Пловдивчини показват масово недоверие към поставянето на ваксина срещу Ковид- 19, показа анкета. Повечето споделят, че им липсва информация и по принцип са против задължителното ваксиниране, а осве това биха се доверили на български продукт, ако на пазара се появи такъв.
Най- важното качество на ваксините е, че те са за терапия за здрави хора, припомни в разговор по темата проф.Чорбанов от Института по микробиология при БАН. Това предплога, че те трябва да са абсолютно безопасни и с доказана ефективност.
Това, което фирмите, обавили, че имат готови и тествани ваксини, е да докажат, че в краткосрочен период намат негативни ефекти. Но все още не се знае дали такива няма да се появят след две години и повече, изрази съмнение професорът.
Според него и тестовете за ефективност, за които се казва че са над 70%, дори над 90% са направени върху твърде малко хора.
"Не казвам, ваксините са лоши. Те може да са добри, само че ние не знаем това"
Проф. Чорбанов поясни, че за да се одобри една ваксина се следват много строги правила, които се проверяват в дълъг период от време върху голям масив от хора от различна възраст, социални групи, пол, раса... В период на толкова широко разпространение на вируса никой не може да гарантира дали е заразоносител, дали е болен, дали е здрав. Това носи риск да се компрометира самата ваксинология.
Прогнозата на проф. Чорбанов е, че ваксините срещу Ковид-19 няма да бъдат одобрени за масово поставяне.
"Не смятам, че има държавен чиновник, който да го разреши. Смятам, че те ще бъдат одобрени като тест продукти и всеки ще трябва да подписва декларация за съгласие. Ако не е така, то властите може да подлежат на атаки по отношение на правилата и нормите при създаване на ваксини".
Изпълнителната Агенция по лекарствата трябва да прецени дали един продукт може да бъде одобрен. Ако се даде одобрение от Европейската агенция това ще е в противоречие с нормите, създадени от самата нея.
Проф. Чорбанов сподели още, че за нищо на света не бива тази ваксина да се поставя на деца, на млади и на здрави хора. Смисъл от ваксината ще има само за целеви групи, които са изложени на риск
Рекорден е броят на сигналите за престъпления онлайн срещу деца в мрежата, подадени на Горещата линия на Центъра за безопасен интернет за 2024-а година. 1 750 000 са сигналите, обработени само за миналата година, съобщи Антоанета Василева, координатор на центъра. По думите й в предишни години броят на тези сигнали е стигал до 46 000...
Ученичките от Математическата гимназия в Пловдив - Димана Праматарова и Демира Недева ще представят проекти на международния научен инженерен панаир в Охайо, съобщиха от гимназията. Димана Праматарова от XI "а" клас и Демира Недева от XII "а" на Математическа гимназия „Акад. Кирил Попов“ са тазгодишните лауреати на Панаира на..
Как балканското недоволство срещу повишаването на цените и спекулата ще се проектира у нас? Според социалния психолог и университетски преподавател доц. Николай Димитров това недоволство вече е побългарено, при това доста аматьорски. "Защото, ако в Хърватия недоволството тръгна много мощно от един журналист, който обяви този протест за..
Очаквано протестите и бойкотите достигнаха и до България. Опасявам се обаче, че тези инициативи няма да доведат до такова намаляване на цените, както отчитаме намаляване на броя на касовите бележки. Теорията и практиката е доказала в годините, че намеса в пазарните отношения в условията на пазарна икономика трудно може да доведе до нещо,..
Улеснява се лечението на хора с Множествена склероза и п рез тази година 3200 души с увреждания ще получат високотехнологични помощни средства. Това съобщи в програма "Точно днес" Здравка Цветарска, председател на Фондация „МС – Заедно към върха“. Тя уточни, че добрите новини са от Първия национален форум за хората с МС, който се..