КНСБ настоява за 20% ръст на заплатите на работещите в бюджетната система, които не са получили увеличение през последните месеци на Ковид-кризата. Това обяви в Пловдив лидерът на конфедерацията Пламен Димитров като посочи, че увеличението трябва да е за всички, а не само прословутите 30% на заплатите в 30-тина агенции, определяни като работещи на първа линия в кризата.
На среща с кмета на Пловдив Здравко Димитров президентът на КНСБ е обсъдил и настояването за 15% увеличение на заплатите в Домашния социален патронаж в Пловдив. За това настояват в подписка 54 от работещите в общинското предприятие и синдикатите напълно ги подкрепят, тъй като те също са на първа линия в Ковид-кризата, уточни Пламен Димитров. Той е категоричен, че в бюджета си за догодина общината трябва да заложи увеличение на заплатите на работещите във всички общински предприятия, за да се компенсирира изоставането от заплащането на държавно финансираните дейности. Лидерът на КНСБ подчерта, че искането е не само за Пловдив, затова са предвидени разтовори с всички кметове и със сдружението на общините и ще се намери начин това да стане.
Пламен Димитров увери, че пловдивският кмет е възприел предложението на синдиката да определи заместник-кмет, който да е председател на Общинския тристранен съвет и той да започне да действа. Заплатите в общинските предприятия ще са един от въпросите, който ще се обсъжда буквално през следващите седмици, увери синдикалистът.
Пенсиите трябва да се увеличат диференцирано, но еднократно от догодина, а не с 50 лева на калпак постоянно, каза още президентът на КНСБ. По думите му, синдикатът настоява за 20% увеличение на минималната пенсия и тя да стане 300 лева, с 10% увеличение на пенсиите между 300 и прага на бедност, и 5% увеличение на всички останали пенсии. Максималната пенсия трябва да се увеличи с 240 лева и да стане 1 440 лева, колкото е процентът на увеличение на минималната работна заплата в страната.
Очаквам около 5 милиарда лева дефицит в акуализирания бюджет за тази година и подобен за следващата, прогнозира лидерът на КНСБ. Той призова не да се пести, а да се харчи, тъй като хората и предприятията имат нужда от финансови инжекции. Това е единственият начин да стимулираме потреблението, за да се задвижи обратно двигателят на растежа, коментира Пламен Димитров.
Възможността да се постигне мир в Украйна е като разликата между климат и синоптична прогноза. "Синоптиката много точно ще ни каже какво се случва и какво се очаква за утре, докато климатът казва: "през зимата би трябвало да има сняг". И тук нещата, които се говорят в момента са някакви синоптични събития, които бързо се променят в зависимост..
На протеста на "Възраждане" пред сградата на Европейската комисия в София се случиха недопустими неща от гледна точка на демокрацията. Това заяви в предаването "Ден след ден" социологът от агенция "Алфа рисърч" Павел Вълчев . По думите му е много важно, че парламентарно представените сили осъдиха вандалския акт, както и европейските институции...
Новата седмица продължава дебата за бюджета, който ще се обсъжда от тристранния съвет в понеделник. Каква кауза ще отстояват синдикатите и как смятат да я защитят? Коментира вицепрезидентът на КТ "Подкрепа" Йоанис Партениотис . "Сегашният бюджет е подчинен на целта да покрием изискванията за приемането на еврото и тази цел е свързана с влизането на..
Украинската общност в Пловдив ще почете днес третата година от войната на Русия срещу страна им и кани всички, които са съпричастни с каузата им в 18 часа пред катедралния храм „Света Богородица“. 24 февруари е датата, която промени съдбата на милиони украинци, дата, която си спомняме с болка за загиналите и страданията на мирното население, но и..
Ще приемат ли задължението да не изнасят уменията си в чужбина и да работят в български болници след завършването, каквато идея за пореден път лансира МОН коментира в програма "Точно днес" председателят на Асоциацията на студентите медици в Пловдив Али Беделов. Според него идеята, студентите да сключват договор за задължителна реализация в лечебно..