В търсенето на решения на важните за България въпроси за енергийната и икономическата сигурност премиерът Кирил Петков отлетя за Вашингтон. Визитата му е и част от плана на правителството за координирано решаване на проблемите с газа и инфлацията чрез по – тясно взаимодействие с международните ни партньори.
Същевременно, работодателите у нас заплашиха с протести заради високите цени на природния газ и електроенергията. Те искат таван на синьото гориво и компенсации от държавата. Има голям риск от фалити на родни производства заради високите цени на газа и тока, категорични са представителите на индустрията.
Според Кирил Темелков, заместник-председател на Българската газова асоциация, цените са високи в цяла Европа. Нужни са нестандартни механизми, с които да се постигне по- нормална цена за индустрията и за населението, подчерта той.
От Асоциацията смятат, че на този етап липсва ясноста за алтернативните доставки на природен газ и техната цена, както и с колко биха поевтинели у нас. Не е заявено и какви ще бъдат компенсациите към бизнеса и откъде ще бъдат осигурени ресурсите затова. Възможен вариант за нормализиране на пазара са и централизираните доставки от ЕС, но към момента също няма информация.
В краткосрочен план трудно може да се каже какво да се направи, но компенсирането на бизнеса трябва да продължи, каза Кирил Темелков и добави, че цените в България не са по- високи от европейските, дори са по- ниски от цената на спотовите пазари в цяла Европа.
"Трябва да се прави разлика между посредник и доставчик. Посредникът стои по средата на веригата и поставя надценки, а доставчикът успява да намери по- добри условия на доставки, създава различни логистични вериги и осигурява постоянство от различни източници и доставя на различни клиенти. Те не са паразити в системата. За момента не съм видял посредник, който да е паразит. Всички са доставчици, които търгуват в целия регион. Тези по- високи цени идват от цените на спотовите пазари, които са по-високи от дългосрочните договори", обясни заместник - председателят на Българската газова асоциация.
По думите му трябва да се разговаря с всички субекти, които могат да дадат по- добри условия. Не трябва да се игнорират доставчици на един или друг принцип, като това трябва да става при спазване на действащото законодателство и съобразено със санкциите на ЕС.
През 2025 година България отбелязва 1170 години от създаването на кирилицата. През изминалото хилядолетие кирилицата е претърпяла дълбоки трансформации — от ръкописните букви на монасите до дигиталните шрифтове на съвременността, тя е отразявала както културните, така и технологичните промени на българската действителност. Докато азбуката и..
Проф. Ивайло Старибратов – математик. Това, както сам казва в „Добро утро, ден!“, го определя най- точно и най- пълно. С дълга кариера на учител, директор на Математичаската гимназия и университетски преподавател. Пловдивчанин, който може да разкаже историята на рода си 200 години назад. Активен като гражданин, заради което направи и кратко..
Балната дреха трябва да отговаря на характера на абитуриента, да подчертае личността му. Това каза дизайнерът Иван Донев. Той добави още, че тенденции в официалните дрехи няма. Важно е да се подчертаят предимствата на фигурата. „Все повече младежи избират да не бъдат облечени във вечерни дрехи, а да посветят средствата за..
Само една изпитна работа в Пловдив и областта е анулирана , защото ученичка е използвала плеър, за да преписва от него. Не са явили само 28 зрелостници на втората матура. Иванка Киркова, началник на РУО-Пловдив съобщи, че изпитът по Информационни технологии е бил затруднен, поради технически сривове . На този изпит няма да останат..
"Приемането на християнството от българския княз Борис Първи е цивилизационен избор", посочи проф Христо Матанов, историк, медиавист и византолог. През тази година се честват 1160 години от покръстването на българите. "Той приема една религия, която е нова и отхвърля езичеството на славяни и прабългари. Не е лесно да се направи такъв избор...