Европейският съюз определи финансирането на проекти в условия на пандемия за периода 2021 – 2027 година. Като средства за България се предвиждат 16,9 млрд. евро. Проектите, с които се усвояват средствата по различните Оперативни Програми трябва да гарантират изпълнение на основните цели на ЕС и националните приоритети на България. Например, за подцел 5 там е е записано - Европа по-близо до гражданите чрез насърчаване на устойчиво и интегрирано развитие на градските, селските и крайбрежните райони и местните инициативи.
Велизар Петров, изпълнителен директор на Агенцията за регионално развитие с бизнес център за подпомагане на малки и средни преприятия в Пловдив разказва за пловдивския проект STOB regions - Приемственост и трансфер на бизнес в регионите по програма Интеррег Европа. 1 874 169 евро е рамката на финансирато за проекта. Велизар Петров отбеляза, че проблемите с Ковид - 19 налагат те да се развиват вече година в новата среда. Голяма част от дейностите са в електронна среда, както и онлайн се провеждат срещите с партьорите.
Ковид - 19 изисква и финансов ресурс и в този смисъл държавата предприе мерки да пренасочи голяма част от средства към мерки, които подпомагат дейности свързани с Ковид. Тези пари бяха взети от проекти като пловдивския, за да бъдат насочени към дейности, които да подпомогнат актулните проблеми с кризата. През първите три години средства за проекта са идвали от програма Интеррег, а днес дейностите са финансират от други източници, или със собствени средства на Агенцията.
В Пловдив ще бъде изграден регионален хъб за агро-хранителни системи. Заместник - ректорът на Аграрния университет проф. Владислав Попов съобщи, че този хъб ще обедини няколко живи лаборатории, не само от агросектора, но и многото предприятия от хранително - вкусовата индустрия. Това изтъкнахме и пред Европейския съюз, като новия проект "Плантхелт" ще се прави до 2027 година. Той е пряко насочен към системно изследване на растителното здраве. Предстои в Пловдив да се изгради централна лаборатория „Плантхелт“ с помощ на новата оперативна програма „Наука и иновации“ за 17 млн. лева.
Към хранително-вкусовата индустрия през погледа на науката по време на пандемия от Ковид-19, със заместник-ректора на Университета по хранителни технологии в Пловдив доц. Галин Иванов. Той съобщи, че работят по нов проект по програма Интеррег Европа , насочен за подобряване на регионалните политики в областта на иновациите в хранителната наука. УХТ е партньор с университети от Нидерланидия, Румъния, Италия и Великобритания. Проблематиката на проекта е за еколгосъобразността на производството, защото европейското население държи много на качеството на храните, и се интересува от начина на производство.
Предстоят новите проекти на бизнес, общини и университети, защото възстановяването от пандемията се предвижда да е няколко години.
България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък . Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..
Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..
В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..
Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..
"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..