Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Всички партии с изключение на ГЕРБ искат да има кабинет

ИТН ще предложи нов премиер на България

Снимка: БГНЕС

Новият парламент бе открит с пререкания и обещанието за пълна ревизия на дългото управление на ГЕРБ, което уморявало по думите на ораторите. 

Говорим за новия парламентарен сезон - дали скъсен или устойчив, за възможен кабинет на трите партии от протестите, както и за заявените промени в изборните закони, коментар на политолога и университетски преподавател доц. Борис Попиванов.

Той посочи, че първото заседание на новия парламент представляваше преодоляване на първите пречки по съставяне на ново правителство. 

"На дневен ред е не правителство около ГЕРБ, а около силите, които се обединяват срещу ГЕРБ", допълни политологът. Той отчете убедителното мнозинство, при избора на новия председател на Народното събрание. 

"Още от първия ден на НС различните парламентарни групи внасят десетки законопроекти, с което от една страна искат да отговорят на очакванията на избирателите, но това не помага на бъдещото правителство", каза доц. Б. Попиванов. По думите му обаче са важни първостепенните задачи пред управлението, и трябва да се фокусира и концентрира политическото взаимодействие. 

По повод на мажоритарния вот: "Самите сценаристи на Слави Трифонов и сега ръководни фигури на партията трябва да са се убедили, че мажоритарният вот би довел до доминация на партията, която има най-много гласове в момента, както и до влизане в парламента на олигарси от малки населени места, където те имат силно влияние."

Кабинет или предсрочен вот:  "Всички партии с изключение на ГЕРБ искат парламента да остане и да има кабинет, но имат и свръхамбиции. Те искат да наложат своя дневен ред на останалите, което би могло да ги провали, ако не си дадат сметка, че политиката е компромиси. Три са най- важните теми днес, едното разбира се е здравната криза. Втората тема са социалните и икономически последици от кризата, и третата тема са европейските средства, за да се преодолее пандемията."

По повод на ревизия на управлението на Борисов, Борис Попиванов каза, че трябват много месеци напред за всичко това, защото това не е въпрос за един ден. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В радиото не можеш да остарееш!

„ В радиото ти не можеш да остарееш, не можеш да бъдеш възрастен. Ти не можеш да изведеш на показ годините си. Никога не съм била суетна за възрастта си. Имам пълното съзнание какво означават за мен годините – те са моето богатство. Благословена съм с тази работа, с тази професия, която съм имала, и с тези възможности, които ми е давала тя. Но..

публикувано на 27.12.24 в 16:32

КЦМ отличи служители, работили по програма "Благодетел"

 На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..

публикувано на 27.12.24 в 10:33

Българите са доволни в личен план и песимисти за държавата

Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания".  То е проведено от  1 до 10 декември  и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията.  Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...

публикувано на 27.12.24 в 09:22

Споделеното родителство ще спре семейните войни

В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма  "Точно днес" коментира темата  за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..

публикувано на 26.12.24 в 10:56

Иконографията на Рождество Христово

Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..

обновено на 25.12.24 в 09:49