Проект за създаване на подкаст донесе на СУ „Любен Каравелов“ приза „Глобално училище " в седмия национален конкурс на Българската платформа за международно развитие за училища с принос в прилагането на философията, принципите и методите на глобалното образование. Разговаряме със Саша Щерева – директор на отличеното училище за темите, които днес вълнуват младите хора – бежанците, климатичните промени, борбата с фалшивите новини.
"За нас това е признание и предизвикателство за очакването на предстоящата учебна 2022-2023 година. След като вече ще работим като "глобално училище", от октомври до май в началото на всеки месец ще правим подкаст в нашето звукозаписно студио на подкаст дебати с помощта на рулеви модели. Ще каним присъствено или онлайн гости от България и от чужбина, както и евродепутати. Предстои интересна година за учениците ни, които са много талантливи - не само че имат високи музикални резултати, което потвърди и завръщането наскоро на учениците от Париж с приза "лауреат - първа степен", но и - в гражданското образование", подчерта Щерева.Тя бе категорична, че училищата имат възможността да създават бъдещи лидери, които след време ще бъдат способни да управляват държавата.
"Другата ни приоритетна ос, по която работим в училище, е гражданското образование, както и лидерството на всички нива. Нашето училище е сред няколкото избрани в България, което да бъде проучено като практика, във връзка с лидерските компетентности, които създаваме, за да бъдат предложени промени в нормативната уредба. Това означава, че в национален мащаб младежите ще осъзнават, че ако мислят за другите, а не - само за себе си, могат да се превърнат в лидери".
Щерева подчерта, че независимо от обновената база на училището и новопостроените два корпуса, големият проблем пред ръководството, си остава неизвестността.
"Не знаем с колко ще поскъпнат горивата, ще ги има ли, защото сме на централно управление. Ще искаме уверение от Министерството, че ще застане зад нас и няма да очаква директорите сами да се справят с делегираните си бюджети".
Като други редизвикателства пред учителите Щерева посочи въвеждането в много кратки срокове на новата единна електронна система, която се обновява непрекъснато, както и архивирането в нея на личните образователни дела за всеки ученик.
Интервюто - звуковия файл:
Възможността да се постигне мир в Украйна е като разликата между климат и синоптична прогноза. "Синоптиката много точно ще ни каже какво се случва и какво се очаква за утре, докато климатът казва: "през зимата би трябвало да има сняг". И тук нещата, които се говорят в момента са някакви синоптични събития, които бързо се променят в зависимост..
На протеста на "Възраждане" пред сградата на Европейската комисия в София се случиха недопустими неща от гледна точка на демокрацията. Това заяви в предаването "Ден след ден" социологът от агенция "Алфа рисърч" Павел Вълчев . По думите му е много важно, че парламентарно представените сили осъдиха вандалския акт, както и европейските институции...
Новата седмица продължава дебата за бюджета, който ще се обсъжда от тристранния съвет в понеделник. Каква кауза ще отстояват синдикатите и как смятат да я защитят? Коментира вицепрезидентът на КТ "Подкрепа" Йоанис Партениотис . "Сегашният бюджет е подчинен на целта да покрием изискванията за приемането на еврото и тази цел е свързана с влизането на..
Украинската общност в Пловдив ще почете днес третата година от войната на Русия срещу страна им и кани всички, които са съпричастни с каузата им в 18 часа пред катедралния храм „Света Богородица“. 24 февруари е датата, която промени съдбата на милиони украинци, дата, която си спомняме с болка за загиналите и страданията на мирното население, но и..
Ще приемат ли задължението да не изнасят уменията си в чужбина и да работят в български болници след завършването, каквато идея за пореден път лансира МОН коментира в програма "Точно днес" председателят на Асоциацията на студентите медици в Пловдив Али Беделов. Според него идеята, студентите да сключват договор за задължителна реализация в лечебно..