Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Коалицията преживява тежки дни

"Напрежението между коалиционните партньори е сериозно, защото не затихва, а се задълбочава и заприличва на един Парламент в Парламента. Това е така, защото в самата управляваща коалиция има вътрешна опозиция, ситуационни мнозинства, ултиматуми и всичко прилича на отделно място за  политическа надпревара. Започва да прилича на ситуацията от втория мандат на Борисов, когато имаше много тежки ултиматуми и ожесточение в управленската коалиция. Голямото питане тук не е даже вече ще удържи ли коалицията, а дали няма да се окаже по-удобно в един момент за Продължаваме промяната да разчита на някакви плаващи мнозинства". Това заяви политологът от GALLUP Първан Симеонов.

По думите му, ако ПП искат да прокарат все пак някакви решения, може да се окаже, че част от партиите в коалицията по-скоро ще им пречат, отколкото да им помагат. Започне ли да се разчита на плаващите мнозинства обаче, остава  неясно кой  точно управлява страната и колко дълго ще управлява.

Във военни времена една широка коалиция има своите преимущества, защото прави по-представително управлението с всякакви съставки, което дава и шанс за диалог и за по-голяма консолидация на вътрешното представителство.

 "Сега обаче, както се вижда, точно войната като че ли подлага на най-голямо изпитание  тази коалиция. Тя е коалицията, която преодоля традиционното разделение в България  Изток - Запад и беше формирана главно като протест срещу Борисов. Когато обаче Борисов не е най-важната тема, а сраженията в Украйна, Коалицията преживява тежки дни".

Вътрешният мир в страната изглежда сериозно разклатен, дори стана модно да се клати, а  и обществото свикна напоследък на доста нелогични неща. Прогнозите са трудни, защото те се основават на логиката. "Нямаше никаква логика Путин да нахлува в Украйна, но нахлу. Явно, живеем  във времена на доста разклатена възможност за прогнози".

Ако е вярно, че западните партньори на България очакват от нас стабилност в този момент и може би ни натискат да направим нещо против националния ни интерес в РСМ, те ще искат да съхранят това Правителство и ще бъдат по-скоро стабилизиращ фактор за управлението, подчерта Симеонов. 

Що се отнася до падането на рейтинга на управлението в хода на мандата, това е стандартна процедура и тя се случва неумолимо на всички. Въпросът е с каква скорост става това. "Колкото по-енергичен си, колкото повече пари харчиш, толкова по-бавно се изчерпва това доверие и Правителството, което отговаря на тези условия, може да остане. В момента, в който партиите видят, че Правителството вече им вреди, те сами ще развалят формулата на управлението".

Докато Борисов обаче е прехвърлял проблемите на малките си партньори, сега малките  партньори, отстоявайки своята идентичност, правят така, че техните дялове да стоят твърди, защото няма накъде повече да падат и негативите отнася големия партньор, който се опитва да балансира между тях.

По думите на Симеонов, като че ли през няколко години повтаряме едни и същи политически грешки.  подчерта Първан Симеонов. 

"Политическият елит в България реагира по обратния начин на войната - воюващата страна се сплотява,  а невоюващата показва признаци на разпад. Връщат ни към 90-те години. Появяват се едни хора, които онзи ден говориха за мир, сега говорят за победи. Българският народ е разумен и на съвсем умерена вълна и тук големият проблем е  елитът  да не направи нещо неразумно. Това ме притеснява".

Интервюто чуйте от звуковия файл:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Парламентът няма друг вариант, освен да избере председател

"Не вярвам тази седмица да бъде избран председател на Народното събрание". Това заяви в програма "Точно днес" политологът Тончо Краевски, в коментар за  зациклилата политическа криза у нас. Той добави, че е умерен песимист за този парламент и прогнозира, че дори да бъде избран председател, той върви към своя край.  "Защото така, както  в..

публикувано на 25.11.24 в 11:18

Формулата на растежа

Kак да насърчим повече оптимизъм в нашите деца? Или, по-реалистично, как да ги предпазим от песимизма? Започнахме тази тема още в сезон 2 в  разговор с психолога Донка Дойчева-Попова . Сега ви представям една изпробвана икономическа техника, която ще ви покаже, че има фактори за успех, които са изцяло във ваша власт. За да я използваме, се налага да..

публикувано на 25.11.24 в 08:46

"Добро утро, ден!" с режисьора Петър Одажиев

Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър  Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември.  Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...

обновено на 22.11.24 в 16:47
Георги Киряков

Политическият процес е блокирал заради "домовата книга"

Все повече започва да се утвърждава идеята, че  блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след  ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да  не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели.  Каква е..

публикувано на 22.11.24 в 16:15

Оставаме предпазливи оптимисти за сухопътния Шенген

Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември.  Юлиана Николова от Портал..

публикувано на 22.11.24 в 15:59