Д-р Цвятко Хаджиев е сред медиците, които тази година са удостоени с посребрен Почетен знак „Лекар на годината“ на РЛК в Смолян. Той е началник на отделението по Клинична лаборатория в МБАЛ „Проф. д-р К. Чилов“ в Мадан и има две специалности - клинична лаборатория и анестезиология и интензивно лечение. За Радио Пловдив медикът коментира ситуацията с разпространението на ковид, пандемията в региона и мерките, които се предприемат на национално и регионално ниво за овладяване на заболеваемостта.
"Болницата в Мадан обслужва две общини - Мадан и Рудозем. В отделението се лекуват предимно леки и средно тежки случаи, а пациентите, които имат необходимост от интензивно лечение се насочват към болницата в Смолян. В сравнение с миналата година сега има по-малко болни. В момента има 10 болни докато миналата година по същото време са се приемали по 25 -28 души", разказва д-р Хаджиев.
По думите му в ковид отделението, което е базирано във вътрешното отделение, има необходимите специалисти - кардиолог, пулмолог, ендокринолог, анестезиолог. Приемат се и планови пациенти, и такива, които имат нужда от спешно лечение. Населението е предимно възрастно и в двете общини с придружаващи тежки хронични заболявания, почти няма млади хора.
Д-р Хаджиев оцени ваксинацията в региона като малко муден процес.
„Тези, които имаха желание, много бързо се ваксинираха. След това има един спад, недоверие, както навсякъде в България – не правим изключение. Голям процент от персонала в болницата са ваксинирани, а и голям процент го преболедувахме през миналия период. Друго, което е характерно сега, е че цели семейства се заразяват много бързо. Вече имаме 4-5 двойки – мъж и жена, и двамата заразени“, обясни специалистът
Той коментира, че в Мадан хората спазват мерките към момента. Подчерта, че носенето на предпазна маска е много важно. Според него е много важна профилактиката на имунната система, което всеки един е трябвало да направи през лятото.Д-р Хаджиев смята, че едно от предложенията за бърз тест при посещение на мероприятия и на обществени места, като превантивна мярка, е добро.
За днешния празник той пожела здраве на себе си и на своите колеги, както и да намират време за почивка след тежките 12 часови дежурства.
Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.
Около гръцкия остров Санторини н аблюдаваме доста интензивна поредица от земетресения с магнитуд между 4 и 5 по Рихтер. През последните два дни са регистрирани 15 труса с матнитуд 4 . Епицентърът не е на Санторини , обхванати са няколко острова. Голямата част от трусовете са в морето , но се усещат на островите. Това заяви пред..
Поръчката на общината, която трябваше да надгради системата на "Индра" за управление на градския транспорт и трафика въобще не е това, което ни се обясняваше през 2023-та година. Това ни стана ясно от доклада на заместник - кмета Ерол Садъков, коментира общинският съветник от ДБ Владимир Славенски, който е член на транспортната комисия в ОбС...
Община Раковски кандидаства тази година за държавно финансиране с проекти за над 10 милиона лева. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Павел Гуджеров, кмет на Раковски. „Не пропускаме да кандидатстваме по нито една програма, затова Община Раковски се развива толкова добре. Предстои да кандидастваме по Програмата за развитието на селските..
В навечерието на Световния ден за борба с рака, който се отбелязва на 4 февруари, КОЦ-Пловдив отбелязва ръст на преминалите пациенти през лечебното заведение през миналата година. „Броят им се е увеличил с около 700. Има и още една негативна тенденция, която забелязваме през последните години – увеличение на пациентите с онкологични..
Изборни правила на поправителен изпит. Какви трябва да са промените за да се избегнат съмненията за чесността на вота? Според председателя на Управителния съвет на Института за развитие на публичната среда Диана Ефтимова за последните десет години, откакто през 2014 година бе приет сегашният Изборен кодекс, в него са направени почти 80 предложения..