Така в предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив проф. Румяна Коларова коментира регистрирането на „Продължаваме промяната“ и „Демократична България“ не като коалиция, а поотделно за явяването на предсрочните избори.
Тя добави още, че практиката в Европа показва, че центристките партии се появяват в критична ситуация, но не бива да забравяме, че всеки инцидент е временен.
Според проф. Коларова е рано още да се прогнозира дали бъдещото правителство би заложило на кабинет на основата на експертността или евроатлантизма, тъй като не може да се предвиди категорично кои ще е мандатоносителят и с какъв ресурс от депутати ще разполага в НС.
„Съществената разлика, която можем да търсим е дали ще се възпроизведе ситуацията, която наблюдавахме на предните избори. Тук не е толкова важно дали ще имаме повторение на т.нар. партии на промяната.
Големият въпрос е дали ще се създаде псевдо двублоковата структура – партията на промяната срещу партиите на статуквото. Казвам псевдо, защото като партии на промяната бяха посочени и такива като БСП, които са най-старите в политиката.
Също така и ДБ, защото ключова част от хората й имат история в управлението с участието чрез Реформаторския блок“, коментира Коларова.
По думите й най-страшното в кабинета Петков е бил популисткият характер на лозунга промяна, защото промяната и антикорупционното говорене са празни думи. "Добрият предприемач, не винаги е добър управленец", обясни проф. Коларова.
Тя уточни и че политиката на управление без грам риск, която прилага служебното правителство, също не е добър вариант.
"Реагираха неадекватно на екологичната криза в Искрец. Трябваше да се вземе решение за затваряне на дериватите на електроцентралите. Това не се случва.
Начинът, по който ще функционира служебното правителство ще зададе и контекства, в който ще избираме политици от тук нататък", добави проф. Коларова.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Рекултивацията на старото депо за утайки край Катуница бе дискутирана на заседание на Общинския съвет на Садово днес. Проблемът с хвостохранилището стана отново актуален след големия пожар в края на октомври, чието потушаване отне десетина дни. Според председателя на местния парламент Атанас Телчаров потушаването на пожара решава проблемът на..
В България вода има. Средно годишно страната ни разполага с 20 млрд. м. куб. вода, а този ресурс е четири пъти повече, отколкото ни е необходимо. Въпреки това, страната ни страда от безводие и проблемът все повече се задълбочава. Има населени места с ВиК системи, които губят над 90% от водата. Може ли да бъде спряно „изчезването на водата по пътя“?..
Пловдивското ОУ „Кочо Честеменски“ ще подкрепи децата на загинали полицейски служители със специална благотворителна кампания. Учениците са подготвили коледни предмети, с които организират благотворителен базар в най-близкия супермаркет, като средствата от продадените изделия ще отидат за закупуване на подаръци за децата, загубили свой родител..
"Не вярвам тази седмица да бъде избран председател на Народното събрание". Това заяви в програма "Точно днес" политологът Тончо Краевски, в коментар за зациклилата политическа криза у нас. Той добави, че е умерен песимист за този парламент и прогнозира, че дори да бъде избран председател, той върви към своя край. "Защото така, както в..
Kак да насърчим повече оптимизъм в нашите деца? Или, по-реалистично, как да ги предпазим от песимизма? Започнахме тази тема още в сезон 2 в разговор с психолога Донка Дойчева-Попова . Сега ви представям една изпробвана икономическа техника, която ще ви покаже, че има фактори за успех, които са изцяло във ваша власт. За да я използваме, се налага..