Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Св. Харалампий" в Храбрино празнува с найлони на покрива

Благотворителна инициатива на настоятелството набира пари за ремонт

7
Черква "Св. Харалампий", Храбрино
Снимка: Екатерина Костова, Радио Пловдив

170 годишната черква „Свети Харалампий“ в пловдивското село Храбрино ще посрещне храмовия си празник днес с найлони върху покрива. Така, макар и с подръчни средства, местните пазят от сняг и дъжд стенописите, някои от които вече се нуждаят от реставриране. 

За да се справят с проблема, от няколко месеца хората в селото набират средства. Днес, в деня на свети Харалампий, те ще се съберат за тържествената служба и водосвета, след който ще спазят традицията да си раздадат мед. И наред с молитвите за здраве, ще си пожелаят акцията им да получи подкрепа.

Покривът на черквата

Покривът на черквата е от каменни плочи, наричани още тикли, като при всеки стар родопски строеж. Част от автентичните камъни, обаче, сега са покрити с найлони. Кметът Ангел Чобанов разказва: „Горе долу 3-4 години, откакто прокапа. Имаме 15 хиляди лева от ОбС и от община Родопи, но само за възстановяване. Вътре е сложна ситуацията". 

Стенописите

Ситуацията е сложна, защото влагата и течовете вече влияят на стенописите. Александър и Таня Бобчеви, които от 11 години са в селото, но от 2 са избрали да живеят постоянно в него, са част от Църковното настоятелство. С него започват благотворителна инициатива. "Защото този стар храм е обеднител на селото" - посочва мъжът. А Таня Бобчева допълва: "Аз съм художник и много ценя старите неща. Всичко започна с идеята за възстановяване на рухналото килийно училище. Но се оказа много сложно. И се насочихме към стенописите, които имат нужда от възстановяване. Не получаваме никаква подкрепа от църквата. Пишем писма, но даже разрешения не получаваме. 

Благотворителната акция

Докато чакат разрешения, хората не стоят със скръстени ръце, а проучват колко пари ще са им необходими. Никола Славов посочва, че миналата година майстор е поискал за ремонт на покрива 25 хиляди лева. Мислят, че ще съберат поисканото. Но сега, след инфлацията, нямат идея каква ще е сумата. "Може и 45 хиляди да са нужни" - предполагат.

От Църковното настоятелство са убедени, че ако повече хора знаят за набирането на средства за черквата в Храбрино, ще се включат в акцията. Защото през 1852 година тя се вдига пак така – от местните и на терен, дарен от семейство Станоеви и баба Магда. 

Историята на черквата

Славка Диманова допълва историята с разказ, че благословията си за строежа дава турчин. "Трябва пак този патос да върнем и да спасим църквата. Моят дядо е от ктиторите, а на Никола Славов бащата е бил свещеник. Тук всичко е история и искаме да я запазим, но има голямо бездушие за малките църкви" - споделя жената.

А Храбрино съвсем не е малко село. В него живеят около 700 души, но с двете вилни зони хората надхвърлят 3 000. Голяма част от тях остават в тях целогодишно, по данни на кметството. Местните хора се надяват тук отново да тичат деца, а институциите да ги подкрепят в инициативата им. След черквата в Храбрино те мечтаят да възстановят и рухналото килийно училище в двора ѝ. То ще чества 170 годишен юбилей догодина.

Чуйте още в репортажа в звуковия файл, вижте и видео разказа ни в youtube канала ни и тук.

Храмът ''Св. Харалампий'' в Храбрино - празник в нужда от ремонт



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Човекът не може да спре глобалното затопляне

Какво се случва със Земята? Пожари, грандиозни слънчеви изригвания, 36 аткивни вулкана, земетресения по цялото земно кълбо, наводнения и бедствени явления, както никога досега. Отмъщава ли си Земята на човечеството? Геодинамиката на нашата планета може ли да е фатална?  Според  проф. Кристалина Стойкова  от Геологическия институт на БАН х ората..

публикувано на 22.04.25 в 16:57

Папа Франциск много държеше на болните и страдащите

„ Да, имах това щастрие да срещна папа Франциск като енорийски свещеник. И когато пристигна пред църквата, аз му казах, че го поздравявам от името на цялата енорийска общност и особено от тези, които не могат да присъстват на площада – а именно болните и страдащите. И тогава видях една искра в очите му. Знаем, че той много държеше на..

публикувано на 22.04.25 в 16:14

Диалогът между католици и православни е много сложен

За края като ново начало, за (не)възможния диалог между Източната и Западната църкви и за политиката и вярата е разговорът ни с бившия директор на Дирекцията по вероизповеданията, историка проф. Христо Матанов. Той коментира защо Балканите бяха ключов регион за папа Франциск. "Интересни са по много причини, но неговият интерес не е съвсем..

публикувано на 22.04.25 в 15:07

Българка е изработила ритуална дреха за папа Франциск

При последната си поява в неделя, на Великден, папа Франциск бе с омофор, който му бе подарен при визитата му в България през 2019 г. Ритуалната дреха е изработена от екипа на Нина Димитрова, която е родом от Асеновград и е специалист в изработването на църковни одежди. Как се стигна до изработването на омофора? Тя разказа, че поръчката..

публикувано на 22.04.25 в 12:04
Емил Русинов

В "Източен" има готови проекти, надяваме се на финансиране

Имаме голяма проектоготовност и много улици за основен ремонт. Както за всички райони, така и за нас в бюджета се отделят първоначално по 500 000 лева, които са недостатъчни, но се надявам при евентуална актуализация на бюджета да се случат повече неща. Това заяви в програма "Точно днес" кметът на район "Източен" Емил Русинов.  Той посочи, че на този..

публикувано на 22.04.25 в 11:06