Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кандидатурата на Герджиков цели обединение на обществото

„Кандидатурата на проф. Герджиков означава, че имаме осъзнаване на необходимостта от промяна на стратегията, на стила, на профила на кандидата президент на България по посока на успокояване, на създаване на по-голяма степен на толерантност, на отвореност, а не на противопоставяне, на юмрук и на разделяне на обществото на България“, това заяви в ефира на Радио Пловдив проф. Антоанета Христова, социален психолог и политически анализатор.

 Според нея последните години на управление на Румен Радев са довели до криза, противопоставяне на институции, спиране на проекти, срив на обществото и създаването на среда на омраза и поляризация на нагласите.

„Очаквам в много по-голяма степен проф. Герджиков да изпълнява задачите и ролята на президента в България. Тази роля е мястото, където тогава, когато има проблеми и противопоставяне, се намира диалог“, каза психологът.

Тя допълни още, че „последните години на управление на президента, не само нямаше диалог, а се създаде среда на противопоставяне. Той излезе с юмрука си и поведе война“.

Христова отрече твърдението, че проф.Герджиков е по-малко популярен от сегашния държавен глава.

„Почти няма някой, който да не знае кой е ректорът на Софийски университет. Достатъчни са няколко интервюта, с които хората ще асоциират фамилията му с други двама души и ще започнат да го разграничават от тях“, каза тя.

Според нея коментарите по адрес на проф. Анастас Герджиков са предимно позитивни, а негативните идват „мрежата от тролове, която чакаше да види кой ще се противопостави на Радев“.

„Целта на издигането на проф. Герджиков на тези, които разкриха кандидатурата му, е позицията му да бъде обединяваща. А, за да бъде тя обединяваща, не би да е издигана категорично от една партия. Нужни са няколко партии, с различни политически ориентации, за да се достигне до този момент на символа на събирането, а не на разделянето“, каза още психологът.

За влиянието, което има кандидатурата на ректора на СУ върху изборите 2 в 1, Христова коментира, че „не е от значение кой е опонентът на Радев, дали е партийно лице или не, от значение е дали е успешно лице“.

Цялото интервю със социалния психолог проф. Антоанета Христова слушайте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Буквите, които ни правят народ"

През 2025 година България отбелязва 1170 години от създаването на кирилицата. През изминалото хилядолетие кирилицата е претърпяла дълбоки трансформации — от ръкописните букви на монасите до дигиталните шрифтове на съвременността, тя е отразявала както културните, така и технологичните промени на българската  действителност.  Докато азбуката и..

публикувано на 24.05.25 в 15:58

Проф. Ивайло Старибратов в "Добро утро, ден!"

Проф. Ивайло Старибратов – математик. Това, както сам казва в „Добро утро, ден!“, го определя най- точно и най- пълно.  С дълга кариера на учител, директор на Математичаската гимназия и университетски преподавател.  Пловдивчанин, който може да разкаже историята на рода си 200 години назад. Активен като гражданин, заради което направи и кратко..

обновено на 23.05.25 в 16:54

Балната дреха трябва да отговаря на характера

Балната дреха трябва да отговаря на характера на абитуриента, да подчертае личността му. Това каза дизайнерът Иван Донев. Той добави още, че тенденции в официалните дрехи няма. Важно е да се подчертаят предимствата на фигурата. „Все повече младежи избират да не бъдат облечени във вечерни дрехи, а да посветят средствата за..

публикувано на 23.05.25 в 16:31

Технически срив на изпита по ИТ, матурата по английски не затрудни зрелостниците

Само една изпитна работа в Пловдив и областта е анулирана , защото ученичка е използвала плеър, за да преписва от него. Не са явили само 28 зрелостници на втората матура. Иванка Киркова, началник на РУО-Пловдив съобщи, че изпитът по Информационни технологии е бил затруднен, поради технически сривове . На този изпит няма да останат..

обновено на 23.05.25 в 16:09
проф. Христо Матанов

България не би оцеляла без православното християнство

"Приемането на християнството от българския княз Борис Първи е цивилизационен избор", посочи проф Христо Матанов, историк, медиавист и византолог. През тази година се честват 1160 години от покръстването на българите. "Той приема една религия, която е нова и отхвърля езичеството на славяни и прабългари. Не е лесно да се направи такъв избор...

публикувано на 23.05.25 в 15:56