„46-то НС функционираше, за да удовлетвори емоционалните щения на десетина партийни лидери и няколко депутати около тях. Не биваше да имаме никакви очаквания от него“, това заяви политологът и преподавател в Софийски университет Страхил Делийски в предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив.
Той припомни, че зад гласовете на партиите стоят едва 1/3 от българските граждани с право на глас. „Това е изключително ниско представително Народно събрание. Няма как да оценяваме едно такова представителство, което е и със спорни политически качества“, каза политологът и обясни, че ниската активност на избирателите се дължи на това, че те не успяха да се припознаят в партиите.
„Това не са политически партии в същинския смисъл на думата. В тези партии липсва разбиране за тяхната функция и същност. Това са просто организации, които следват някакъв странен дневен ред, който дневен ред обслужва шепа партийни функционери“, така обясни Делийски провалът на 46-то НС, след предходния кратък живот на 45-то.
На спекулациите за съставянето на съвместен политически проект между Кирил Петков и Асен Василев Делийски коментира, че „една партия не може да бъде на двама министри. Ние трябва да видим какви са политиките, идеите, социалният интерес“.
За изборите 2 в 1 той прогнозира, че ще се получи сливане на кампаниите.
„Изглежда, че двата субекта, които максимално ще спечелят от тази ситуация са ГЕРБ и Радев. ГЕРБ могат да спечелят допълнителна електорална подкрепа на парламентарния вот чрез силна анти-Радев реторика“, каза политологът.
„ГЕРБ са толкова изчерпани идейно, че това е единственият им шанс да отворят някаква електорална периферия“, допълни още Делийски.
Той дефинира липсата на излъчен от тях президент като „несериозно“ и каза, че „това показва отношението на партията към изборите“.
„Можем да очакваме странни резултати от тези избори, но при всички положения те няма да са адекватни на предпочитанията на българските избиратели“, заключи политологът.
Целия разговор със Страхил Делийски слушайте в звуковия файл.
Липсата на канализация в град Брезово създава сериозен проблем за жителите на града в горещините. Сигнал за това подаде един от жителите на града - Иван Добревски. По думите му заради изливането на обратни води в коритото на река Брезовска, която заради жегата е пресъхнала, в градчето се разнася непоносима миризма. Според Добревски преди..
Мониторинг на потреблението на вода в пловдивското село Брестовица започнаха от ВиК –Пловдив. До тук се стигна след като и тази година част от живеещите там страдат от безводие и повече от 10 дена чешмите им са пресъхнали. Решението беше взето на спешна среща между местното население, кмета на Брестовица, зам.-кмета на община Родопи Емилия..
Протестите, които ще видим днес, са граждански отпор и са свързани с поредния опит на някои политически фигури да използват държавата и силовите структури за разправа с политическите си опоненти. Това заяви в програма "Точно днес" политологът Георги Киряков. Според него именно затова тази гражданска акция ще има много по-широк отзвук, макар че..
Над 2700 заявления за целева помощ за отопление са подадени само за 15 дни за предстоящия зимен сезон – съобщи в интервю за Радио Пловдив Десислава Йорданова – началник на отдел „Социална закрила“ в дирекция "Социално подпомагане" - Пловдив. Тя уточни, че броят на хората, които желаят тази помощ се увеличава, в сравнение с миналата година...
Актуалното от поредните промени в образованието. На дневен ред излизат високите такси за висше образование, платена форма. От една страна идеята е да се обучават по-малко, но по-качествени студенти, но от друга това не се харесва на университетите. Битката за намаляване на таксите поведоха от Софийския университет, следват ги студенти от Велико..