Тази теза защити политическият анализатор Христо Панчугов в предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив.
„В служебното правителство е пълно само и единствено с кадри, които са били свързани или с инициативния комитет на Румен Радев, или са били част от президентската администрация. Това показва пълна липса на интегрираност в българското общество. Показва също, че българската държава се управлява от един тесен семеен кръг.
Служебното правителство създава илюзията, че президентската институция може да овладее инструментите на политическа власт. Това е опасна илюзия, която и Румен Радев се опитва да подхранва.
Следващият парламент, дори и краткосрочен да е, трябва да вземе едно важно решение и то е премахването на служебните правителства като форма на управление в българската политика. Когато имаме редовни избори не се назначава служебно правителство, т.е. за няколко месеца държавата може да функциунира и без някои да държи ръката на държавната администрация“, коментира Панчугов.
Той обясни, че нуждата от служебно правителство е била породена в началото на демокрацията, за да се минимализират страховете от политическо влияние в момента на излизане от комунизма. Това е било свързано с притесненията, че комунистите може да се възползват от влиянието си и да влияят върху изборите.
По думите на Христо Панчугов българското общество вече е достатъчно зряло, за да може да упражни подобен контрол. „Не само, че темата избори не присъства в момента в риториката на служебното правителство, но очевидно и усещането за влияние го има и в служебните правителства“, заяви Панчугов.
Според него протестите срещу служебното правителство са били съвсем естествени и при липсата на парламент, който да бъде коректив, хората да се окажат в тази роля.
„Странно е и даването на пост на Теодора Генчовска, която беше изключително слаб външен министър, опитваща се да прокара тезите на Румен Радев за Северна Македония.
Напълно отсъстваше в дебата по отношение конфликта в Украйна, както и по всички останали външнополитически казуси. Изведнъж е наградена с пост в министерството на отбраната, което има една от най-сложните задачи и това е да направи съвременна оценка на българската национална сигурност“, каза Панчугов.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл."Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..
Взетите днес проби са само и единствено от засегнатите стопанства с констатирано заболяване чума по дребните преживни животни. Колегите от областната дирекция в Пазарджик са взели 315 проби от 105 животни във Велинград , съобщи в интервю за Радио Пловдив д-р Даниел Денев от отдел "Здравеопазване на животните" към Българската агенция по безопасност..
Организации на пациенти от България, Гърция, Испания,Франция, Италия, изпратиха становище до Европейската агенция за лекарствата (EMA) относно дискриминационния подход спрямо ограничения достъп на лечение на възрастните хора с географска атрофия и отказа на Агенцията одобрената терапия за това заболяване от американския лекарствен регулатор да се..
След като вчера ветеринари бяха възпрепятствани да вземат повторни проби от ферми във Велинград, където бе открита чума по овцете и се стигна до напрежение, днес те все пак успяха да вземат още 340 проби. Симеон Караколев, председател на Асоциацията на овцевъдите и козевъдите, коментира в предаването "Ден след ден", че през годините се е наложил..
Студент по теология от Карлово е тазгодишният носител на поименната стипендия „Братя Евлогий и Христо Георгиеви“, която ежегодно се присъжда от Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Четвъртокурсникът от Богословския факултет Младен Иванов получи наградата си навръх патронния празник на университета лично от ректора проф. Георги Вълчев...