Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България да отстоява позициите си в рамките на ЕС и НАТО

„Ситуацията около конфликта Украйна – Русия се движи в добра посока, има дадени положителни знаци  и от двете страни – както от Русия, която създаде тази тежка ситуация в Европа, така и от НАТО, САЩ и ЕС. А те отговориха на предизвикателните чернови варианти на двата изготвени договора от Русия и изпратени на 14 декември до САЩ и Неапол с една стратегия на деескалация, в която изцяло доминираха диалогът и дипломатическите разговори. Това предложи Западът и ние, като част от ЕС и НАТО“. Това  коментира преподавателят  по теория на международните отношения и геополитика проф. Румен Кънчев. 

По думите му, Европа не иска да воюва с Русия, нито Украйна иска да воюва с Русия и затова Русия трябва да оттегли тежкия си контингент от 120 войски около Украйна и да започне преговори.

„Преговорите не убиват, за разлика от военните инструменти, които дават жертви. Една военна офанзива на Русия срещу Украйна би взела около 50 000 цивилни жертви, около 10-12 000 руски войници и около 20 000 украински. Въпросът е дали си заслужава това да се случи“.

Проф. Кънчев бе категоричен, че Западът се опитва усилено да вкара целия този процес в зоната на диалога и на дипломацията. В тази връзка  преди две седмици в Съвета за сигурност на ООН – институцията, която се занимава с тежки кризи, е бил внесен въпросът, за да бъде обяснено  какво точно иска Русия и как смята да го постигне.

"Най-важният въпрос, който трябва да бъде обяснен и подлежи на много популизъм е, че никой не е тръгнал да приема Украйна в НАТО.

За първи път въпросът за членството на Украйна беше поставен на Букурещката среща на президентите на страните  от НАТО през 2008 г. Присъствах на част от заседанията и тогава американският президент постави този въпрос, дадоха почивка, продължила целия следобед и тогава се разбра, че ако бъде поставен въпросът за членството на Украйна в НАТО, Германия ще бъде против, а Франция ще подкрепи Германия. От тогава въпросът за членството на Украйна в НАТО не е поставян в средите на НАТО. Той се поставя от украинското ръководство на президента Зеленски в последните две години, когато беше струпана гигантска руска армия на границите й, застрашаваща националната сигурност на Украйна“.

По думите на проф. Кънчев, сегашното отиване на Макрон в Москва е опит да се даде опция на Русия да се измъкне от тежката ситуация, в която е изпаднала след подписаните от нея два тежки документа, с които тя е поискала да бъде едва ли не разпуснато НАТО, да се изтеглят войските на НАТО и историята да бъде върната 25 години назад.

„Мисията на Макрон беше да подаде на Русия удобен  вариант за измъкване от ситуацията в нейна полза, защото и двете сега съществуващи опции не са в нейна полза.  Първата - да започне инвазия и 100 000 жертви да не бъдат забравени никога от народа на Украйна, и втората - да се изтегли, която за днешното руско ръководство, вдигнало високо летвата с поставените условия за изтегляне на НАТО, изглежда много трудна за преглъщане".

Проф. Кънчев подчерта, че България трябва да ситуира и да отстоява националните си интереси в рамките на двете свои членства - на ЕС и на НАТО. Това е достойната българска позиция. 

  Чуйте повече от звуковия файл: 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Алексей Кожухаров в "Добро утро, ден!"

В рубриката ни „Добро утро, ден!“ тази седмица гостува известният актьор, режисьор и сценарист Алексей Кожухаров. Още от ранна детска възраст той се ориентира към актьорската професия, а първата си житейска роля изиграва, когато попада в казармата, но не иска да става танкист. Споделя, че винаги има какво да прави. Но с усмивка припомня..

обновено на 17.01.25 в 17:09

Коалиционни конструкции като новия кабинет имат дълъг мандат

Националният изпълнителен съвет (НИС) на СДС на свое заседание е взел единодушно решение да подкрепи правителството на коалиционните си партньори - ГЕРБ, защото това се налага в момента. Това заяви в програма "Точно днес" евродепутатът от ЕНП, седесар и началник на кабинета на президента Петър Стоянов Илия Лазаров.  Той припомни, че подобна..

публикувано на 17.01.25 в 16:55

ДАНС не ни каза защо е забранила достъпа на Зингаревич в България

Изслушването на ДАНС и службата за разузнаване породи повече въпроси отколкото отговори и още повече съмнения.  Това коментира за Радио Пловдив местният депутат от „Възраждане“ Ангел Георгиев за изслушването на шефа на ДАНС за забраната на собственика на „Ботев“-Пд Антон Зингаревич за влизане в България.  Той обаче направи уговорката, че не..

публикувано на 17.01.25 в 16:15

Няма да е лесно на сегашната тройна коалиция

В първия работен ден на новото правителство стана ясно, че кадровите промени ще започнат от вторник. До тогава Съветът за съвместно управление ще обсъди предложенията на партиите за новите назначения, като последната дума ще има премиерът Росен Желязков. Как ще се разпределят кадрите на отделните партии,  ще има ли взаимен контрол по..

публикувано на 17.01.25 в 15:49
Петър Чолаков

Имената на зам.-министрите ще изяснят политическия пъзел

Какво може да очакваме от избраното редовно правителство? Новата коалиция и заявеното управление ще внесе ли стабилност и ще отговори ли на очакванията на хората? Според политолога Петър Чолаков дали кабинетът отговаря на очакванията, ще покажат първите социологически сондажи.  "Моята прогноза е, че това правителство  ще  стартира с много ниско..

публикувано на 17.01.25 в 11:04