Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Безпрецедентни избори ни очакват при ковидпандемия

Имам съмнения, че ще справим добре с изборите, трудни ще са като организация

| обновено на 07.12.20 в 16:25
Снимка: БГНЕС

Президентът Румен Радев смята, че парламентарните избори не трябва да бъдат отлагани и трябва да се проведат в срок на 28 март идната година. 

С експерта по изборен процес Антоанета Цонева разговаряме за това как евентуалните ограничения в този период заради пандемията биха повлияли на вота.

Цонева каза, че от Демократична България смятат, че се изгуби много време за нови технологични решения, вкл. и гласуването чрез дистанция. 

Тя посочи, че като извънпарламента сила вече имат два проектозакона, съдържащи предложения за гласуване, които да бъдат обсъдени. 

"Но те не бяха сложени на масата, защото настоящото мнозинство в Народното събрание няма готовност за разширяване на подходите за гласуване", посочи Цонева. Според нея провеждането на изборите в ковидпандемия и липсата на всякакви други начини за гласуване освен традиционните, всички тези обстоятелства ще водят в критична точка, в която ще сме без работещи решения в екстремна ситуация.

"Ако болните от Ковид-19 имат достъп до мобилните урни, то ще има друг проблем, защото няма да има толкова много хора, които да участват в мобилните комисии, и те да обикалят по домовете на болните", смята експертът.

Всяка страна има традиции и изборни правила. Цонева каза: "Например,  в Румъния вчера проведоха парламентарни избори, запознаваме се с изводите, но това, което те казват е, че това е най-ниската избирателна активност, около 32 %, и това от 30 години насам, една от причините е ковидпандемията, другата е студеното време в Румъния."

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Буквите, които ни правят народ"

През 2025 година България отбелязва 1170 години от създаването на кирилицата. През изминалото хилядолетие кирилицата е претърпяла дълбоки трансформации — от ръкописните букви на монасите до дигиталните шрифтове на съвременността, тя е отразявала както културните, така и технологичните промени на българската  действителност.  Докато азбуката и..

публикувано на 24.05.25 в 15:58

Проф. Ивайло Старибратов в "Добро утро, ден!"

Проф. Ивайло Старибратов – математик. Това, както сам казва в „Добро утро, ден!“, го определя най- точно и най- пълно.  С дълга кариера на учител, директор на Математичаската гимназия и университетски преподавател.  Пловдивчанин, който може да разкаже историята на рода си 200 години назад. Активен като гражданин, заради което направи и кратко..

обновено на 23.05.25 в 16:54

Балната дреха трябва да отговаря на характера

Балната дреха трябва да отговаря на характера на абитуриента, да подчертае личността му. Това каза дизайнерът Иван Донев. Той добави още, че тенденции в официалните дрехи няма. Важно е да се подчертаят предимствата на фигурата. „Все повече младежи избират да не бъдат облечени във вечерни дрехи, а да посветят средствата за..

публикувано на 23.05.25 в 16:31

Технически срив на изпита по ИТ, матурата по английски не затрудни зрелостниците

Само една изпитна работа в Пловдив и областта е анулирана , защото ученичка е използвала плеър, за да преписва от него. Не са явили само 28 зрелостници на втората матура. Иванка Киркова, началник на РУО-Пловдив съобщи, че изпитът по Информационни технологии е бил затруднен, поради технически сривове . На този изпит няма да останат..

обновено на 23.05.25 в 16:09
проф. Христо Матанов

България не би оцеляла без православното християнство

"Приемането на християнството от българския княз Борис Първи е цивилизационен избор", посочи проф Христо Матанов, историк, медиавист и византолог. През тази година се честват 1160 години от покръстването на българите. "Той приема една религия, която е нова и отхвърля езичеството на славяни и прабългари. Не е лесно да се направи такъв избор...

публикувано на 23.05.25 в 15:56