Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Новите мерки са обнадеждаващи, но без прекален ентусиазъм

19-ти ден от началото на протестите у нас,  протичащи на фона на вече обявените от правителството  антикризисни, социални и икономически мерки – как синдикатите виждат и има ли промяна в ситуацията?

Новите инициативи  изглеждат обнадеждаващо, но под условие, става ясно от думите на Ваня Григорова, икономически съветник  в структурата на КТ „Подкрепа“.

Най-важни са обявените 30% увеличение за работещите в агенциите на министерствата, смята тя, макар и с уговорката „да видим какво ще стане“. 

По време на първия шок от Пандемията  у нас се показа именно слабостта  на държавната администрация – служителите са малко, неподготвени и немотивирани,  защото са с  ниски заплати, смята Ваня Григорова.

Те бяха претоварени с работа и под силен натиск от всички страни – от хората и политиците.

Проблемът е, че тази слабост води до отнемане на права на гражданите.

Все пак, да не се бърза с ентусиазма от новите обявени мерки, докато не видим  разписани тези 30% за кого ще бъдат  насочени конкретно, предупреди икономическият експерт на КТ „Подкрепа“.  Скептицизмът е оправдан, тъй като вече видяхме, че има разминавания в очакванията и реалността, добави тя.

Може да дадеш на гладно куче обилна храна, но да и сложиш такъв похлупак, че да не я достигне, тоест да заложиш  невъзможни за покриване критерии  – образно метафоризира  Ваня Григорова.  

По думите и, сред мерките  важна стъпка е увеличеният срок за  получаване на обезщетенията за безработица.  

Все още обаче не сме усетили действието на новите механизми, добави тя.

Според нея,  протестите няма да престанат, докато  „не падне главата“ на главния прокурор Иван Гешев.  Само това би успокоило донякъде обществените опасения, че прокуратурата  се използва като бухалка в политически ръце. 

Макар протестът  да не е породен точно от социални причини, виждаме, че на площадите в момента се излива именно огромно натрупано социално напрежение,  коментира  Ваня Григорова.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Лекоатлетката Пламена Миткова в "Добро утро, ден"

Тази седмица гост в „Добро утро, ден“ е лекоатлетката Пламена Миткова.  Когато е 7-годишна, започва да тренира художествена гимнастика, но след четири години пътят й рязко завива в друга посока. Преориентира се към леката атлетика. Започва да се състезава за    "Локомотив Пловдив" . Състезателка е по скок на дължина. Пламена..

обновено на 15.02.25 в 08:43

Българските вина не отстъпват на другите производители

Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България  Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...

публикувано на 14.02.25 в 15:47

Разширява се пазарът на българското вино в чужбина

През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..

публикувано на 14.02.25 в 13:01
Емил Кабаиванов

Искат увеличение на заплатите на общинските служители

От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..

публикувано на 14.02.25 в 11:39

1300 бежанци ще учат български език, 150 от тях в Пловдив

Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната  - София, Бургас и Харманли.  Обученията по български език за бежанци в Пловдив..

публикувано на 14.02.25 в 10:34