На онлайн форума "Наука за бизнес 2021" предприемачите могат да се убедят, че българската наука създава конвертируем продукт, заяви в интервю за Радио Пловдив проф. Стефан Хаджитодоров, заместник-председател на Българска академия на науките.
Около 20 разработки са представени по време на форума, в който се регистрираха над 500 участници. "Целта е взаимодействието между науката и бизнеса", посочи професорът.
Той сложи акцент върху представения прототип на българската ваксина срещу COVID-19, която, по думите му, има поне 2 големи предимства. "Българската ваксина може да се съхранява спокойно в най-обикновен хладилник, като може да не се инжектира, а да се приема като спрей. Има и други предимства, но те са по-специфични", посочи още проф. Хаджитодоров.
Той обясни, че за внедряването на българската ваксина, която нарече "обещаваща", е нужно финансиране. "За да продължат експериментите, трябва да се купи апаратура за 120 000 евро, което на фона на досегашните разходи е нищо. А за самото внедряване на българския продукт, ще са нужни около 5 милиона лева", каза още зам.-председателят на БАН.
Проф. Хаджитодоров разказа и за разработката на PCR тестове за откриване на патогени, които да бъдат внедрени в производството. "Предимствата им са, че са доста по-евтини и с много висока степен на достоверност", посочи той.
Интерес предизвиква и специално устройство за обеззаразяване на въздуха от вируси и бактерии с ултравиолетова светлина, разработено от Централната лаборатория по приложна физика към БАН, ситуирана в Пловдив.
Цялото интервю на Антоанета Петричанска с проф. Стефан Хаджитодоров е в прикачения файл.
Рекорден е броят на сигналите за престъпления онлайн срещу деца в мрежата, подадени на Горещата линия на Центъра за безопасен интернет за 2024-а година. 1 750 000 са сигналите, обработени само за миналата година, съобщи Антоанета Василева, координатор на центъра. По думите й в предишни години броят на тези сигнали е стигал до 46 000...
Ученичките от Математическата гимназия в Пловдив - Димана Праматарова и Демира Недева ще представят проекти на международния научен инженерен панаир в Охайо, съобщиха от гимназията. Димана Праматарова от XI "а" клас и Демира Недева от XII "а" на Математическа гимназия „Акад. Кирил Попов“ са тазгодишните лауреати на Панаира на..
Как балканското недоволство срещу повишаването на цените и спекулата ще се проектира у нас? Според социалния психолог и университетски преподавател доц. Николай Димитров това недоволство вече е побългарено, при това доста аматьорски. "Защото, ако в Хърватия недоволството тръгна много мощно от един журналист, който обяви този протест за..
Очаквано протестите и бойкотите достигнаха и до България. Опасявам се обаче, че тези инициативи няма да доведат до такова намаляване на цените, както отчитаме намаляване на броя на касовите бележки. Теорията и практиката е доказала в годините, че намеса в пазарните отношения в условията на пазарна икономика трудно може да доведе до нещо,..
Улеснява се лечението на хора с Множествена склероза и п рез тази година 3200 души с увреждания ще получат високотехнологични помощни средства. Това съобщи в програма "Точно днес" Здравка Цветарска, председател на Фондация „МС – Заедно към върха“. Тя уточни, че добрите новини са от Първия национален форум за хората с МС, който се..