"Бюджетът е инструментът, чрез който Правителството може да прекарва своите политики. Няма как да управляватте финансите в една държава, без да налагате съответните стимули и санкции, а бюджетът е именно този инструмент", заяви финансовият анализатор доц. Григор Сарийски от Икономическия институт към БАН.
Той подчерта, че засега не е ясно кои обаче са "социалните мерки", които се очаква да бъдат подкрепени от партньорите в Парламента. Като аргумент той уточни, че намаляването на ДДС върху разходите за отопление не е социална мярка, защото, ако някой отоплява апартамент с 6 стаи, а друг - гарсониера и намалението е общо за ДДС, по-заможният получава по-голяма облага и така се губи социалният елемент на бюджета.
"България е единствената страна в ЕС, която не е предвидила в своите фискални стимули т.н. дискреция, т.е. парите се раздават на калпак и голяма част от тях отиват при хората, които нямат нужда и това води до увеличение на инфлацията. Въпреки че се говори, че мерките са антиинфлационни, те всъщност са проинфлационни".
Доц. Сарийски подчерта още, че в предложението за актуализация на Бюджета се предвижда около 1 млрд от допълнителните приходи да дойдат от т.н. дарения и помощи като аванс по Плана за въстановяване. За целта България трябва да предприеме изменения в няколко десетки нормативни законови актове. Тези промени в болшинството си обаче изобщо нямат отношение към социалните мерки, а се отнасят до закони, които са свързани с бизнеса.
"Ако ще се подкрепят само социалните мерки, тези закони ще се подкрепят ли? Там става въпрос за пари, за които между министерствата ще има спор кой да получи по-голям дял. Трудно ми е да си представя, че една актуализация на бюджета ще мине и виждам наченки за евентуална атомизация на Парламента и пристъпване към следващи избори. В такава ситуация да се говори за актуализация на бюджета, не е особено реалистично".
Чуйте повече от звуковия файл:
Рекултивацията на старото депо за утайки край Катуница бе дискутирана на заседание на Общинския съвет на Садово днес. Проблемът с хвостохранилището стана отново актуален след големия пожар в края на октомври, чието потушаване отне десетина дни. Според председателя на местния парламент Атанас Телчаров потушаването на пожара решава проблемът на..
В България вода има. Средно годишно страната ни разполага с 20 млрд. м. куб. вода, а този ресурс е четири пъти повече, отколкото ни е необходимо. Въпреки това, страната ни страда от безводие и проблемът все повече се задълбочава. Има населени места с ВиК системи, които губят над 90% от водата. Може ли да бъде спряно „изчезването на водата по пътя“?..
Пловдивското ОУ „Кочо Честеменски“ ще подкрепи децата на загинали полицейски служители със специална благотворителна кампания. Учениците са подготвили коледни предмети, с които организират благотворителен базар в най-близкия супермаркет, като средствата от продадените изделия ще отидат за закупуване на подаръци за децата, загубили свой родител..
"Не вярвам тази седмица да бъде избран председател на Народното събрание". Това заяви в програма "Точно днес" политологът Тончо Краевски, в коментар за зациклилата политическа криза у нас. Той добави, че е умерен песимист за този парламент и прогнозира, че дори да бъде избран председател, той върви към своя край. "Защото така, както в..
Kак да насърчим повече оптимизъм в нашите деца? Или, по-реалистично, как да ги предпазим от песимизма? Започнахме тази тема още в сезон 2 в разговор с психолога Донка Дойчева-Попова . Сега ви представям една изпробвана икономическа техника, която ще ви покаже, че има фактори за успех, които са изцяло във ваша власт. За да я използваме, се налага..