Тази теза защити политологът доц. Антоний Гълъбов в предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив.
Една от щекотливите теми по думите му е темата с влизането в еврозоната, която хем е стратегически приоритет, хем създава шум вътре в управляващата коалиция.
„Гласуването му миналата седмица на Министерски съвет показа, че правителството е разделен по тази тема. Министрите на БСП за България и ИТН гласуваха против плана и техническата подготовка за въвеждане на еврото. От това веднага се възползва партия „Възраждане“, както и все още не докрай конституираната партия „Български възход“.
Това е проблем, защото обществените нагласи все още не са формулирани, но съществува съмнение, че еврото ще доведе до обезценяване на доходите, поскъпване на цените“, коментира доц. Гълъбов.
Той добави, че другите теми, които се оказват препъни камък за управляващата коалиция, са тези за украинските бежанци и за Северна Македония.
„По темата Северна Македония не е толкова важно удържането на сегашната позиция, колкото необходимостта от смяната и смисленото развитие на българската позиция, тъй като е ясно, че ние не успяхме да обясним собствената си позиция на европейските ни партньори, не успяхме да аргументираме достатъчно добре аргументите си и към Република Северна Македония.
Междувременно президентът Радев допълни една нова тема, която в момента започва да изглежда като основна - включването в конституцията на Република Северна Македония и на българите.
Ясно е, че в Република Северна Македония, както управляващата партия, така и опозицията нямат готовност да предприемат подобен ход, въпреки че президента Пендаровски каза, че обмислят подобна възможност, но при всички положения българската позиция трябва да се развие“, каза доц. Гълъбов.
По думите му ако се стигне до предсрочни избори през настоящата година, то ще е заради липсата на комуникация и ефективно взаимодействие между партньорите в коалицията. Последиците пък ще са – електорални щети за БСП и загуба на симпатизанти към Продължаваме промяната.
Доц. Антоний Гълъбов е категоричен, че актуализацията на бюджета е на път да се превърне в поредното предизвикателство пред коалицията, като е възможно да доведе до сериозни трусове
Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието. В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали. Така например използваме изразите “Нямам..
Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край. От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..
Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..
Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес" потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика. " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..
Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов . Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..