Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рестартирай Европа: Български гласове за Европа в Пловдив

Снимка: архив

Представители на бизнеса, местната власт и учебните институции се включиха в конференция за бъдещето на Европа, за да обсъдят как с общи усилия могат да превърнат негативите от ковид пандемията в позитивни идеи за по-силна икономика. 

Вторият форум от поредицата дискусии по иницативата  на БТА „Български гласове за Европа“ се проведе в Пловдив.  Градът е индустриален лидер с над 220 международни и български компании, повече от 70 хиляди заети в реалното производство и втори IT аутсорсинг център в България. Брутният вътрешен продукт за година е близо 5 милиард евро или 7,6 на сто от този за страната.

Пловдив има необходимото, за да увеличи брутния вътрешен продукт над 10 на сто, отбеляза областния управител Ангел Стоев

На наша територия живеят около 10 процента от населението на България и сичтам, че трябва да даваме 10-12 % от БВП.  Искаме такава Европа, която да бъде достоен партньор и конкурент на икономическите гиганти САЩ и Китай. Ние трябва да работим така, че да имаме икономика с висока принадена стойност и в същото време това да бъде една зелена икономика, защото трябва да опазим и България, и Европа, а и планетата за бъдещите поколения, каза Стоев.

Кметът Здравко Димитров каза, че се работи за разкриването на детски градини, училища, здравни заведения към индустриалните паркове в Тракия икономическа зона, но подчерта не само важността на успехите. 

Много е важно какви послания ще излъчим за Европа и за следващите поколения. Само на вход и изход на Пловдив за един месец влизат шест млн. коли, което натоварва транспортната схема, замърсява въздуха, изнервя шофьорите. Важно е какво ще свършим и какво няма да успеем, за нас ще съдят по това, което сме могли да направим, но не сме го направили, изтъкна Димитров

Във форума онлайн взе участие и българският евродепутат Ангел Джамбазки. По думите му , когато се говори за по-силна икономика в Европейския съюз, несъмненно  трябва да се преосмисли внимателно зелената трансформация:

Когато говорим за по-силната икономика в ЕС две години след началото на непозната от сто години икономическата и здравна ситуация на европейския континент, трябва да си зададем като въпрос къде отиват целите на ЕС в контекста на зелена сделка. Той цитира данни на Световната банка, според които европейската икономика се свива с 4,7 на сто през 2020 и допълни, че това е най-дълбоката рецесия след Втората световна война. Цената на природния газ се увеличава четирикратно през последните шест месеца, което вдига цената на електроенергията, допълни той и заяви, че зелената трансформация трябва да се преосмисли много внимателно.

Изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Катя Стайкова заяви, че  използват позитивното от всяка ситуация, дори и пандемията като даде за пример изграждането на предприятие за нитрилни ръкавици, чиито доставки за цяла Европа идват досега Азия.

Пловдивският зам.-кметът по образование, бизнес развитие и европейски политики Стефан Стоянов отбеляза важността на връзката между образование и индустрия и даде за пример дуалното обучение. 

Европейската и българската икономика имат голяма нужда от висококвалифицирани специалисти, допълни ректорът  на Аграрния университет в Пловдив проф. Христина Янчева

Дискусията в Пловдив е сред възможностите, които дава  Конференцията за бъдещето на Европа на гражданите да заяват в какъв Европейски съюз искат да живеят.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Антоанета Василева

Рекорден брой сигнали за тормоз на деца в Интернет

Рекорден е броят на сигналите за престъпления онлайн срещу деца в мрежата, подадени на Горещата линия на  Центъра за безопасен интернет за 2024-а година. 1 750 000 са сигналите, обработени само за миналата година, съобщи Антоанета Василева, координатор на центъра. По думите й в предишни години броят на тези сигнали е стигал до 46 000...

публикувано на 11.02.25 в 15:38
Демира Недева

Две ученички от МГ-Пловдив ще представят проекти в САЩ

Ученичките от Математическата гимназия в Пловдив - Димана Праматарова и Демира Недева ще представят проекти на международния научен инженерен панаир в Охайо, съобщиха от гимназията.  Димана Праматарова от XI "а" клас и Демира Недева от XII "а"  на Математическа гимназия „Акад. Кирил Попов“ са тазгодишните лауреати на Панаира на..

публикувано на 11.02.25 в 11:52
Доц. Николай Димитров

Бойкот на цените ще отпусне напрежението, но за малко

Как балканското недоволство срещу повишаването на цените и спекулата ще се проектира у нас? Според  социалния психолог и университетски преподавател доц. Николай Димитров това недоволство вече е побългарено, при това доста аматьорски.  "Защото, ако в Хърватия недоволството тръгна много мощно от  един журналист, който обяви този протест за..

публикувано на 11.02.25 в 11:17

Не бойкот на веригите, а държавна подкрепа на производителите

Очаквано протестите и бойкотите достигнаха и до България. Опасявам се обаче, че тези инициативи няма да доведат до такова намаляване на цените, както отчитаме намаляване на броя на касовите бележки.  Теорията и практиката е доказала в годините, че намеса в пазарните отношения в условията на пазарна икономика трудно може да доведе до нещо,..

публикувано на 11.02.25 в 09:10

Хората с множествена склероза с улеснен достъп до лечение

Улеснява се  лечението на хора с Множествена склероза и п рез тази година 3200 души с увреждания ще получат високотехнологични помощни средства. Това съобщи в програма "Точно днес" Здравка Цветарска, председател на Фондация „МС – Заедно към върха“.  Тя уточни, че добрите новини са от Първия национален форум за хората с МС, който се..

публикувано на 11.02.25 в 07:06