Той коментира и минималните промени, които бяха направени в Изборния кодекс.
„Българите свикнахме през последните десетилетия, че Изборният кодекс, а преди това изборния закон, са като бунгалата. И преди всеки политически сезон те се ремонтират – не особено качествено, не особено успешно, но за да обслужат изискванията на сезона. Сега промените в Изборния кодекс бяха толкова минимални, че това учуди дори и специалистите“, каза още Божков.
Експертът обясни този факт с несъвършенството на Изборния кодекс.
„Изборният кодекс регламентира една характерна за 20 век аналогова, остаряла система на провеждане на изборите. При нея човешкият фактор е решаващ. Решаващи са комисиите, в които представителите на различните политически партии се следят един на друг, хартиените бюлетини, гласуването само и единствено в урни. Ограниченията и допустимите форми на предизборна агитация и предизборен процес, наличието на множество застъпници и попълване на понякога доста сложни протоколи на хартия. Всичко това е придружено не с електронно броене, а с електронно въвеждане на гласовете в изчислителния център, който обслужва съответните избори. Тази крайно остаряла форма вече изпитва значителен натиск на новите способи“, коментира Марин Божков.
Всички дигитални форми обаче значително изпреварват манталитета на българските политици, а също и манталитета на огромното мнозинство от политически партии, които удобно са свикнали с остарелите форми, даващи им значителни възможности за манипулация, които са им познати от десетилетия.
"Поставянето на цялата българска политическа машина в условията на дигитален натиск води до там, че политиците не смеят да правят радикални промени в Изборния кодекс, защото тогава ще има натиск да въведат по-съвременни форми, които гарантират много по-добре тайната на вота, а също и липсата на предизборни и изборни машинации. Затова тези хора пипат изключително внимателно. И постепенно се опитват да превърнат ИК в свещена крава, която не бива да се променя, защото се страхуват от тези новости“, каза още Марин Божков.
Цялото интервю с Марин Божков можете да чуете в звуковия файл.
Община Пазарджик ускорява процедурите по създаването на Общинско предприятие „Чистота“. Темата ще се дискутира на 22 април, когато е публичното обсъждане на проектобюджета на общината за тази година. Бюджетната рамка e 186 млн. лв, от които близо 5 млн. лв. са отделени за новото общинско предприятие "Чистота". То ще осигури по – голям..
Само за пет дни – на 7 април и на 11 април тази година в териториалния обхват на община Кричим, по републикански път III-866 Девин – Кричим – Стамболийски отново са паднали скални маси, съобщи кметът на общината Атанас Калчев. "Засега няма жертви. Но докога ще разчитаме на чудо?"възклукна Калчев по повод напоредния инцидент. Не претендирам да..
Важно е родителите да запазят спокойствие, ако се наложи да оказват първа помощ на децата си и едва след това да предприемат действия. Това коментира д-р Борислав Дренски – неонатолог от екипа на УСБАЛАГ "Селена", които проведоха обучение как се реагира при ситуации, застрашаващи здравето и живота на най-малките. Форумът има за цел да..
Петица от последните 3 гимназиални класа да освобождава учениците от държавни зрелостни изпити (ДЗИ). Това предлагат от синдикат "Образование" след проведено национално проучване по два приоритета в образователната система – дефицитите на учениците в първи клас и ефективността държавните зрелостни изпити. Инициативата е в контекста на очаквани..
За нас беше изключителна чест да пътуваме до Антарктида, все пак бяхме заедно с нашия бележит учен проф. Христо Пимпирев. Беше като сбъдната мечта, оправдаха се всичките ни очаквания за това изключително място, разказа в предаването "Точно днес" главният уредник от Природонаучния музей в Пловдив Кристиян Владов . "Нашата работа бе много..