Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В бюджета няма заложени реформи

"Добрата новина е, че народните представители разбраха, че не могат да не изплатят компенсации на бизнеса за високата цена на тока. Въпреки че предложението беше да се изплати на 100% цената над 200 лв, което означава  гарантирана цена 200 лв за мегават за електроенергия, сега виждаме 250 лв цена за бизнеса и само 80 компенсация над тази граница. Това означавма, че тези разходи ще бъдат включени в цените на разходите и услугите". Това подчерта Ваня Григорова - икономически съветник на КТ "Подкрепа". 

По думите й, все пак има добра новина -  има компенсации, но и не толкова добра - техният размер е по-малък от предварително заложения. Ако стоката, която произвежда конкретното предприятие е насочена към външните пазари обаче пъскъпването за крайния потребител в страната няма да се усети. 

Григорова подчерта, че изплащането на пенсиите не трябва да води  до увеличаване на данъците. "Увеличение на данъците трябва да има, но поради други причини. Това,  което сега се прави в областта на пенсиите означава допълнителен трансфер от Държавния бюджет към бюджета на Националния осигурителен институт. Тези средства обаче би следвало да са акумулирани. Когато се увеличават цените, това означава и увеличени приходи в държавната хазна и именно оттам би трябвало да дойде този трансфер".

Григорова бе категорична, че увеличението на пенсиите е трябвало да бъде придружено с увеличаване на минималните  осигурителни доходи и  значително -- на максималния осигурителен доход.  Това би довело до възможността на осигурителната система сама да акумулира средства, без те да идват от нашите данъци.

Двете групи, които ще усетят в някаква степен облекченията на така приетия бюджет са пенсионерите и работещите родители на деца под 18 г. Всичко останало е по-скоро палиативно.

В бюджета няма никакви реформи. В него няма заложени мерки, които да се борят значимо с кризата. В хода на дебатите в НС за парите в хазната на държавата, темата се е превърнала в предизборна. 

"Това е парламентарната демокрация - всяка партия лобира за интересите на отделни граждани така, че при избори да бъде припозната от тях в последствие. Но това е и диагноза за управлението и по-точно, че няма генерална грижа за населението и мисъл как да бъде облекчен животът на всички, а се дава само на този, който вика най-силно".

Интервюто - звуковия файл:

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Три дни пивки вина и гурме изкушения в Стария Пловдив

От днес Старият град на Пловдив е предпочитано място от любителите на вино и гурме от страната и чужбина. В продължение на три дни – до неделя, се провежда фестивалът „Вино и гурме“ с участието на 40 винопроизводители и 16 производители на храни и продукти.  Това е единайсетото издание на фестивала, който по традиция започна с Дионисиево шествие,..

публикувано на 09.05.25 в 17:34

Новият папа ще продължи делото на папа Франциск

Новият папа Лъв XIV ще продължи започнатото от предшественика си папа Франциск, защото връщане назад от реформите и отвореността на църквата няма. Освен това самият папа Лъв XIV е такъв. Той е папа мисионер – от Америка отива да живее в една бедна страна като Перу в продължение на 20 години. Това коментира журналиста от радио..

публикувано на 09.05.25 в 16:37
Богдан Милчев

Институциите са абдикирали от проблема с пътната безопасност

Държавната агенция "Пътна безопасност"  е абдикирала от своите ангажименти. Това заяви шефът на Института по пътна безопасност инж. Богдан Милчев, запитан защо от общините трябва да се започне със забраните за тези превозни средства.  "Имаме закон, а общините като собственик на пътя  могат да регулират този процес индивидуално", добави той,..

публикувано на 09.05.25 в 16:08
 Светослав Малинов

В общи линии ЕС е единен, ще продължи напред

„ЕС не се намира в тази несигурна ситуация, в която се намираше преди няколко години, когато беше изправен най-вече пред агресията на Русия в Украйна, и не се знаеше дали ще има единство, и колко време ще издържи. В момента, независимо от наличието на две държави – Словакия и Унгария, общо взето ЕС е единен“, това заяви в интервю за Радио..

публикувано на 09.05.25 в 10:48
Доц. Костадин Нушев

Изучаването на религия ще засили възпитателния елемент

Въвеждането на предмета религия разбуни духовете в българското общество и предизвика протести на родителите, които се обявиха против това действие на Министерството на образованието. Образователният министър Красимир Вълчев обяви, че ако законът се приеме, най-рано през учебната 2026-27 г. предметът религия може да влезе в учебната..

публикувано на 09.05.25 в 10:06