Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Антиинфлационните мерки на правителството не са адекватни

За да бъдат едни мерки полезни, трябва да отговарят на 3 условия - да са адекватни, навременни и да създават предвидимост в бизнес средата. За съжаление в предложения от правителството пакет не можем да кажем, че нито едно от тях е изпълнено. Това каза в предаването "Точно днес" на Радио Пловдив социологът Кънчо Стойчев, който е и председател на УС на сдружението "Произведено в България". 

Пакетът антиинфлационни мерки на правителството

"Ако мерките са антиинфлационни, те трябва да бъдат насочени в една посока, т.е. към енергоносителите, които основно вдигат инфлацията. Виждаме, че мерките са пръснати в различни посоки", посочи той. 

Според Стойчев мерките са много закъснели, защото е трябвало да се приемат още преди 3-4 месеца. "На всички беше ясно, че цените на тока и горивата няма да падат. Компенсациите за бизнеса за месец май бяха определени в средата на май. Как производителят да произвежда, като не знае предварително себестойността на продукцията си?", коментира социологът.

Той призова за принципни решения, тъй като кризата ще продължи дълго. "Например - компенсира се 70 или 80 % от скока на електроенергията. Същото е и за горивата. По този начин производителят може да планира напред няколко месеца, иначе не може да произвежда", каза Кънчо Стойчев.

Той подчерта, че има и положителни неща, но като цяло пакетът мерки е неадекватен.

Цената на хляба

Цената на хляба няма да поевтинее, това е популизъм, заяви още Стойчев. "Това е много сериозна помощ за бранша, но не е подкрепа за населението. Тази игра вече я играхме с по-ниското ДДС за виното и бирата, чиято цена не падна". 

"Казват, цената на хляба ще се намали за всички. Аз нямам нужда да ми поевтинява хлябът, не ми е скъп и не го ям толкова много. Защо ще ми го намаляват? Ако аз ям хляб от 5 лв, ще ми поевтинее с цял 1 лв, а на хората, които ядат евтин, само с 20 стотинки. По същия начин е с бензина", даде пример социологът.  

Да се подпомага българското производство

На първо място трябва да се подпомага българското производство и услуги, които произвеждат Брутния вътрешен продукт, който после се преразпределя. Ако производството умре и се концентрираме само върху гражданите, няма да има какво да се разпределя. Трябва да се различават функциите на държавата, а в тези мерки не виждам таргетиране, подчерта Кънчо Стойчев. 

Най-важното е да се подпомогне бизнесът, и то не парче, бе категоричен той.

Цялото интервю на Паолина Комсалова с Кънчо Стойчев е в прикачения файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Изборите в Румъния бяха "за" или "против" Европа

Румъния вече има избран нов президент. Независимият кандидат и кмет на Букурещ Никушор Дан победи с 53,6% от гласовете крайнодесния Джордже Симион, който получи 46,4%. Избирателната активност достигна близо 65 процента.  Това е най-голямата избирателна активност  на втори тур на президенстки избори и въобще през 21-ви век  в Румъния.  Изборът..

публикувано на 19.05.25 в 16:40

Необходими са допълнителни 260 хил. лева за заплатите на сестрите

За да се изравнят заплатите на медицинските сестри в училищата и детските градини в Пловдив с тези в яслите, Община Пловдив трябва да осигури допълнителни 260 000 лева. Това заяви главният скертера на Община Пловдив Ангелина Топчиева по повод информацията от КТ „Подкрепа“, че стартират процедура по Закона за уреждане на колективните трудови..

публикувано на 19.05.25 в 15:07

Над 4800 зрелостници ще се явят на ДЗИ в Пловдив и областта

Държавните зрелостни изпити в 12 клас в ще се проведат през тази седмица. Зрелостниците ще положат изпит по български език и литература на 21 май и на 23 май, ще се явят на втората матура. Тази година в Пловдив и областта, в 70 училища ще се проведе първият ДЗИ по БЕЛ, в общо 406 зали ще пишат 4878 зрелостници. Данните съобщи началникът..

публикувано на 19.05.25 в 14:05

Изкуственият интелект може да помага при търсене на работа

Изкуственият интелект може да помага  при търсене на работна ръка. При ясно зададени критерии той извършва дейността по-бързо и прецизно от човек, каза  д-р Росица Стелиянова от Института за икономически изследвания при БАН. Тя е и директор Програми и проекти на АИКБ. Д-р Петър Атанасов от ПУ "Паисий Хилендарски" пък подчерта, че страната ни..

публикувано на 19.05.25 в 07:52
Петя Георгиева, ИПИ

36% от завършилите медицински сестри работят в болниците

Едва 36% от завършилите направление „Здравни грижи“ в Медицинския университет в Пловдив работят като медицински сестри и акушерки. Това показват данните на самия университет, съобщи Петя Георгиева, старши икономист от Института по пазарна икономика. Според нея в България има достатъчно лекари, но недостатъчно медицински сестри, за да се..

публикувано на 16.05.25 в 17:04