Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Тайланд най-важно е обществото, при нас - личността

4
Панчо Благоев
Снимка: FaceBook/Pancho Blagoev

„Чувството за единност и сплотеност в нацията, когато има проблем“ – това, според бившия заместник главен редактор на вестник „Марица“ в Пловдив Панчо Благоев, прави Тайланд една от най-успешните страни в овладяване на заразата с ковид“. В момента той е в карантинен хотел в покрайнините на Банкок, където е в задължителна 15 дневна изолация след полет от България.

 „След като ми съобщиха, че и вторият ми ПСР тест е негативен, навръх Коледа ще трябва да напусна хотела“ – разказва Благоев. Преминал през изключително трудната, но пък добре организирана, по думите му, процедура за влизане в страната в този момент, сключил застраховка за 100 хиляди долара, която да покрие разходите в случай, че се наложи да влезе в болница, прекарал 8 дни без да има право да напуска карантинния хотел, а след първия негативен тест получил разрешение едва за 30 минутна разходка в двора или до басейна му, Панчо Благоев обобщава: „Всичко е мотивация.“

 Неговата е да бъде със семейството му. Съпругата му е тайландка и от 7 години пловдивският журналист дели живота си между нейната и своята родина. А през 2020-та, беляза с коронавируса, в Тайланд хората минават така, както и при други трудни ситуации, посочва Благоев: „Там общественият интерес е над всичко. Личният е след това. Да сте чули азиатец да гори маски? Или да протестира срещу ограничителните мерки? Не. Когато има проблем, всички се сплотяват и минават през него по-леко. Тук обществото е на върха на пирамидата. При нас – личността“. 

 Според Панчо Благоев, и властите действат светкавично, а мерките им са „изключително стриктни“. Така в 70 милионната страна, която беше първата с регистриран случай на новия коронавирус след Китай, от началото на пандемията към този момент има малко над 5 700 случая на ковид 19. 

 Заради ново огнище отпреди дни, журналистът обаче очаква, че идните празници на открито – както обичайно се празнува Нова година в Тайланд - ще бъдат отменени. „Всъщност тук празнуват 3 пъти нова година – първо западната, после китайската и накрая през април –тайландската“ – казва Панчо Благоев и уточнява, че преди това ще посрещне Коледа със съпругата си. Тя вече е подредила елхичка вкъщи, както се прави в България, и го очаква да го посрещне след 15 дневната карантина. А традициите на двете страни, които всеки от тях познава, ще продължават да се смесват. Защото: „когато живееш с някого, това е нормално“.

Чуйте интервюто с Панчо Благоев в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21