170 годишната черква „Свети Харалампий“ в пловдивското село Храбрино ще посрещне храмовия си празник днес с найлони върху покрива. Така, макар и с подръчни средства, местните пазят от сняг и дъжд стенописите, някои от които вече се нуждаят от реставриране.
За да се справят с проблема, от няколко месеца хората в селото набират средства. Днес, в деня на свети Харалампий, те ще се съберат за тържествената служба и водосвета, след който ще спазят традицията да си раздадат мед. И наред с молитвите за здраве, ще си пожелаят акцията им да получи подкрепа.
Покривът на черквата
Покривът на черквата е от каменни плочи, наричани още тикли, като при всеки стар родопски строеж. Част от автентичните камъни, обаче, сега са покрити с найлони. Кметът Ангел Чобанов разказва: „Горе долу 3-4 години, откакто прокапа. Имаме 15 хиляди лева от ОбС и от община Родопи, но само за възстановяване. Вътре е сложна ситуацията".
Стенописите
Ситуацията е сложна, защото влагата и течовете вече влияят на стенописите. Александър и Таня Бобчеви, които от 11 години са в селото, но от 2 са избрали да живеят постоянно в него, са част от Църковното настоятелство. С него започват благотворителна инициатива. "Защото този стар храм е обеднител на селото" - посочва мъжът. А Таня Бобчева допълва: "Аз съм художник и много ценя старите неща. Всичко започна с идеята за възстановяване на рухналото килийно училище. Но се оказа много сложно. И се насочихме към стенописите, които имат нужда от възстановяване. Не получаваме никаква подкрепа от църквата. Пишем писма, но даже разрешения не получаваме.
Благотворителната акция
Докато чакат разрешения, хората не стоят със скръстени ръце, а проучват колко пари ще са им необходими. Никола Славов посочва, че миналата година майстор е поискал за ремонт на покрива 25 хиляди лева. Мислят, че ще съберат поисканото. Но сега, след инфлацията, нямат идея каква ще е сумата. "Може и 45 хиляди да са нужни" - предполагат.
От Църковното настоятелство са убедени, че ако повече хора знаят за набирането на средства за черквата в Храбрино, ще се включат в акцията. Защото през 1852 година тя се вдига пак така – от местните и на терен, дарен от семейство Станоеви и баба Магда.
Историята на черквата
Славка Диманова допълва историята с разказ, че благословията си за строежа дава турчин. "Трябва пак този патос да върнем и да спасим църквата. Моят дядо е от ктиторите, а на Никола Славов бащата е бил свещеник. Тук всичко е история и искаме да я запазим, но има голямо бездушие за малките църкви" - споделя жената.
А Храбрино съвсем не е малко село. В него живеят около 700 души, но с двете вилни зони хората надхвърлят 3 000. Голяма част от тях остават в тях целогодишно, по данни на кметството. Местните хора се надяват тук отново да тичат деца, а институциите да ги подкрепят в инициативата им. След черквата в Храбрино те мечтаят да възстановят и рухналото килийно училище в двора ѝ. То ще чества 170 годишен юбилей догодина.
Чуйте още в репортажа в звуковия файл, вижте и видео разказа ни в youtube канала ни и тук.Тази седмица в рубриката „Добро утро, ден!“ ни гостува един от водещите кардиохирурзи д-р Андрей Неутов, завеждащ на новото отделение по кардиохирургия в УМБАЛ "Пълмед". В Пловдив го води професионалния път, а в България за първи път пристига през далечната 2001 година по лична покана на проф. Александър Чирков. Идва за да специализира - първо..
Кметът на Пазарджик Петър Куленски алармира за системен тормоз над служители на общината, общински съветници и техните семейства. Повод стана проваленото вчера засдание на Общинския съвет заради липсата на кворум. Впоследствие бе съобщено за задържането на съветника Искро Бейков, обявен за издирване като свидетел по наказателно дело срещу Сашо..
„Цялостната картина е отвратителна и естествено, че отблъсква хората. Но аз съм на по-друго мнение по отношение на развитието на събитията. Мисля, че това, което се случи днес, ни приближава до избор на председател на 51-вото Народно събрание. Виждаме, че има разместване на пластовете от твърдите позиции на някои политически формации и това..
"При заболяване като чумата по дребните преживни животни, което е сред най-опасните в международен план, реакцията трябва да бъде бърза и безкомпромисна. Всичко това е ясно регламентирано от правилата на Световната организация по здравеопазване на животните," заяви д-р Мирослав Първанов, председател на Българската асоциация на ветеринарните лекари за..
И ноември си отива, а усещането, че се въртим в омагьосан кръг все по осезаемо ни напомня на колко въпроси се чакат отговорите. Кога и дали въобще това НС ще заработи след като за пореден път не се стигна до избор на председател? Колко още може да задълбочи политическата криза, повличайки цялата държава? Говорим по темата с Евелина Славкова..