40 козички и два пръча. Това е стадото на Мария Стоилова. Пловдивчанка, която от 10-тина години е избрала за свой живот зелените пасища на Средна гора над хисарското село Кръстевич, вместо този на съветник по здравословно хранене, обитаващ 17 етаж в панелка под тепетата.
Срещам я край пътя за хижа Бунтовна да вика животните.
„Беше ми мерак от дете да гледам животни. В града е трудно, живеех на 17 етаж. И дойдох в селото на дядо ми. Първо с малко стадо, сега с това“ – разказва Мария.
Признава, че никога не са я привличали заведения и дискотеки. И простичко обяснява: „Природата е много важна за мен. И животинките“.
Идеята за живота ѝ звучи картко, почти като формула: „близо до природата, чиста храна“. И е категорична, че ще остане в селото. Защото: „В града трудно се живее. Не ме влече. В селото е много по-спокойно. Друго си е за себе си да работиш.„
На въпрос дали я вълнува, че скоро идват избори, отговаря, че винаги е гласувала, но сега не знае. Политическите разговори по телевизията казва, че ѝ се струват далечни, а кандидатите за властта – далече от проблемите на хората.
„Бях чела преди време за някоя министърка – че не познавала хора, които взимат заплата под 2000 хил. лв.Това ме изуми. Имам приятели, които работят за 600 лв. на месец. Аз също работех на 4 часа в библиотеката, малко от малко за да се издържам. И не знам, просто. Те не знаят как живеят обикновените хора и че едва свързват двата края“.
Сложният живот в града допълва и със задължителната ваксинация. И макар че животът на село също определя като труден, защото няма почивен ден, заключва:
„Това е мой избор. Щото тук е чистичко и си обичам животинките. Някои ги гледат за субсидии, ама не става – не ги ли обичаш, не става“.
Така се радзелям с Мария. И докато се отдалечавам по пътя, чувам как гласът ѝ се отдалечава, разговаряйки с козите от стадото ѝ. А хлопките им украсяват тишината.
Чуйте интервюто с Мария Стоилова в звуковия файл.Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..
Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..
Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН. Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..
Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..
България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ. По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..