Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Новите анти ковид мерки са в услуга на банките

„Действително има преход към възстановяване на икономиката. Хората започнаха постепенно да се връщат към нормалния си начин на живот и ритъма на потребление от преди кризата. Ако направим сравнение с предкризисната 2019 г., все още сме далеч от тези предкризисни нива. В Германия тярхото индустриално производство е с около 8% под това от 2019, в Италия са 4% надолу, в САЩ – също тяхната икономика произвежда с 4% по-малко отпреди кризазта. По-добра е и ситуацията в България и е естествено Правителството да се опита да стимулира  производството и потреблението“. Това заяви икономическият анализатор от БАН доц. Григор Сарийски.

По думите му, стъпка в правилната посока е решението на Правителството да раздаде около 100 млн лв.  за съживяване на потреблението и съответно – на икономиката.

Интересна мярка е и заявката за отпускане на 2,5 млрд лв по линия на една гаранционна схема за подкрепа на малкия и среден бизнес, която обаче не е добре премерена.

„Тя ще бъде в интерес най-вече на  банките. Банките буквално са заринати с пари – около 60 млрд лв. депозити и няма какво да ги направят. Предприятията не искат в условията на неблагоприятен инвестиционен климат да взимат кредити и това доведе до ситуацията голяма част от банките да свалят депозитните си продукти от предлаганите. С тази мярка ще бъдат улеснени банките и заради тази гаранция те ще могат да отпускат кредити на лица, които досега не са могли да покажат съответното обезпечение. С тази гаранция това може да се случи, защото голяма част от риска ще бъде поет от държавата.“

Доц. Сарийски обаче подчерта, че когато изтече гратисният период от 12 месеца за кредитите и предприятията не могат да ги върнат, лошата новина ще бъде, че банките ще започнат да събират своите вземания за сметка на данъкоплатците.

Вторачването в малките и средните предприятия до голяма степен пречи на българската икономика да излезе от състоянието, в което се намира в момента.

"Франция и Германия направиха всичко възможно да стимулират иновативните дейности в тяхната  икономика. Франция отдели 8 млрд евро за преоборудване на техния автомобилин парк и местното производство на  автомобили, Германия направи нещо подобно, всички страни от ЕС могат да налеят пари с мултиплициращ ефект в своите икономики. България налива средства в малки и средни предприятия, които в никакъв случай не помагат за качествения скок на икономиката и това е нещото, което  води до хроничното й заболяване". 

Чуйте повече от звуковия файл: 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Планове с неизвестен край (част 2)

В епизод 9 от третия сезон на подкаста продължаваме разговора с Весислав Илиев, ментор от образователната програма за деца “Предприемачът като откривател”. Образованието в училище поставя фокус върху конретиката, точността и предвидимостта. Но в реалния живот имаме повече от един отговор. Училището иска децата за запаметят факти и техники за..

публикувано на 30.12.24 в 10:49

В радиото не можеш да остарееш!

„ В радиото ти не можеш да остарееш, не можеш да бъдеш възрастен. Ти не можеш да изведеш на показ годините си. Никога не съм била суетна за възрастта си. Имам пълното съзнание какво означават за мен годините – те са моето богатство. Благословена съм с тази работа, с тази професия, която съм имала, и с тези възможности, които ми е давала тя. Но..

публикувано на 27.12.24 в 16:32

КЦМ отличи служители, работили по програма "Благодетел"

 На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..

публикувано на 27.12.24 в 10:33

Българите са доволни в личен план и песимисти за държавата

Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания".  То е проведено от  1 до 10 декември  и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията.  Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...

публикувано на 27.12.24 в 09:22

Споделеното родителство ще спре семейните войни

В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма  "Точно днес" коментира темата  за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..

публикувано на 26.12.24 в 10:56