Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сменихме шкембето с бульон от трюфели, а това не е промяна

Разноговоренето става все по- ярка характеристика на управлението. Там е Кирил Петков с речеви конструкции, които са странни, Тошко Йорданов, който дължи правия тест, Корнелия Нинова и ДБ, които имат обработения език на политици със стаж, Слави Трифонов, който най- вече пише във ФБ - какво показва тази палитра от различно изразяване, особено разкрасена с клипа на министаръ на културата Анатас Атанасов. За коментар на публичното поведение на политическите фигури разговаряме с психолингвиста Стела Богомилова.

Преди десетина предупредих, че това което предстои няма да е лицеприятно, да гали слуха, да вдъхва надежда, защото то е наследство от натрупани проблеми в образованието и възпитанието, припомни анализаторът.

Поведението на Атанасов не е смущаващо, защото изразяването е въпрос свободен избор. Проблемът е, че възмущавайки се срещу поведението на този младеж, ние не си даваме сметка, че се възмущаваме срещу слабостта на институцията, отбеляза Богомилова. То добре прикрива едно тъгуване по свят който ни е познат. Ако изключим провлачения тон, бавното говорене, блуждаещия поглед, няма да остане нищо, освен една обругана институция.

"Ние се намираме в центъра на един рушащ се свят. Вътрешните ни опори страдат, външните са разклатени е нормално хората да се чувстват притеснени. Цялото поколение, от което ние ще имаме деца и внуци е дислексично. Дислексията не е болест, но е състояние, което води до огромни физиологични и психологични разстройства, особено когато се говори под чужда диктовка".

Коментирайки изявите на политическите лидери, Богомилова отбеляза изразяването на премиера Кирил Петков, който няма правилен словоред и синтаксисът му е голям проблем. Особено, когато думите не са излезли от сърцето.

Много хора ми казват по- добре ли беше при Рашидов или при Бойко. Какво да ви кажа да сменя шкембето с бульон от трюфели - все си е чорбасъ, ние не правим кой знае каква промяна.

Лошото е, обобщи Стела Богомолова, че това води до липса на доверие и загуба на устои. Фалшива толерантност ни кара за приемаме неприемливото. Ако подценим ситуациите на публичния позор или пък да ги надценим - все няма да е добра позиция. Образователната система я няма, а с нея и културата. 

Това са елементи на коловоз, който до нищото и тогава идва диктатурата. Тя идва като единствено спасение, колкото и това да е трагично.

Цялото интервю е в прикачения звуков файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Районните кметства ще получат пари от увеличените такси за строеж

Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..

публикувано на 24.07.25 в 14:37

Проблемите с пазара на труда се решават съвместно

Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината.  В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..

публикувано на 24.07.25 в 10:28
Мариана Кукушева

Дългият период на мерки за еврото може да доведе до фалити

Дългият срок на въвеждане на критични мерки, заради приемането на еврото е притеснителен за бизнеса, защото може да доведе до декапитализация на бизнеса, т.е. до фалити във всички браншове. Това коментира Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите, идеята на държавата да замрази цените за година и половина..

публикувано на 24.07.25 в 10:27

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50