Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Няма как да постигнем колективен имунитет през тази година

Може да го очакваме в началото на 2022 година

| обновено на 07.05.21 в 11:17
Акад. Богдан Петрунов
Снимка: Георги Нейков, БНР

Академик Богдан Петрунов е наш събеседник, за новите щамове и ваксините, за трета доза от "Пфайзер" и "Модерна", или как ще продължава имунизацията до достигане на колективен имунитет в България. 

Известният наш алеголог и имунолог подчерта, че е важно да засилим ваксинацията в максимална степен, в края на третата вълна от Ковид-19. "Тя показа признаци на затихване, защото намаляват процентите на положителните проби, но остава много висока смъртността у нас", отчете академик Петрунов. Той смята, че е необходим сериозен анализ на броя на смъртните случаи, за да се види защо са толкова много, и защо сме на второ място в Европа, след Унгария.  Петрунов отчете, че преимно хора над 60 години са загубили битката с вируса, но има и млади хора. 

"Сега е важно да постигнем по - високо критично число на имунизирани хора, за да може да се каже, че ще имаме колективен имунитет, с което ще се позволи затихнване на епидемията за определен период", допълни още алергологът. Той апелира за по-висока активност на младите хора за спазване на мерките и за носене на маските, и да се научим да живеем по този начин още една година.

Новите щамове и ваксините: Всички ваксини, които са в употреба имат различна степен на въздействие към циркулиращите варианти на вируса. 

Има сериозен кръстосан имунитет, както и трениран имунитет след ваксините, но той е различен към щамовете, които се откриват. Трябва да сме доволни от това, което имаме като ваксини, и ако постигнем високо ниво на имунизацонно покритие. 

"Обективните факти са, че ваксината на "АстраЗенека" има определен процент на тромбоемболия, но той е значително по-малък от процента на случаите, след реално преболедуване на Ковид-19", посочи академик Петрунов. Той каза, че бе преиграно да се говори непрекъсното, че "АстраЗенека" е по-опасната ваксина. През последните два, три дни, всички правителства в Европа свалиха границата за използването на тази ваксина за млади хора. 

"Истината, е че рекомбинантните ваксини достигат до 95% имунитет, за разлика от векторната ваксина, която дава 65%", уточни още Петрунов. Той смята, че ваксината на Jonson&Jonson е еднодозова и ще се насочи към определни контингенти от населението ни.

 "Много важен въпрос е този за децата от 12 до 16 години, дали да се ваксинират, защото текат редица изпитвания, прагът е 16 години за рекомбинантните ваксини", уточни имунологът. Той смята, че до месеци официално ЕМА ще даде становище и за децата. 

Алергиите и ваксините: Не съм наблюдавал нито една такава алергична реация след ваксина, в моя кабинет също нямам пациенти с подобни реакции. Хората, които има алергии, може да се посъветват с алерголог, да им се даде препарат за няколко дни, преди ваксинация.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
д-р Румен Стоилов

Да създадем мир и подреденост в себе си

В Световния ден на сърцето 29 септември, наш гост бе кардиологът д-р Румен Стоилов. Човекът, който със сигурност е на "ти" с най-усърдно работещият мускул от медицинска гледна точка, но и човекът, който познава в дълбочина енигматичната стойност на най-важния орган в нашето тяло.  Дали сърцето се намира на едно и също място във всеки един от..

публикувано на 29.09.24 в 19:22
Румен Драганов

Пловдив е изключително впечатляващ за чуждите туристи

Какъв летен туристически сезон изпращаме и колко гости от България и чужбина посрещнахме? Питаме в програма "Ден след ден" - проф.  Румен Драганов  от Института за анализи и оценки в туризма.  В Световния ден на туризма, 27 септември,  Драганов подчерта, че изпращаме много добър сезон, може би, това е най-добрият сезон за последните няколко години...

публикувано на 27.09.24 в 14:48

България трябва активно да влияе на общественото съзнание в РСМ

Скопие създаваше псевдопроблеми негативен отенък, които да отвличат вниманието от истинските проблеми пред членството в ЕС. Тъкъв беше и измисленият проблем с непоставянето на знамето им при неофициалната среща на президентните на двете страни. Целта на този маньовър беше да се покаже, че България е страната, която саботира диалога и пречи на..

публикувано на 27.09.24 в 10:42

20 на сто по-малка и по-скъпа гроздова реколта в Пловдивско

"Това беше изключителна от гледна точка на предизвикателствата година. В нашия край, слава на Бога, нямаше градушки и други природни бедствия, но пък за сметка на това горещините бяха страшни".  Такава равносметка прави Георги Джингаров, лозар и винопроизводител от Брестовица. По думите му, ако нашите предци са наричали част от дните през юли..

публикувано на 27.09.24 в 10:19

Костадин Димитров не отговори дали ще остане кмет след 27.10.

Костадин Димитров не отговори дали ще остане кмет на Пловдив след парламентарните избори на 27 октомври. Той е включен на второ място в листата на ГЕРБ - СДС за Пловдив град след лидера Бойко Борисов. В интервю за Радио Пловдив Костадин Димитров обясни решението си така: "Нямах колебания дали да се включа в листата, защото за 10 месеца имах много..

публикувано на 26.09.24 в 15:39