Европейският съюз определи финансирането на проекти в условия на пандемия за периода 2021 – 2027 година. Като средства за България се предвиждат 16,9 млрд. евро. Проектите, с които се усвояват средствата по различните Оперативни Програми трябва да гарантират изпълнение на основните цели на ЕС и националните приоритети на България. Например, за подцел 5 там е е записано - Европа по-близо до гражданите чрез насърчаване на устойчиво и интегрирано развитие на градските, селските и крайбрежните райони и местните инициативи.
Велизар Петров, изпълнителен директор на Агенцията за регионално развитие с бизнес център за подпомагане на малки и средни преприятия в Пловдив разказва за пловдивския проект STOB regions - Приемственост и трансфер на бизнес в регионите по програма Интеррег Европа. 1 874 169 евро е рамката на финансирато за проекта. Велизар Петров отбеляза, че проблемите с Ковид - 19 налагат те да се развиват вече година в новата среда. Голяма част от дейностите са в електронна среда, както и онлайн се провеждат срещите с партьорите.
Ковид - 19 изисква и финансов ресурс и в този смисъл държавата предприе мерки да пренасочи голяма част от средства към мерки, които подпомагат дейности свързани с Ковид. Тези пари бяха взети от проекти като пловдивския, за да бъдат насочени към дейности, които да подпомогнат актулните проблеми с кризата. През първите три години средства за проекта са идвали от програма Интеррег, а днес дейностите са финансират от други източници, или със собствени средства на Агенцията.
В Пловдив ще бъде изграден регионален хъб за агро-хранителни системи. Заместник - ректорът на Аграрния университет проф. Владислав Попов съобщи, че този хъб ще обедини няколко живи лаборатории, не само от агросектора, но и многото предприятия от хранително - вкусовата индустрия. Това изтъкнахме и пред Европейския съюз, като новия проект "Плантхелт" ще се прави до 2027 година. Той е пряко насочен към системно изследване на растителното здраве. Предстои в Пловдив да се изгради централна лаборатория „Плантхелт“ с помощ на новата оперативна програма „Наука и иновации“ за 17 млн. лева.
Към хранително-вкусовата индустрия през погледа на науката по време на пандемия от Ковид-19, със заместник-ректора на Университета по хранителни технологии в Пловдив доц. Галин Иванов. Той съобщи, че работят по нов проект по програма Интеррег Европа , насочен за подобряване на регионалните политики в областта на иновациите в хранителната наука. УХТ е партньор с университети от Нидерланидия, Румъния, Италия и Великобритания. Проблематиката на проекта е за еколгосъобразността на производството, защото европейското население държи много на качеството на храните, и се интересува от начина на производство.
Предстоят новите проекти на бизнес, общини и университети, защото възстановяването от пандемията се предвижда да е няколко години.
Възрастната жена и синът й вече са настанени в приюта за бездомни хора и получават грижите на социалните работници – съобщи в интервю за Радио Пловдив директорът на „Социална политика“ в община Пловдив Веселина Ботева. Тя обяви този казус за разрешен от службите. Общината разполага с 25 места в приюта и с още 26 места в Центъра за..
Парламентът гласува новото правителство на страната. Трудно сглобената коалиция утвърди кабинет с представители на трите групи в НС - ГЕРБ-СДС, БСП-ОЛ и ИТН. Мнозинството бе постигнато с участието и на ДПС-ДПС. Наш събеседник е депутатът от БСП - Обединена левица Иван Петков . Той каза, че може да се говори за компромис при сформиране на това..
Съставянето на правителството е някакъв вид постижение със самия факт, че е редовно след 7 пъти избори и 9 месеца след последния редовен кабинет, коментира журналистът от "Медиапул" Стояна Георгиева. По нейните думи е рано да се каже как коалицията ще се отрази на участниците в нея. Мантрата на ГЕРБ още отпреди изборите, че Бойко Борисов трябва да е..
Тепърва правителството и новият ресорен министър трябва да се фокусират върху ясна преценка за състоянието на цялата система в сектора на железниците. Достатъчно се е говорило само с лозунги, както е от последните години. Железопътният транспорт е приоритетен за Европа, а у нас практически той е по-зле отколкото е бил преди 30-40 години...
Какво можем да очакваме от кабинет с премиер Росен Желязков и тръгваме ли по нов път, който да затвържадава европейската ориентация на България? Темата коментира в програма "Точно днес" доцент Татяна Буруджиева, политолог и университетски преподавател. Тя изрази надежда, че днес ще се направи крачка към нормализация на политическите процеси в..