Той коментира и минималните промени, които бяха направени в Изборния кодекс.
„Българите свикнахме през последните десетилетия, че Изборният кодекс, а преди това изборния закон, са като бунгалата. И преди всеки политически сезон те се ремонтират – не особено качествено, не особено успешно, но за да обслужат изискванията на сезона. Сега промените в Изборния кодекс бяха толкова минимални, че това учуди дори и специалистите“, каза още Божков.
Експертът обясни този факт с несъвършенството на Изборния кодекс.
„Изборният кодекс регламентира една характерна за 20 век аналогова, остаряла система на провеждане на изборите. При нея човешкият фактор е решаващ. Решаващи са комисиите, в които представителите на различните политически партии се следят един на друг, хартиените бюлетини, гласуването само и единствено в урни. Ограниченията и допустимите форми на предизборна агитация и предизборен процес, наличието на множество застъпници и попълване на понякога доста сложни протоколи на хартия. Всичко това е придружено не с електронно броене, а с електронно въвеждане на гласовете в изчислителния център, който обслужва съответните избори. Тази крайно остаряла форма вече изпитва значителен натиск на новите способи“, коментира Марин Божков.
Всички дигитални форми обаче значително изпреварват манталитета на българските политици, а също и манталитета на огромното мнозинство от политически партии, които удобно са свикнали с остарелите форми, даващи им значителни възможности за манипулация, които са им познати от десетилетия.
"Поставянето на цялата българска политическа машина в условията на дигитален натиск води до там, че политиците не смеят да правят радикални промени в Изборния кодекс, защото тогава ще има натиск да въведат по-съвременни форми, които гарантират много по-добре тайната на вота, а също и липсата на предизборни и изборни машинации. Затова тези хора пипат изключително внимателно. И постепенно се опитват да превърнат ИК в свещена крава, която не бива да се променя, защото се страхуват от тези новости“, каза още Марин Божков.
Цялото интервю с Марин Божков можете да чуете в звуковия файл.
Съвместната кампания е между МБАЛ - Пазарджик и общината, а инициатор е д-р Димитър Бакалов, заместник-началник на Спешното отделение. " Тази кампания се роди от идеята да успеем да предоставим медицинска помощ в малките населени места, особено за хората, които са трудно подвижни. Получих пълна подкрепа от директора на болницата д-р Красимир..
Спешни законови реформи, по-голям контрол от страна на държавата и право на коопериране на малките производители. За това настояват членовете на Българската аграрна камара, която пое ангажимент да опише нелоялните търговски практики по цялата верига на доставки. "Като Аграрна камара този проблем го поставяме от миналата година и тогава, по..
Според предложения проектобюджет за 2025 година и финансовия план за следващите три години България влиза в дългова спирала, смята преподавателят по икономика и финанси проф. Красимир Петров. Дълговете ще достигнат през тази година 60 млрд. лева, догодина 70 млрд. лв, следват 80 млрд и след това 87 млрд. лева. България затъва в бясна скорост в..
Ръководството на "ЕВН България" (EVN) възрази остро срещу приетия на второ четене от Народното събрание Законопроект за предоставяне на финансова подкрепа на битови крайни клиенти на електрическа енергия, останали без ток в периода 21-31 декември 2024 г. включително. "Изненадани сме от приетото вчера в парламентарната Комисия по енергетика и днес в..
Техническият университет – филиал Пловдив отваря 12 от най-съвременните си лаборатории за практически упражнения на ученици от 58 училища в Южен централен район . Инициативата „Час в лабораторията: иновации в действие“ ще даде възможност – чрез открити уроци и практики, ученици от 11-ти и 12-ти клас и техните учители да надградят знанията си..