Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Диалогът е пътят за решаване на проблемите ни с РСМ

| обновено на 18.01.22 в 11:19


Решаването на проблемите между двете държави не е въпрос на конкретен акт на дълъг политически процес и диалогът е единственият път за намиране на решение.  Това каза в интервю за програма "Точно днес"  международният анализатор Любомир Кючуков, директор на Института за икономика и международни отношения по повод очакванията от посещението на министър-председателя Кирил Петков и българската делегация в Република Северна Македония. 

Това което може да се очаква от това посещение е първо да се стимулира диалогът и второ да се създаде една по-благоприятна обстановка за търсене не решение, като освен проблемите в рамките на двустранните отношения, намери място и сътрудничеството по всички тези сфери, за които става дума  напоследък в  бълтарската позиция - за създававне на работни групи по инфраструктура, транспорт и т.н. 

Надявам се по-скоро да има начало на преговорите, защото досега на практика двустранни преговори нямаше. Това, което се правеше в комисията по история, а тя беше експертна, това не  бяха преговори, а разговори. Първо, защото комисията нямаше такива правомощия. За съжаления тя беше натоварена от правителствата с нетипични за нея функции. Политически функции, които тя естествено не можеше да осъществи. А на политическо ниво разговорите бяха епизодични и за съжаление отношенията между двете държави  се водиха чрез медиите, а не чрез директен диалог.

Според него основният въпрос  между двете държави е историята. Въпросът е как проблемите и различията в историята се решават в  политическите отношения между двете страни.

Това което е очевидно е, че в международните отношения няма друг способ за разрешване на спорни въпроси освен диалога, диалог и постигане на споразумение. А когато говорим за споразумение, аз бих казал, че това е  азбучно правило в дипломацията, предимство има тази страна, която  зададе тематичната рамка на преговорите и предложи варианти за намиране на решението. Тоест, тази страна, която е активна. Позитивен факт е, че през последната  половин година България  напусна позициите  на кръгова отбрана и лансира свои предложнения  за постигане на споразумение. Говоря за така наречения план 5+1. И ако трябва да дефинираме успехът за България - той би бил именно постигането на двустранно споразумение, в което да фигурират ангажиментите за решаване на проблемите. То да бъде съпроводено с пътна карта за времевите рамки, през които всеки един проблем да бъде решен и да има ясна система за контрол за изпълнението на това споразумение в рамките на проговорния процес.

Цялото интервю е в прикачения звуков файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с Надежда Тодорова

Тази седмица в рубриката „Добро утор, ден!“ ни гостува Надежда Тодорова, щастлива и горда майка на две прекрасни специални дъщери - Вяра (със синдром на Даун) и Румяна (осиновена). Казва, че пътят й към всяка от тях не е бил лесен, но това, че ги има са поредното доказателство, че вярата, любовта и борбата правят чудесата възможни.   "Дъщеря ми..

обновено на 11.07.25 в 16:02
Тони Симидчиева

Очакваме административни трудности за въвеждане на еврото

Как на практика еврото ще влезе в касите на ресторантьори и хотелиери, какви са въпросите, които търговците си задават за наличността, за рестото, за касовите апарати, за разговорите с клиентите и с контролните органи?  Според Тони Симидчиева - собственик на хотел и ресторант, и председател на Регионалната занаятчийска камара - Пловдив,..

публикувано на 11.07.25 в 11:11

Политически драми ще има, но не и последици от тях

Вотовете на недоверие сега заменят цикъла на предсрочни избори, в който бяхме влезнали, смята социологът от "Алфа рисърч" Павел Вълчев. Това, по думите му, сплотява опозицията, но не можем да кажем, че то носи съществена промяна, защото промяна на електоралните нагласи няма. Той отбеляза, специфичното в този  момент и то е, че опозицията е от две..

публикувано на 11.07.25 в 11:00

От корена до короната

В свят, в който промените в климата и загубата на биоразнообразие вече не са далечни заплахи, всяка стъпка към по-зелена и устойчива среда има значение.  Над 3500 дървета и храсти бяха засадени в рамките на еко инициатива на  ХОЛДИНГ КЦМ 2000 . Тя носи името „Засаждаме 2500 + дървета“ и се осъществява по повод 25-годишния юбилей на дружеството..

обновено на 10.07.25 в 15:26

Авангарден научен център в Пловдив празнува 10 години

Центърът по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив отбеляза 10  години от създаването си. Той е първият и единствен в България център за  върхова наука в полза на устойчивото земеделие и човешкото здраве.  Оборудван  с технологии от най-ново поколение, центърът се налага като притегателен център за млади изследователи и..

публикувано на 10.07.25 в 14:10