Сега навлизаме в период на стагфлация, т.е в стагнация и рецесия, а кризите тепърва започват, тепърва ще се развихрят и задълбочават. С тези думи икономиста проф. Красимир Петров коментира в ефира на Радио Пловдив дадената от Европейската комисия зелена светлина на Плана за възстановяване и устойчивост на България и отпускането на 6,3 млрд. евро на страната ни до 2026-та година.
По думите му тези пари единствено и само ще помогнат на инфлацията:
Това са пари, които ги няма, които не съществуват и ще бъдат напечатани от Европейската централна банка, ще ни бъдат прехвърлени под формата на евра в България и съответно по закона на валутният борд Българската народна банка ще ги обърне в 13,5 млрд. лева. Това са нови пари в обращение, които през годините ще продължават да хранят инфлацията и всчики инфлационни проблеми, натрупани досега ще се влошават, каза проф. Петров.
Няма как с пари да се прави икономика. За целта трябват реални природни ресурси и човешки капитал. Ние имаме т.нар. прозиводствени капитали и по никакъв начин с печатане на милиарди или трилиони не може да се подпомогне икономиката. Икономиката ще бъде подпомогната, ако отворим например ядрена електроцентрала и направим много евтин ток.
Онези европейски пари, които идват са просто напечатани пари без покритие и единственият резултат е инфлация. Да - междувременно ще има харчене, за тези които получат парите, т.е ще има малка група от хора, които получавайки на ранен етап парите ще се обогатят - тези, които са политически свързани. Това е и централната тема - кой ще се докопа до тези милиарди. За народа, за икономиката, за пенсионерите, за 99 % от населението - тези пари ще са един огромен минус и ние ще го плащаме тъпкано през носа си с инфлация - нещо, което правим и днес, отбеляза икономистът.
Според него само за последните три месеца България е напечатала 5 милиарда лева и ги е пуснала в обращение, а тези пари хранят българската икономика.
Цялото интервю можете да чуете в прикачения звуков файл.
Рекорден е броят на сигналите за престъпления онлайн срещу деца в мрежата, подадени на Горещата линия на Центъра за безопасен интернет за 2024-а година. 1 750 000 са сигналите, обработени само за миналата година, съобщи Антоанета Василева, координатор на центъра. По думите й в предишни години броят на тези сигнали е стигал до 46 000...
Ученичките от Математическата гимназия в Пловдив - Димана Праматарова и Демира Недева ще представят проекти на международния научен инженерен панаир в Охайо, съобщиха от гимназията. Димана Праматарова от XI "а" клас и Демира Недева от XII "а" на Математическа гимназия „Акад. Кирил Попов“ са тазгодишните лауреати на Панаира на..
Как балканското недоволство срещу повишаването на цените и спекулата ще се проектира у нас? Според социалния психолог и университетски преподавател доц. Николай Димитров това недоволство вече е побългарено, при това доста аматьорски. "Защото, ако в Хърватия недоволството тръгна много мощно от един журналист, който обяви този протест за..
Очаквано протестите и бойкотите достигнаха и до България. Опасявам се обаче, че тези инициативи няма да доведат до такова намаляване на цените, както отчитаме намаляване на броя на касовите бележки. Теорията и практиката е доказала в годините, че намеса в пазарните отношения в условията на пазарна икономика трудно може да доведе до нещо,..
Улеснява се лечението на хора с Множествена склероза и п рез тази година 3200 души с увреждания ще получат високотехнологични помощни средства. Това съобщи в програма "Точно днес" Здравка Цветарска, председател на Фондация „МС – Заедно към върха“. Тя уточни, че добрите новини са от Първия национален форум за хората с МС, който се..