Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изборните правила не трябва да се променят в последния момент

| обновено на 21.01.21 в 13:10
Александър Сиди
Снимка: БГНЕС

Парламентарната правна комисия прие на първо четене законопроекта на управляващите, които позволяват на карантинираните да гласуват на предстоящите избори. Против текстовете бяха от БСП, които смятат, че текстовете са наясно и документа трябва да бъде спешно изтеглен и преработен. От столетницата обявиха, че ще внесат промени в Изборния кодекс.

„БСП по принцип биха били против, ако върнем член 1 от Конституцията и кажем, че те ще управляват цял живот. Те дори и тогава биха били против, защото в 44 НС ролята на БСП е да бъдат против всяко едно нещо, което и да се случва. Промените са козметични. В Закона за мерките при извънредното положение - с идеята по време на избори по време на пандемия да осигурим възможността българските граждани да гласуват спокойно. Тези, които са карантинирани, да упражнят правото си на глас в подвижна избирателна секция“, това заяви в интервю за Радио Пловдив Александър Сиди, депутат от „Обединени патриоти“.

Той уточни, че тези хора трябва да заявят предварително, че искат да гласуват.

„Много се надявам, че ще намаляват случаите и съответно, ако към днешна дата са 16 000 лица, то по време на изборите ще са по-малко“, каза Сиди.

Депутатът обясни, че другото предложение е свързано с хората, които по време на пандемията, не са успяли да подновят личните си документи. Те ще имат право да гласуват с лична карта, която е изтекла в срока на пандемията.

„Всякакви други спекулации, всякакви други разговори по тема промяна на изборните правила в последния момент, които се разказват от парламентарната и извънпарламентарната комисия, са несеризони“, подчерта Александър Сиди.

Той напомни, че същите тези хора обясняват, че не трябва да се правят промени в последния момент, а днес те настояват точно затова.

„Аз лично съм разочарован от идеята на БСП да отворят Изборния кодекс. Не смятам, че тези текстовете за карантинираните лица имат място в Изборния кодекс“, коментира още Александър Сиди.

Цялото интервю с Александър Сиди можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Коалиционни конструкции като новия кабинет имат дълъг мандат

Националният изпълнителен съвет (НИС) на СДС на свое заседание е взел единодушно решение да подкрепи правителството на коалиционните си партньори - ГЕРБ, защото това се налага в момента. Това заяви в програма "Точно днес" евродепутатът от ЕНП, седесар и началник на кабинета на президента Петър Стоянов Илия Лазаров.  Той припомни, че подобна..

публикувано на 17.01.25 в 16:55

ДАНС не ни каза защо е забранила достъпа на Зингаревич в България

Изслушването на ДАНС и службата за разузнаване породи повече въпроси отколкото отговори и още повече съмнения.  Това коментира за Радио Пловдив местният депутат от „Възраждане“ Ангел Георгиев за изслушването на шефа на ДАНС за забраната на собственика на „Ботев“-Пд Антон Зингаревич за влизане в България.  Той обаче направи уговорката, че не..

публикувано на 17.01.25 в 16:15

Няма да е лесно на сегашната тройна коалиция

В първия работен ден на новото правителство стана ясно, че кадровите промени ще започнат от вторник. До тогава Съветът за съвместно управление ще обсъди предложенията на партиите за новите назначения, като последната дума ще има премиерът Росен Желязков. Как ще се разпределят кадрите на отделните партии,  ще има ли взаимен контрол по..

публикувано на 17.01.25 в 15:49
Петър Чолаков

Имената на зам.-министрите ще изяснят политическия пъзел

Какво може да очакваме от избраното редовно правителство? Новата коалиция и заявеното управление ще внесе ли стабилност и ще отговори ли на очакванията на хората? Според политолога Петър Чолаков дали кабинетът отговаря на очакванията, ще покажат първите социологически сондажи.  "Моята прогноза е, че това правителство  ще  стартира с много ниско..

публикувано на 17.01.25 в 11:04
Станислав Балабанов,ИТН

Историческият компромис за правителство е много тежък

Историческият компромис за съставяне на правителство е много тежък в такава ситуация, но над 80% от българите искат да има кабинет, за да може държавата да тръгне в дадена посока, зщото страната ни е в тежка финансова, икономическа, юридическа криза.   Това заяви народният представител Станислав Балабанов ден след като кабинетът..

публикувано на 17.01.25 в 10:39