Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Безумен и напълно незаконен е ремонтът на Католическата катедрала

Ремонтът на фасадата е спрян от ГД "Инспекторат по опазване на културното наследство"

| обновено на 01.07.21 в 17:13

Инспекторатът за опазване на културното наследство към Министерството на културата спря изпълнение на ремонта по фасадата на катедралния храм "Св. Лудвиг" в центъра на Пловдив. 

Арх. Слави Славов експерт от главната дирекция към Министерството каза че, "ще санкционираме изпълнителите на тази безумна фасадна инсталация". По думите му  това е типичен пример за незаконно строителство - несъгласуване, без в всякакви документи и с полагането на странен 4-милиметров пласт от плоскости.

На същата позиция е и кметът на район "Централен" Георги Стаменов, който заяви, че още днес ще връчи констативен акт на фирмата, която е започнала ремонта и той ще бъде спрян. 

На въпрос как ще стане това, като си има пред вид, че нито се знае фирммата, нито имат връзка с епархията той отговори, че в ЗУТ има механизми за въздействие. Ограничаването на достъпа до сградата е един от тях.

Припомняме, че от вчера сградата на Католическата катедрала е опасана със строително скеле, със свалена частично мазилка и налепени плоскости фибран. 

Облепени са дори колоните на сградата. За ремонта няма документация в район "Централен", няма и съгласуване с НИНКН, което е задължително.

Тази сутрин работниците пристигнаха на място, но след разговори с представители на църквата и заради присъствието на репортер на Радио Пловдив се отказаха да продължат работа. Те заявиха, че работят вече трети ден, но няма да продължат тази сутрин, тъй като имали работа на друг обект, а имат намерението да продължат следобед.

Лично Епископът на Софийско-пловдивската епархия монсеньор Георги Йовчев се опита да отпрати репортера на Радио Пловдив, който беше пред католическия храм.Монсеньор Георги Йовчев



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Близо 1,5 млн. лв. са иззети от четиримата, арестувани в Столипиново за пране на пари

Четирима мъже са задържани за участие в организирана престъпна група за пране на пари в Пловдив. Обвиняемите са на възраст от 22 до 59 години. От домовете им в "Столипиново" били иззети големи суми пари -  над 180 000 лева и 640 000 евро, както компютри и телефони. Разследването сочи, че част от обвиняемите са се занимавали с набиране на..

обновено на 09.10.25 в 14:49

Георги Самуилов купи царската къща на Симеон Сакскобургготски в Баня

Царската къща в село Баня вече има нов собственик. Симеон Сакскобургготски е продал имота на бизнесмена Георги Самуилов. Сделката е била финализирана преди около десет дни, като стойността ѝ е приблизително два и половина милиона лева. Отчисления от продажбата вече са постъпили в бюджета на община Карлово под формата на тримесечния данък за..

публикувано на 09.10.25 в 14:38

Заловиха пореден търговец на гласове в Пазарджишко

Пазарджишката полиция разкри 32-годишен мъж , който е купувал гласове в село Говедаре в навечерието на предстоящите избори за общински съветници в Пазарджик.  След като събрали данни, че мъжът предлага пари на граждани, за да ги склони да упражнят правото си на глас за определен кандидат за общински съветник, служители на Икономическа полиция..

публикувано на 09.10.25 в 12:58

Лекари и сестри протестираха срещу новия директор на болница "Пловдив"

Десетки лекари, медицински сестри и служители на УМБАЛ-Пловдив протестираха днес пред сградата на болницата в подкрепа на досегашния изпълнителен директор д-р Динчо Генев.  Те не искат да приемат новия изпълнителен директор на лечебното заведение д-р Йовко Червенков, назначен от здравното министерство след проведен конкурс.  На него се явиха..

обновено на 09.10.25 в 11:35

Експерти показват дигиталното бъдеще на комуналните услуги

Първият по рода си европейски иновационен хъб за дигитална трансформация на комуналния сектор ще бъде представен днес във филиала на Техническия университет в Пловдив.   Форумът  UDIH 4 EU събира  водещи експерти от водния сектор и енергетиката, представители на държавни институции, академичните среди и бизнеса.   Обединява ги темата за..

обновено на 09.10.25 в 11:35