Политологът Светлин Тачев, специалист в сферата на протестни мобилизации, социални движения, пряко гражданско участие и пряка демокрация коментира тактиката на властта, след ремонта на кабинета, предложението за нова Конституция, и влизане в процедура за събиране на гласове за задвижване на парламентарната машина. Втори септември наближава, а протестиращите казаха, че няма да отстъпят, въпреки уверението на Цвета Караянчева, председател на НС, че това е покана за разговор.
Ситуацията е патова, това заяви политологът д-р Светлин Тачев, относно протеста за оставките на премиера Борисов и главния ппрокурор Иван Гешев.
„Премиерът е решил да изкара пълен мандат, но протестиращите остават до неговата оставка. Протестът ще покаже своята сила на 2-ри септември, когато депутатите започват работа. Националният протест на 29 юли показа, че се случи нещо, което в най-новата ни история е познато само няколко пъти. Сега отново е моментът да видим протестния заряд, защото изследванията показват, че подкрепата е 62%.“
Светлин Тачев посочи, че анонсът на Борисов за промяна и нова Конституция и ВНС е контраатака на протеста, а целта е да бъде матиран. Да отговори на желанията на протестиращите и да печели време. Личното му мнение за промени в Конституцията и свикване на ВНС е, че сега е доста опасно. Това е хитър ход Борисов да обезсили протеста, но на този етап не се случва. Сега промени или изцяло нова Конституция, не са належащи. Могат да се правят някои промени през ОНС.
„Само процесът на гласуване ще покаже, кой ще подкрепи предложението на ГЕРБ. Относно процедурата за свикване на ВНС ще бъде много по-трудно, и почти невъзможно. Остава схемата за печелене на време. Борисов измести темата за оставка към предложението за нова Конституция и ВНС. Ще обяви, че той е рестартирал държавата, ако това не се случи ще обвини опозицията: „Ето, аз исках, но вие, не искахте.“ Вероятно това е желанието му, да излезе печеливш и в двата случая", подчерта в заключение Светлин Тачев.
Интервюто с политолога д-р Светлин Тачев е в звуковия файл.
На достъпността и качеството на произвежданата в страната хранителна продукция бе посветена днес дискусия в столицата. Организаторът на дискусията Андрей Велчев от Сдружението за достъпна и качествена храна заяви в програма "Ден след ден" на Радио Пловдив, че резултатът от бойкота на големите търговски вериги е постигнат и гласът на българите е..
В навечерието на третата годишнина от руската инвазия в Украйна експертът по национална сигурност Йордан Божилов коментира възможния завършек на конфликта след обявената от САЩ позиция по него. Той коментира и евентуалното споразумение между САЩ и Русия. Според него това, на което залага администрацията на САЩ е постигането на някакви цели, които..
Владимир Иванов - председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища, коментира в програма "Точно днес" бойкота срещу високите цени на хранителните стоки и доколко подобен ход може да повлияе на пазара както и предложените от правителството мерки за решаване на проблемите. Според него во момента се наблюдава устойчиво равновесие на цените..
Европа е в повратна точка, защото за пръви път от Втората световна война Европа и САЩ не са "непоклатими съюзници, неразривни и с една и съща позиция, за първи път Европа е предизвикана да търси решение не само за собствената си сигурност", коментира деректорът на Портал Европа Юлияна Николова. След срещата в Мюнхен и тази, организирана от Макрон в..
Бойкотът на цените на хранителните продукти в големите търговски вериги е крачка в посока уравновесяване на монопола, но това е закъснял процес. Това коментира производителят на зеленчуци Иван Кабуров от пазарджишкото село Мало Конаре, който зарежда и голяма хранителна верига с продукцията си. Добави, че понякога продукцията на родните..