Разговор в предаването „ Точно днес“ за новия живот и как една капачка – неизхвърлена, а събрана, може да спаси живота на невръстно бебе. Поредният случай, който ни припомни, че всеки малък жест, направен от много хора, води до положителни резултати, дойде преди дни от Асеновград.
Неонаталната линейка, закупена благодарение на кампанията „Капачки за бъдеще“ , помогна на Рабия, родила се по спешност три месеца преди термина и тежаща под килограм, да изпита радостта от появата на нов живот.
Лазар Радков е инициатор на кампанията, благодарение на която бе закупен специализирания автомобил.
На въпроса къде го е заварила хубавата новина за спасяването на Рабия, той отговори: „Имах удоволствието да изкарам деня с 6-годишния си син си и негово приятелче. Бяхме в парка“.
„Със сигурност са спасени десетки животи от края на миналата година, когато дарихме линейката. Тя прави няколко десетки транспорта годишно, като се транспортират бебета, които имат нужда от специализирана медицинска грижа, не само от Пловдив и региона, а от цяла Централна и Южна България“- коментира в ефира на Радио Пловдив Радков.
„Неонаталната линейка в зависимост каква техника има и дали е нова или втора употреба струва около 200 000 лева. Тази, която дарихме в Пловдив има специална платформа под самата носилка, така че да може да се оперира автоматично дори от един човек. Обират се вибрациите, които всъщност за основният рисков фактор за здравето на бебета при транспортиране. Втората линейка, която ще дарим, ще отиде в Северна България. Там ще обслужва общини, където имат още повече проблеми“- обясни инициаторът на „Капачки за бъдеще“.
„Основното в един такъв специализиран автомобил е транспортният кувьоз, който осигурява необходимите условия като температура, влажност на въздуха, кислородна среда. Има респиратор, който също се използва, когато бебето има нужда от асистирано дишане, има монитор за жизненни показатели и др. Поддържам тясна връзка с част от хората, които оперират с линейката. Писаха ми наскоро, че имат толкова тежък случай, че всичко в линейката е включено, за да поддържа състояниято и детето да достигне до Пловдив, където да получи специализирана помощ “- обясни той.
„По наши изчиасления има нужда от поне една такава линейка за всеки регион, където има неонатология, трето ниво, която е към университетска болница, където биват транспортирани най-тежките случаи“- добави Радков.
„На какво ниво е държавата от не малка степен зависи от това какво правим хората. Да има тези ленейки е работа на институциите и те би трявало да са я свършили. Ако искаме някъде нещо да се промени, ние сме първите хора, които ттрябва да опитаме да направим нещо, било то и мъничко. „Капачки за бъдеще“ есента ще стане на 5 години- осигурили сме кувьози за 22 болници, апаратура за още 14, една линейка. Имаме още неща, които са в процес, няма да спрем. Искаме да покажем на държавата , че ние си плащаме данъците и те трябва да свършат работа. Ще „натискаме“ и ще покажем на институциите как могат да се случат значими неща и без бюджет. Вече събираме и кенчета, и пластмасови бутилки. Над 900 тона пластмаса е рециклирана. Бебетата, на които е помогнато, са трицифрено число“- коментира в заключение Лазар Радков.
Цялото интервю може да слушате в прикачения звуков файл.
С промени в Кодекса за застраховане система "бонус-малус" за задължителната застраховка "Гражданска отговорност“ бе приета от НС. Принципът представлява финансов стимул за изрядните водачи и съответно финансово наказание за онези, които причиняват пътни инциденти. Ще плащат ли наистина добрите шофьори по-малко и какъв ще е ефекта – темата в..
Добивите от пшеница и ечемик тази година са по-добри, но ниските цените на световните стокови борси вкарват нашите зърнопроизводители в загуба. Това обяви в интервю за Радио Пловдив Людмил Работов – председател на Съюза на зърнопроизводителите в Пловдив. Добивът от пшеница тази година е от 400-500 кг от декар. Цената е 330 лв. за..
Министерството на здравеопазването чрез регионалните здравни инспекции провежда информационна кампания по повод Световния ден за борба с хепатита – 28 юли. Тази година мотото, избрано от Световната здравна организация е „Да го разбием! Запознай се с фактите. Тествай се!“. Целта е повишаване на обществената информираност за рисковете от..
Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..
Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение. Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..