„Изключително учудени сме от заложените параметри на бюджета от Финансовото министерство, тъй като на Националния съвет за тристранно сътрудничество министърът на финансите прояви разбиране към нашето настояване на повторно увеличение на минималната работна заплата (МРЗ) от средата на годината. Още повече, че и министър Гьоков преди няколко дни също заяви, че ще има увеличение, което може и да е над 760 лв. В същото време виждаме прогнозите, публикувани на сайта на Финансовото министерство и се надяваме силно да е грешка".
Това заяви пред Радио Пловдив икономическият експерт на КТ "Подкрепа" Ваня Григорова.
По думите й, с МРЗ е свързано оцеляването на огромната част от българските граждани. По тази причина от синдикат „Подкрепа" ще настояват за нейното увеличение. Освен минималната работна заплата обаче има и други, които макар и да са над минималната, също трябва да бъдат увеличени.
Все още разговори по темата не са започнали. Григорова припомни, че в четвъртък Коалиционният съвет се събра, за да реши по какъв начин да бъдат облекчени хората и какви мерки да бъдат предприети.
„Ние продължаваме и в момента битките на различни работни места. Знаете какво става в „Либхер" и каква е съпротивата на хората срещу 6% увеличение, но вече „Подкрепа" има секция в предприятието и няма как работниците да бъдат освободени с щракане на пръсти".
Григорова подчерта че хората в предприятията трябва да са единни и да не се оставят на свободните желания на работодателите си.
Григорова подчерта, че ако се говори за МРЗ, въпросът е доколко хората ще бъдат непримирими към това, което става в икономиката на страната.
„От много време настояваме да се планира какво да се случва в България, когато ние се включваме в санкциите срещу Русия. Не трябва да имаме никакво съмнение, че реакциите на пазарите са свързани и в социално, и в икономическо отношение със случващото се в Украйна. Правителството трябваше да предприеме стъпки за минимизиране на щетите и да се действа по много вектори. На първо място - да се спре спекулата, да се наложат мерки, които да намалят цените в България, а има и начини за омекотяване финансовия удар върху гражданите, напр. с намаляване на ДДС".
Григорова подчерта, че в ЕС няма държава, с изключение на Дания, която да не прилага диференцирано намалено ДДС за различен вид стоки от първа необходимост. Това трябва да направи България спрямо стоките от първа необходимост като брашно, захар, олио.
„Колкото по-бързо политиците осъзнаят, че ситуацията е сложна и няма да се облекчи, докато не свърши конфликтът, токова по-бързо, надявам се, ще вземат адекватни мерки. Но ако цените се увеличат с 20%, броят на бедните може и да се удвои. А по данни на НСИ от 2020 г. около 1 милион и 700 хиляди са бедните."
Интервюто на Антоанета Петричанска с Ваня Григорова е в звуковия файл.
"И я превърнаха в пустиня. И нарекоха това мир." С този цитат от Тукидит п олитологът от Софийския университет проф. Татяна Дронзина коментира пред Радио Пловдив преговорите между САЩ и Русия за примирие в Украйна. Тя изрази притеснение, че до този момент Украйна не получава гаранции за сигурност отникъде. Това е една търгашеска..
"По-трудната задача при въвеждането на еврото вероятно ще е да убедим българските граждани, че това е това е по-добрият избор за тях самите, отколкото управляващите да убедят отговорните за членството европейски институции", смята икономистът Георги Стоев. Наскоро той обяви в профила си във Фейсбук готовост да отговаря на въпроси на интересуващи се за..
Въпреки грозните сцени от протеста на „Възраждане“ в събота нормалността в страната ни се завръща. Това коментира политическият анализатор и журналист Иван Тропанкев. Аргументира се с това, че имаме работещо правителство с опозиция, на прага сме на приемането на бюджет 2025, както и на влизането ни в еврозоната. „Докладът за членството..
Община Пловдив ще защитава обществения интерес при финализиране на електронната система в градския транспорт. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Ерол Садъков, заместник-кмет на Пловдив с ресор транспорт. Той обясни, че в момента се водят преговори с фирма „Тикси“ за сумата, която трябва да се даде допълнително за..
Смешна е историята дали е вярно, че България е изпълнила критериите и може да влезе в евозоната от 01.01.2026 г., защото става въпрос кога точно се закръгля при изчисляването на критерия. Това заяви в предаването "Точно днес" макроикономистът Георги Ганев . "Когато се опитваш да вкараш аналогова действителност в дигитални цифрови критерии, понякога..