Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изборните правила не трябва да се променят в последния момент

| обновено на 21.01.21 в 13:10
Александър Сиди
Снимка: БГНЕС

Парламентарната правна комисия прие на първо четене законопроекта на управляващите, които позволяват на карантинираните да гласуват на предстоящите избори. Против текстовете бяха от БСП, които смятат, че текстовете са наясно и документа трябва да бъде спешно изтеглен и преработен. От столетницата обявиха, че ще внесат промени в Изборния кодекс.

„БСП по принцип биха били против, ако върнем член 1 от Конституцията и кажем, че те ще управляват цял живот. Те дори и тогава биха били против, защото в 44 НС ролята на БСП е да бъдат против всяко едно нещо, което и да се случва. Промените са козметични. В Закона за мерките при извънредното положение - с идеята по време на избори по време на пандемия да осигурим възможността българските граждани да гласуват спокойно. Тези, които са карантинирани, да упражнят правото си на глас в подвижна избирателна секция“, това заяви в интервю за Радио Пловдив Александър Сиди, депутат от „Обединени патриоти“.

Той уточни, че тези хора трябва да заявят предварително, че искат да гласуват.

„Много се надявам, че ще намаляват случаите и съответно, ако към днешна дата са 16 000 лица, то по време на изборите ще са по-малко“, каза Сиди.

Депутатът обясни, че другото предложение е свързано с хората, които по време на пандемията, не са успяли да подновят личните си документи. Те ще имат право да гласуват с лична карта, която е изтекла в срока на пандемията.

„Всякакви други спекулации, всякакви други разговори по тема промяна на изборните правила в последния момент, които се разказват от парламентарната и извънпарламентарната комисия, са несеризони“, подчерта Александър Сиди.

Той напомни, че същите тези хора обясняват, че не трябва да се правят промени в последния момент, а днес те настояват точно затова.

„Аз лично съм разочарован от идеята на БСП да отворят Изборния кодекс. Не смятам, че тези текстовете за карантинираните лица имат място в Изборния кодекс“, коментира още Александър Сиди.

Цялото интервю с Александър Сиди можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Има идея за максимална скорост до 30 км/ч. в градовете

Парламентът създаде временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Очаква се  в следващите три месеца парламентарните групи  да се обединят за решителни мерки за драстичен спад на невинните жертви на пътя.  Три месеца тази комисия ще разнищва всички главни проблеми. Надеждите са депутатите да отчетат всичко..

публикувано на 21.02.25 в 16:14

Честват Международния ден на майчиния език

Областната администрация Пловдив ще бъде домакин на тазгодишното издание на Международния ден на майчиния език – 21 февруари.   Във фоайето на областната управа ще се съберат студенти от всички висши учебни заведения в Пловдив,. Тази година всеки участник ще представи на своя майчин език прочутата фраза от Майка Тереза: „ Мирът започва с..

обновено на 21.02.25 в 12:12
Георги Вулджев

Планираният в бюджета 3-процентен дефицит е под въпрос

Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години...

публикувано на 21.02.25 в 11:05

Не само чужди езици, важни ще са STEM и професионалните умения

В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието  Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година  - кое е новото и къде са заложени..

публикувано на 21.02.25 в 09:59

За Украйна Тръмп е разочарование

 „Мога да кажа с една дума-разочарование“.  Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..

публикувано на 20.02.25 в 16:18