Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Българската Коледа" помага на Лили от Пловдив да чува и говори

Днес ви разказваме за едно от децата на „Българската Коледа“ - Лили Димитрова от Пловдив, която страда от двустранна невросензорна загуба на слуха. Тя е на 14 години. Детето е родено глухо в семейството на родители, които също не чуват. За да се развива нормално и за да поддържа остатъчния слух, който има, тя се нуждае от слухово-речева рехабилитация.
 

От няколко години с нея работи рехабилитаторът Даринка Борисова от Академия за глухи деца „Анди и Ая“.  За да може да присъства на заниманията, Лили пътува често до София с родителите си.  

По думите на Борисова,  Лили се чувства много добре в семейната си среда.

„За разлика от децата, които израстват в семейство на чуващи родители, но самите те не чуват, деца като Лили са уверени и знаещи кои са.  Те нямат психологически проблем“.

Борисова подчерта, че родителите на Лили сами са потърсили специализираната помощ за детето си. В момента нуждата от специалисти обаче е особено належаща, защото Лили е в седми клас и й предстоят изпити.

„Извършваме слухово-речева рехабилитация и допълнително помагаме за подготовката на уроците. За слухово-речевата рехабилитация, които специалистите извършват с подкрепата на „Българската Коледа“, детето е стимулирано да използва остатъчния си слух и да усвоява новите знания.

„Лили е успяла да се интегрира много добре в училищната среда. Посещава общообразователно масово училище, но това, което й липсва, е пълният достъп до преподаваната информация, тъй като използва основно жестовия език за комуникация“, подчерта рехабилитаторът. 

Освен че иска да продължи образованието си  в училище след седми клас, Лили има и по-дългосрочни мечти. Желае един ден да постъпи  в университет, но все още има време да си избере специалност. И като всяко дете на тази възраст, има и хоби.  Занимава се активно с волейбол и тренира в известен пловдивски отбор. Подкрепата на кампанията „Българската Коледа“ дава шанс на семейството да се справи финансово с редовното осигуряване на слухово-речева рехабилитатция и на друга попмощ в областта на образованието.

Заниманията са два пъти седмично по два учебни часа, но в случай на нужда, Лили може да разчита и на допълнителна подкрепа от рехабилитаторите.

По думите на Борисова, родителите заплащат за работата с рехабилитаторите в Академията половината от реалната пазарна стойност на услугата, а не – пълната такса. Един учебен час е 30 лв, а втория децата получават като подарък.

Рехабилитацията в случаите като на Лили, е много дълъг процес. Той започва от момента на установяване на слуховата загуба и продължава минимум до 18-та година.  Родителите, за да бъдат максимално полезни на децата си, трябва да се чувстват спокойни и затова каузата на „Българската Коледа“ е от жизнена важност  за семейството на всяко нуждаещо се от специални грижи дете.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21