През тази седмица започнаха археологическите проучвания на пещера „Чая“ до град Чепеларе. Финансирането на начинанието е осигурено от община Чепеларе по програмата за туризма за 2021г., приета на заседание на консултативен съвет по въпросите за туризма в Общината.
Проучването се осъществява под ръководството на доц. Костадин Кисьов и София Христева - докторант в Националния археологически институт към БАН, с участието на Марин Господинов - директор на Музей на родопския карст Чепеларе и представители на пещерен клуб „Студенец“ Чепеларе.
Пещерата е регистрирана за пръв път през 1995 г.
При системни палеонтологични изследвания на плеистоценска бозайна фауна в района на Чепеларе, проведени от Музея на родопския карст през 2017, 2018 г, под ръководството на Марин Господинов, в пещерата бяха открити фрагменти от глинени съдове. След определянето и датирането на фрагментите стана ясно, че пещерата е обитавана в периода на бронзовата и желязната епохи (III- II хил. пр. Хр.), което я прави едно от най- ранните пещерни обиталища в Родопите и най-ранното и единствено открито за сега такова за територията на Община Чепеларе.
През този сезон усилията на археолозите ще бъдат насочени към проучване на привходните части на пещерата и началото на основната галерия.
Поради близостта на пещерата до града и живописния район, в който се намира, както и уникалността на обекта, амбицията на Община Чепеларе и Музея на родопския карст е да превърне пещерното обиталище в туристически обект, както и да обособи екопътека до него.
Всички археологически находки ще постъпят във фонда на Музей на родопския карст в Чепеларе, където ще бъдат експонирани. По този начин жителите на Чепеларе и неговите гости ще имат възможност да се запознаят с културата на най-ранните обитатели в района.
Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..
Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..
Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН. Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..
Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..
България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ. По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..