"Бюджетът е инструментът, чрез който Правителството може да прекарва своите политики. Няма как да управляватте финансите в една държава, без да налагате съответните стимули и санкции, а бюджетът е именно този инструмент", заяви финансовият анализатор доц. Григор Сарийски от Икономическия институт към БАН.
Той подчерта, че засега не е ясно кои обаче са "социалните мерки", които се очаква да бъдат подкрепени от партньорите в Парламента. Като аргумент той уточни, че намаляването на ДДС върху разходите за отопление не е социална мярка, защото, ако някой отоплява апартамент с 6 стаи, а друг - гарсониера и намалението е общо за ДДС, по-заможният получава по-голяма облага и така се губи социалният елемент на бюджета.
"България е единствената страна в ЕС, която не е предвидила в своите фискални стимули т.н. дискреция, т.е. парите се раздават на калпак и голяма част от тях отиват при хората, които нямат нужда и това води до увеличение на инфлацията. Въпреки че се говори, че мерките са антиинфлационни, те всъщност са проинфлационни".
Доц. Сарийски подчерта още, че в предложението за актуализация на Бюджета се предвижда около 1 млрд от допълнителните приходи да дойдат от т.н. дарения и помощи като аванс по Плана за въстановяване. За целта България трябва да предприеме изменения в няколко десетки нормативни законови актове. Тези промени в болшинството си обаче изобщо нямат отношение към социалните мерки, а се отнасят до закони, които са свързани с бизнеса.
"Ако ще се подкрепят само социалните мерки, тези закони ще се подкрепят ли? Там става въпрос за пари, за които между министерствата ще има спор кой да получи по-голям дял. Трудно ми е да си представя, че една актуализация на бюджета ще мине и виждам наченки за евентуална атомизация на Парламента и пристъпване към следващи избори. В такава ситуация да се говори за актуализация на бюджета, не е особено реалистично".
Чуйте повече от звуковия файл:
Винаги намираме нещо ново в събитията, свързани с Априлското въстание и не можем да кажем, че има събитие, което да е изцяло изследвано и да се знае всичко, каза в интервю за Радио Пловдив главен асистент доктор Самуил Шивачев от катедра „История“ към Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“. Историкът подчерта, че събитията отпреди..
На 1 май, когато се отбелязват 149 години от избухването на Априлското въстание, учениците от ОУ „Васил Петлешков“ почитат паметта и на своя патрон – революционера Васил Петлешков. Радио Пловдив гостува в един час по история в учебното заведение. Посрещна ни директорката на училището Йорданка Начева, която подчерта, че тази година се..
Пловдив е на шесто място по размер на заплати в страната и въпреки икономическия растеж възнагражденията не се увеличават. Причините са свързани с наличието на картел при някои от предприятията и глада за работна ръка, коментира председателят на КНСБ в Пловдив и областта Боян Бойкински. Данните на Националния статистически институт за..
На 1 май град и община Първомай също празнуват. Тази година се навършват 80 години от преименуването на града, така че празникът е още по-тържествен. Днес традиционно ще бъдат наградени със Знака на града и диплом заслужили граждани и фирми и ще бъде запален огънят на Майските празници в общината, които продължават цял месец. "За нас..
Веселин Костов е основател и председател на „Браво Пловдив“ и според него признанието на Борисов, че е наредил освобождаването на Ерол Садъков, за да се дистинцира местната власт от всички, за които има съмнения, че се свързани с контрабанда, е популизъм, "който прикрива доста други неща". Борисов е разпоредил "ликвидиране" на "Браво Пловдив" от..