Решаването на проблемите между двете държави не е въпрос на конкретен акт на дълъг политически процес и диалогът е единственият път за намиране на решение. Това каза в интервю за програма "Точно днес" международният анализатор Любомир Кючуков, директор на Института за икономика и международни отношения по повод очакванията от посещението на министър-председателя Кирил Петков и българската делегация в Република Северна Македония.
Това което може да се очаква от това посещение е първо да се стимулира диалогът и второ да се създаде една по-благоприятна обстановка за търсене не решение, като освен проблемите в рамките на двустранните отношения, намери място и сътрудничеството по всички тези сфери, за които става дума напоследък в бълтарската позиция - за създававне на работни групи по инфраструктура, транспорт и т.н.
Надявам се по-скоро да има начало на преговорите, защото досега на практика двустранни преговори нямаше. Това, което се правеше в комисията по история, а тя беше експертна, това не бяха преговори, а разговори. Първо, защото комисията нямаше такива правомощия. За съжаления тя беше натоварена от правителствата с нетипични за нея функции. Политически функции, които тя естествено не можеше да осъществи. А на политическо ниво разговорите бяха епизодични и за съжаление отношенията между двете държави се водиха чрез медиите, а не чрез директен диалог.
Според него основният въпрос между двете държави е историята. Въпросът е как проблемите и различията в историята се решават в политическите отношения между двете страни.
Това което е очевидно е, че в международните отношения няма друг способ за разрешване на спорни въпроси освен диалога, диалог и постигане на споразумение. А когато говорим за споразумение, аз бих казал, че това е азбучно правило в дипломацията, предимство има тази страна, която зададе тематичната рамка на преговорите и предложи варианти за намиране на решението. Тоест, тази страна, която е активна. Позитивен факт е, че през последната половин година България напусна позициите на кръгова отбрана и лансира свои предложнения за постигане на споразумение. Говоря за така наречения план 5+1. И ако трябва да дефинираме успехът за България - той би бил именно постигането на двустранно споразумение, в което да фигурират ангажиментите за решаване на проблемите. То да бъде съпроводено с пътна карта за времевите рамки, през които всеки един проблем да бъде решен и да има ясна система за контрол за изпълнението на това споразумение в рамките на проговорния процес.
Цялото интервю е в прикачения звуков файл.
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..