Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бустерната доза може да предпази от нови COVID мутации

„Приликите между трета доза и бустерна доза са повече от разликите. Бустерните дози са направени така, че да отговорят на промените във вируса. Бустерна доза се поставя при хора, завършили своя ваксинационен курс така, че да се адаптира техният имунен отговор и да се оптимизира към новите варианти. Третата доза може да бъде както от същата ваксина, като предходните две, така и от различна. Тя се поставя на хора, които не са развили добър имунен отговор след първите си две дози“, обясни имунологът д-р Цветелина Великова в интервю за Радио Пловдив.

Към момента в страната ни не е одобрено приложението на бустерна или на трета доза. Въпреки това имунологът обясни, че се очакват национални препоръки и критерии,  по които ваксиниращите лекари ще могат да се водят и да преценят кога е нужно поставянето на трета доза и кога на бустерна, спрямо имунния отговор на пациента.

У нас на разположение са ваксините на Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca/Oxford и Johnson & Johnson (Janssen).

 „По отношение на бустерните дози, всъщност, производителите на ваксини  ще могат да дадат тези бустерни дози. Засега знаем, че Pfizer създават такава бустерна доза. По отношение на третата доза, вероятно всяка една от ваксините ще може да бъде прилагана като трета доза, но все още е рано да кажем със сигурност“, каза д-р Великова.

Според нея, ваксинираните през пролетта все още имат високи нива на имунитет.

„В случая, третата доза се обсъжда при няколко групи хора: лекарите, хора, които не са дали добър имунен отговор към РНК ваксина, имунокомпрометираните хора, както и хората над 60-годишна възраст“ обясни Великова и допълни, че идеята на третата доза е да подсили имунитета на тези групи хора, а на бустерната е да създаде имунитет към нови варианти на вече ваксинирани.

Тя коментира и ниските проценти на ваксинирани у нас с една или две дози, като аргументира ниската мотивация на хората да се ваксинират с това, че „когато ваксините бяха представени на света се говореше за защита от разболяване, от инфектиране. Така, че опирайки се само на това дали се разболяваме, или не-  разочарова хората. Да, всички искахме ваксините на 100% да предпазят от разболяване, но по-важното тук е да бъде намален рискът от инфектиране“, каза д-р Великова.

Тя обясни още и спекулациите, че хората, които са ваксинирани също могат да заразяват.

„Не в същата степен, както неваксинираните! Изключително малък е рискът един ваксиниран да зарази други хора, особено ако спазва мерките. А вирусният товар при неваксинираните и разболелите се е много по-голям и те могат да заразят много повече хора. Така, че не е все едно дали сме ваксинирани, или не!“, категорична бе Великова.

Имунологът заяви още, че не е късно неваксинираните да поставят първата си доза и да гоним колективен имунитет, който при Делта варианта изисква над 90% ваксинирани.

Цялото интервю с д-р Цветелина Великова слушайте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Чумата по дребните преживни животни във Велинград е укривана дълго време

За Българската агенция по безопасност на храните няма съмнение за наличието на чума по дребните преживни животни във Велинград.  Това заяви д-р Даниел Денев, началник отдел „Здравеопазване на животните“ в БАБХ на брифинг във връзка с констатираното огнище на чума по дребните преживни животни в курортния град. Огнището е констатирано в три..

публикувано на 26.11.24 в 14:54

По-малко търсените стоки влизат в намаленията на Черен петък

Как пазаруваме от кампании на намаления? По темата  „Ние, потребителите“ прави допитване, което подсеща и насочва към важни аспекти при покупките с отстъпки. Доколко ми влияят рекламите за намаления и как избирам от кого и какво да закупя , когато ми обещават щедри отстъпки? Това са въпросите, които е полезно да си задаваме сега, когато..

публикувано на 26.11.24 в 14:36

Все чакаме принца на бял кон, а той идва на магаре

Изборът на председател на НС е заложник на промените в Конституцията, които направиха тази фигура потенциален служебен премиер, посочи социологът доц. Татяна Буруджиева.  По думите й живеем в символен свят, в който като избиратели чакаме принца на бял кон, но идва принцът на магаре и ние няма как да го изберем, защото е на магаре... Така влизаме в..

обновено на 26.11.24 в 11:38

Всеки човек може да прояви най- висшата форма на щедрост

По случай "Щедрия вторник" между 3 и 5 декември Българската болнична асоциация организира кампания по кръводаряване заедно с Националния и регионалните кръвни центрове от страната и с партньорството на фондация BCause.  Освен да благодарим на тези, които даряват, празникът е повод да обърнем по-сериозно внимание на темата за дарителството в здравния..

публикувано на 26.11.24 в 11:37
Д-р Николай Болтаджиев

НЗОК не трябва да пести, а да плаща за качествено лечение

Включване на нови профилактични изследвания в пакета, заплащан от Здравната каса, предлагат от здравното министерство с нормативни промени. Целта е ранното откриване на хронични бъбречни заболявания и рак на маточната шийка. Предложението предвижда НЗОК да поема две допълнителни изследвания за оценка на бъбречната функция. Идеята е да се..

публикувано на 26.11.24 в 11:19