Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кризата доказа устойчивостта на семейния туристически бизнес

Доколко туризмът продължава да зависи от развитието на пандемията ? Някъде отварят заведения и граници, туроператори увеличават оферти с близки и далечни дестинации, други фалират.  Отскоро се публикуват информации за засилено търсене на кадри в сектора .В какво състояние е българският туризъм, в контекста и на световните тенденции, коментира   Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма.

Кризата, предизвикана от коронавируса, засегна и булгарския туризъм, наложи се и преструктуриране на сектора,  доста от хората с кредити напуснаха и потърсиха друго препитание, припомни Драганов, като открои обаче като основен извод устойчивостта на малките семейни хотели. Както пише и в учебниците по туризъм, това  е семеен бизнес. А той включва и много културни и местни забележителности и привлича и друг тип туристи, които оценяват това, каза Драганов като добави, че това е връщане към "нормалността" и е в световен мащаб.

Кризата преустанови индустриалния туризъм по Черноморието, в който участваха и много работници от чужбина, а туристите за него се интересуваха само от ниските цени и он инклузив с храни от съседни държави. 

От началото на годината, в зимния сезон, в който сме, в  България, когато всички други зимни курорти в Европа бяха затворени, у нас работеха. От януари досега са пътували уикендово 110 хиляди души, в сравнение с предходната гдина от 170 хиляди.Всички места бяха заети. Чужденците, които са идвали,  са 230 хиляди, в сравнение с 550-560 хиляди през предходната. През цялото време работеха не само ски курортите, но и спа центровете, и културния туризъм. И може да се каже, че в този тежък за Европа момент, България общо взето, имаше положителен резултат. Като цяло състоянието на българския туризъм е тежко, но е със запазена цялостно  инфраструктура. 

Очаква се при падането на ковид-ограниченията  през месец май  силно задвижване на туризма у нас и увеличение на заявките още през април, а  през месец май и отваряне на въздушното пространство -  първо за чартърните полети. В България те са в пълна готовност, поддържат техника и екипи, а основанието за тази доза оптимизъм е и в изказването на британския премиер Джонсън за рестарт   на дестинации до Испания, Турция, Кипър  и Гърция,  а това касае и България, защото имаме  сключени договори, и готовност веднага да се включим. 

Цялото интервю с Румен Драганов е в звуковия файл. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Не е вярно, че ще има 30% ръст на туристическите цени за лятото

Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма опроверга очакването, че в летния сезон цените у нас ще са с 30% по- високи, каквото се каза вчера на среща на министъра на туризма Мирослав Боршош с туроператори. Цените за новия сезон са договорени още миналата година, той се продава отдавна на европейските пазари. Близо 20% от..

публикувано на 06.02.25 в 16:45

Историята се учи с преживяване и като приказка

Иновативен подход в часовете по история прилага преподавалят Генка Геройска. Те преподава на учениците от Основно училище "Гео Милев" в село Белозем. При изучаването на Седемте чудеса на античния свят учениците са изработили умалени модели на пирамидите в Гиза, висящите градини на Семирамида и Александрийския фар. Нейният подход е отличен в..

публикувано на 06.02.25 в 16:37

Който иска контрол на цените, нищо не разбира или е популист

Опитът да се контролират цените на стоки и услуги е еднозначен и той е, че абсолютно не работи, коментира пред Радио Пловдив финансовият експерт Любомир Дацов. Подобни практики, смята той, обслужван целите на силните правителства или някакви популистки интереси.  "Няма как да се решат структурни проблеми с мерки за контрол върху цените. Това..

публикувано на 06.02.25 в 15:59

Заради улица без достъп мъж от село Брезе почина

64-годишен жител на девинското село Брезе почина вчера, защото линейката не могла да стигне до дома му, който е на черен път без асфалт.  Мъж от Брезе почина, линейка не могла да стигне до дома му Наложило се кметицата на селото Ирина Кочовска да организира няколко мъже, които да свалят човека на носилка до линейката, където да му подадат..

публикувано на 06.02.25 в 14:57

Парламентът е място за смислено говорене, а не за бой

Агресията в НС не е нещо ново, но същевременно едва ли предизвиква кой знае какъв интерес. В крайна сметка парламентът е място за говорене, а не за бой, заяви в предаването "Точно днес" политологът Страхил Делийски. "Трудно ми е да си представя, че може да има друг прочит освен прочита на деформираната представа за НС и политическата култура. Тя е..

публикувано на 06.02.25 в 10:22