Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Първото заседание на парламента може да продължи и седмица

Депутатите от 48-то Народно събрание не прочетоха правилно конституцията. Разтълкувана по този начин първото заседание може да продължи и седмица, докато не бъде излъчен председател.

Това заяви проф. Пламен Киров, бивш конституционен съдия, в предаването „Ден след ден“ на Радио Пловдив.

Той обясни, че изборът на председател на НС може да стане с процедурни правила, а не да се опитваме да прилагаме норми на правилника на предходното събрание, тъй като то не действа към момента.

„При така създалата се ситуация това Народно събрание може да продължи да провежда първото си заседание два, три дни, а може дори и седмица, докато не се излъчи председател. Причината е, че конституцията не позволява да правят нищо друго, ако не бъде избран началник на парламента.

Политиците трябва да се замислят сериозно колко хора биха гласували на следващи парламентарни избори - 10%. Тогава за каква лигитимност на парламента бихме говорили, ако изборът е само на твърдите ядра“, коментира проф. Киров.

Той добави още, че използваните от народните представители хватки с присъствие и негласуване или гласуване „въздържал се“ са извращение с конституцията.

„В миналото действително се утвърди подобна парламентарна традиция председателят на парламента да е от първата политическа сила.Подобни неписани правила и конституционни обичаи има и в други европейски държави. Ние обаче колкото и да се опитваме да взимаме чужди модели, винаги ги побългаряваме.

Искаше ми се да избегнем тази ситуация, но когато в парламента има емоции,а  не разум – действителността е друга“, заключи проф. Киров.

Бившият конституционен съдия също так отбеляза, че е скептичен за сформирането на правителство, наблюдавайки първото заседание на парламента. Той не изключи и възможността това да е парламентарна хватка, целяща да се покажат мускули. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Петя Георгиева, ИПИ

36% от завършилите медицински сестри работят в болниците

Едва 36% от завършилите направление „Здравни грижи“ в Медицинския университет в Пловдив работят като медицински сестри и акушерки. Това показват данните на самия университет, съобщи Петя Георгиева, старши икономист от Института по пазарна икономика. Според нея в България има достатъчно лекари, но недостатъчно медицински сестри, за да се..

публикувано на 16.05.25 в 17:04

Действията на президента са саботаж, популизъм и лицемерие

Президентът Румен Радев ще сезира Конституционния съд заради решението на председателя на Народното събрание Наталия Киселова да не допусне искането му за референдум. В политическите среди се режисират сценарии, които целят да задушат важните теми в обществото, заяви президентът Радев. Манипулациите, че предложеният от него референдум е срещу..

публикувано на 16.05.25 в 16:42

Искаме увеличение на заплатите в музеите и галериите

Директорът на Природонаучния музей в Пловдив Огнян Тодоров изтъкна в интервю за Радио Пловдив основните искания на протестиращите музейни специалисти. " Имаме искания за увеличаване на основният държавен стандарт с 20%, а не както е заложено в бюджета 6,49%" - заяви Тодоров. Огнян Тодоров, който е и председател на Сдружението на..

публикувано на 16.05.25 в 15:39

Необходим е дълбок структурен анализ за ситуацията в БНР и БНТ

След протеста на националните медии - има ли решение на управляващите за дофинансиране на БНТ, БНР и БТА? Според депутата Тома Биков, член на комисията по култура и медии в Народното събрание ситуацията в в БНР и БНТ не е тревожна от вчера. Но това, което може да се обобщи след изслушването на генералните директори на двете медии вчера е, че..

публикувано на 16.05.25 в 11:06

Младите не могат да компенсират излизащите от пазара на труда

До шест месеца трябва да е готова Пътна карта за усъвършенстване на пенсионната система в България. Това реши в сряда Народното събрание, като натовари със задачата министерствата на социалната политика и финансите, Националния осигурителен институт, Комисията за финансов надзор и Националната агенция за приходите. Какви са тенденциите за..

публикувано на 15.05.25 в 17:01