Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българската ваксина е обещаваща, може да се прилага и на спрей

На онлайн форума "Наука за бизнес 2021" предприемачите могат да се убедят, че българската наука създава конвертируем продукт, заяви в интервю за Радио Пловдив проф. Стефан Хаджитодоров, заместник-председател на Българска академия на науките. 

Около 20 разработки са представени по време на форума, в който се регистрираха над 500 участници. "Целта е взаимодействието между науката и бизнеса", посочи професорът.

Той сложи акцент върху представения прототип на българската ваксина срещу COVID-19, която, по думите му, има поне 2 големи предимства. "Българската ваксина може да се съхранява спокойно в най-обикновен хладилник, като може да не се инжектира, а да се приема като спрей. Има и други предимства, но те са по-специфични", посочи още проф. Хаджитодоров.

Той обясни, че за внедряването на българската ваксина, която нарече "обещаваща", е нужно финансиране. "За да продължат експериментите, трябва да се купи апаратура за 120 000 евро, което на фона на досегашните разходи е нищо. А за самото внедряване на българския продукт, ще са нужни около 5 милиона лева", каза още зам.-председателят на БАН.

Проф. Хаджитодоров разказа и за разработката на PCR тестове за откриване на патогени, които да бъдат внедрени в производството. "Предимствата им са, че са доста по-евтини и с много висока степен на достоверност", посочи той.

Интерес предизвиква и специално устройство за обеззаразяване на въздуха от вируси и бактерии с ултравиолетова светлина, разработено от Централната лаборатория по приложна физика към БАН, ситуирана в Пловдив.

Цялото интервю на Антоанета Петричанска с проф. Стефан Хаджитодоров е в прикачения файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Търсим баланса между такса смет и "замърсителят плаща"

България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за  много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък .  Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..

публикувано на 28.11.24 в 16:53

Няма как да отстраним мафията с половинчати мерки и усмивки

Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..

публикувано на 28.11.24 в 14:37

"Успех за теб" връща децата в ОУ "Васил Левски" в Караджово

В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..

публикувано на 28.11.24 в 11:51
Доц. Иво Инджов

Българската политическа система е в ситуация на свободно падане

Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..

публикувано на 28.11.24 в 09:50
Боряна Димитрова

Партиите се готвят за избори, а не да правят правителство

"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..

публикувано на 27.11.24 в 16:52