В Пазаджишка област към днешна дата офицално регистрираните украински граждани са 367. Те са посочили регистрация по настоящ адрес в частни жилища и хотели в 10 от общо 12 общини в областта. Това съобщи в програма "Ден след ден" Мария Ловчинова, главен експерт в Областната администрация в Пазарджик и допълни, че сред бежанците преобладават жените и децата.
"В 19 хотели в областта е имало от началото на кризата настанени украински граждани. Една част от тях са напуснали тези хотели, напуснали са може би България или са останали в страната ни, но са отишли в друг регион при близки и познати", каза Ловчинова.
По думите й през изминалата седмица екипите на социално подпомагане са анкитирали 27 възрастни и 24 непълнолетни и малолетни украински граждани. Много малко от тях към момента са заявили, че търсят работа.
"Една голяма част от хората, след анкетното проучване, което им се прави и от социално подпомагане и от бюрата по труда, все още са предпазливи по отношение на това дали ще останат в страната и не заявяват категорично, че търсят работа. Единични са случаите на лица, които са ангажирани в рестораньорството и производството в общините Септември, Велинград и Пазарджик, от тези украински граждани, които са на територията на страната", допълни Ловчинова.
Тя поясни, че има създадени мобилни екипи от Бюрата по труда, които провеждат срещи по настоящ адрес на украинците и правят анкети за нагласите им за работа. Водят се и разговори с работодателите и на базата на проучванията по общини, някой екипи ходят и по адреси, вече са изготвени регистри на работодатели, готови на наемат работници и на украинци, които са изявили желание за работа.
Ловчинова уточни, че по данни на РУО-Пазарджик към момента 6 украински деца са насочени към учебни заведения. Определени са дните от седмицата, в които те се обучават допълнително на български език. Към момента институциите в областта правят всички необходимо, за да се окаже нужната закрила на потърсилите убежище у нас.
Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.
На достъпността и качеството на произвежданата в страната хранителна продукция бе посветена днес дискусия в столицата. Организаторът на дискусията Андрей Велчев от Сдружението за достъпна и качествена храна заяви в програма "Ден след ден" на Радио Пловдив, че резултатът от бойкота на големите търговски вериги е постигнат и гласът на българите е..
В навечерието на третата годишнина от руската инвазия в Украйна експертът по национална сигурност Йордан Божилов коментира възможния завършек на конфликта след обявената от САЩ позиция по него. Той коментира и евентуалното споразумение между САЩ и Русия. Според него това, на което залага администрацията на САЩ е постигането на някакви цели, които..
Владимир Иванов - председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища, коментира в програма "Точно днес" бойкота срещу високите цени на хранителните стоки и доколко подобен ход може да повлияе на пазара както и предложените от правителството мерки за решаване на проблемите. Според него во момента се наблюдава устойчиво равновесие на цените..
Европа е в повратна точка, защото за пръви път от Втората световна война Европа и САЩ не са "непоклатими съюзници, неразривни и с една и съща позиция, за първи път Европа е предизвикана да търси решение не само за собствената си сигурност", коментира деректорът на Портал Европа Юлияна Николова. След срещата в Мюнхен и тази, организирана от Макрон в..
Бойкотът на цените на хранителните продукти в големите търговски вериги е крачка в посока уравновесяване на монопола, но това е закъснял процес. Това коментира производителят на зеленчуци Иван Кабуров от пазарджишкото село Мало Конаре, който зарежда и голяма хранителна верига с продукцията си. Добави, че понякога продукцията на родните..