Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Усмивки и радост "Ден след ден"

В името на Република България да спазват Конституцията и законите на страната и във всичките си действия да се ръководият от интересите на народа.

Тази клетва положиха днес народните избраници в 45-тия парламент.

"Народът ни изпрати тук за промяна", заяви Мика Зайкова, която откри първото пленарно заседание като най – възрастния депутат. Тя призова депутатите да работят с усмивки и радост. 

След препирни и гласуване във вида „всички срещу ГЕРБ“ за председател на новия парламент бе избрана Ива Митева от партия "Има такъв народ". 49-годишната юристка, родом от Разград, има богата биография като експерт в изборното законодателство.

Заявките за промяна:

Промяната в Изборния кодекс е първата и задължителна работа на новия парламент, обяви зам.-председателят на „Има такъв народ“ Тошко Йорданов. Ще чуем още от заявката на партията, направена от парламентарната трибуна.

Коментар по темата търсим от специалиста по конституционно право доц. Наталия Киселова, преподавател в Софийския университет.  

Анализите и прогнозите за продължителността и ефективността на 45-то Народно събрание, както и за политическата обстановка след изборите ще са на политолога проф. Евгений Дайнов и политическия анализатор Осман Октай.

Със Стефан Манов, българин, живеещ във френския град Тулуза, който e и член на Обществения съвет към ЦИК, коментираме заявките за промени в изборното законодателство през погледа на българите в чужбина.

И още:

Продължаваме темата за масовата имунизация срещу COVID-19 и все още липсващото решение на здравните власти у нас какво да правят хората, получили първа доза от ваксината на „АстраЗенека“. Неда Велкова разговаря с доц. д-р Михаил Околийски, представител на СЗО за България.

Дни преди официалното откриване на Епископската базилика на Филипопол, насрочено за 18 април – неделя, Паолина Комсалова ще ни заведе в аванс до Голямата базилика, която е сред нaй-пpeдcтaвитeлнитe paннoxpиcтиянcĸи oбeĸти и е вĸлючeнa в Индиĸaтивнaтa лиcтa зa ĸyлтypнo и пpиpoднo нacлeдcтвo нa ЮHECKO.

Започваме след новините в 15 часа и сме заедно до 17 - Приятно ни е да сме с вас!


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

ФинансираНЕ и политизираНе „Точно днес“

Втори бойкот на хранителните магазини организират четири организации точно днес. Време не само за равносметка, но и здрав разум. На този фон управляващата коалиция на ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН правят плахи опити да представят нов проект на бюджет, който дава щедро на едни, а на други – не. За финансите и опитите за политика ще говорим в утрото..

обновено на 19.02.25 в 16:57

(Трябва & Няма) да платим „Ден след ден“

Заветите на Левски: знаем ли ги, разбираме ли ги, следваме ли ги? Защо се сещаме за Апостола само два пъти в годината? Можем ли да се измерваме с неговия аршин и да постигнем идеала му за силна и независима България? Отговори търси в репортажа си Димитър Владимиров , който разказва за поклонението пред паметника на Левски в Пловдив. Пари,..

публикувано на 19.02.25 в 14:51

За най-обичания национален герой днес във "Вход свободен"

Днес, когато се навършват 152 години от гибелта на Апостола, прекланяме глави пред делото на най-светлата личност в нашата история!  За усещането да носиш Левски в сърцето, във вените ти да тече неговата кръв, да гориш с онзи пламък, с който е горял и той, разказва Христина Богданова - прапраплеменница на Васил Левски. Приликата е повече от поразителна -..

публикувано на 19.02.25 в 09:30

"Точно днес" - памет и политика

В утрото на 19 февруари продължават възпоменателните прояви в памет на Васил Левски. През последните години годишнината от обесването на Апостола на свободата се чества в два поредни дни, тъй като едни смятат, че по нов стил  това е 18-и февруари, а други – 19-и февруари. 152 години след бесилото си спомняме за делото на Левски и неговите завети...

публикувано на 18.02.25 в 17:00

"Ден след ден" на 18 февруари

В навечерието на третата годишнина от руската инвазия в Украйна дискусиите за това какво да включва споразумението за мир стигнаха и до най-чувствителната част-възможното изпращане на миротворчески сили в Украйна. Европейските страни реагират противоречиво, а днес българският президент каза, че е категорично против изпращане на български войници в..

публикувано на 18.02.25 в 14:13