Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Институционалното боричкане бави реформите в държавата

Институционало изнудване – така президентът  Румен Радев нарече привикването в прокуратурата  на премиера  Кирил Петков. Според анализатори, такова институционално изнудване обаче се упражнява и от партиите, искащи смяната на главния прокурор  Иван Гешев.

Как изглежда този конфликт - коментира  доц. д-р Христо Паунов, преподавател по конституционно право в Юридическия факултет на ПУ “П. Хилендарски”

Динамична и заредена с напрежение тема.  Това "ритане по кокалчетата" донякъде е очаквано – свидетели сме как новите управляващи искат да прокарат  сериозни реформи, които ще засегнат  предишното статукво. Ставащото не е неочаквано.  За съжаление, това може да доведе до забавяне на други, много по-важни процеси в управлението на държавата. Покрай това, така се отклонява общественото внимание от щекотливите проблеми на момента.

С решението на КС, че след като правосъдният министър може да отправя номинация за поста на главния прокурор и председатели  на двете върховни съдилища, се приема, че също така има правото и да иска тяхното отстраняване при наличие на законови основания. 

Какви са опциите оттук нататък?

И това решение беше очаквано. Но се създаде излишно напрежение, след като пленума на ВСС директно отхвърли  това искане като недопустимо,  без дори да го разгледа. Това всъщност преля чашата, защото този орган трябваше да разгледа и обсъди искането, и след това да се произнесе - коментира Христо Паунов. 

Ситуацията обаче не трябва да се бърка прибързано - че след това решение на КС едва ли не правосъдният министър вече може директно да „уволни“ главния прокурор. 

В едно бъдещо подобно искане вече ще трябва да се изтъкнат всички законови основания за освобождаването на главния обвинител, подплатени с безспорни  факти и тогава вече пленума на ВСС ще бъде длъжен да ги разгледа по същество.  

Надеждите за цялостна съдебна реформа са тя да не се ограничи само до отстраняването на главния прокурор.  

А да се прецени внимателно, колко от тази реформа може да се извърши с промени на текущото законодателство и каква част от нея може да се постигне чрез промени в Конституцията.

Обществото настоятелно  очаква  отговори на много въпроси, изникнали  в публичното пространство от много години - подчерта експертът по конституционно право. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Има 10-15% шанс за редовно правителство

„Моята прогноза е, че е възможно да има редовно правителство, макар че шансът е много малък – според мен не повече от 10-15 процента“ – заяви в интервю за Радио Пловдив журналистът и политически наблюдател Иван Тропанкев. „ Ако има такова правителство, това ще е много добре за държавата. И дори то да е с къс хоризонт на действие..

публикувано на 11.12.24 в 16:36

Допълнителният налог ще доведе до закриване на минни компании

Компанията за добив и преработка на медна руда „Асарел- Медет“ в Панагюрище спря производството си тази сутрин, в знак на протест срещу предложението за допълнителното облагане на предприятията от минно - добивната индустрия с 900 милиона лева догодина. Машинните мощности на „Асарел-Медет“ спряха малко след 6.30 часа днес и това се случва..

публикувано на 11.12.24 в 15:37

Земеделци ще протестират за средства в Бюджет 2025

В проектобюджета за 2025 година агросекторът не само не е приоритет, но направо е пренебрегнат. Това пишат в позиция до медиите от Асоциацията на земеделските производители в България.  В нея се отбелязва, че в Бюджет 2025 липсват прокламираните от властта през последните няколко месеца важни обещания – инвестиции от 1 милиард и 200 милиона лева..

публикувано на 11.12.24 в 13:48

Седем паралелки по-малко в Пловдив за новата учебна година

Чуждоезиковите паралелки остават само в трите езикови гимназии, със 7 паралелки по-малко в гимназиите в Пловдив и областта предвижда план-приемът за следваща учебна година. Началникът на Регионалното управление на образованието Иванка Киркова съобщи, че указанията на МОН сочат - о т всички 215 паралелки - 65,46% да са професионалните , което..

публикувано на 11.12.24 в 10:55
Доц. Златогор Минчев

Пирамидалните структури показват, че кризата е факт

Доверчивост, непремерено желание за бърза печелба, икономическо невежество или изкусна измама, в която и просветените се губят, е поредната финансова пирамида ВЕTL? Експертното мнение на доц. Златогор Минчев от Института по информационни и комуникационни технологии на БАН и директор на Съвместния център за обучение, симулации и анализ към..

публикувано на 11.12.24 в 10:55