"Завишените нива на хистамин са открити във вносната риба. В големите магазинни вериги се изискват съответните документи за контрол и затова, който иска всичко да е наред, да пазарува в тях". Това заяви Владимир Сотонов - собственик на най-голямата ферма за пъстърва в областта и в страната.
По думите му, когато се прави внос на риба, на границата се взимат проби и ако има продукт, за качествата на който има съмнения, той се изземва от магазинната мрежа.
"Когато казваме, че е по-сигурно родното производство, не е точно така, защото и при нас може да се появи проблем. Всяка година по няколко пъти се взимат проби, които отиват в БАБХ за изследвания. Във всеки един момент може нещо да се появи някъде и ако някой вижда, че една вода е чиста и прозрачна, това не означава, че тя наистина е чиста и че не съдържа някакви други веждества или химикали. И когато отиде в магазинната мрежа, да навреди на потребителите. Контрол се извършва непрекъснато и проблемите се отстраняват. "
Сотонов бе категоричен, че икономическата криза влияе негативно и върху бранша и всеки, според възможностите си, се опитва да оптимизира производството си и да реагира на пазара. Пазарът определя цената.
"Потреблението във всички сектори в момента е свито. Това се отнася и за производството на риба, но браншът не е чак толкова засегнат. Зависи от вида на рибите - пъстървата и шаранът са сладководни български производства. Цените при шарана в магазина се движат около 7-8 лв кг, на пъстървата - от 12 до16 лв. Има и вносни риби, при които се наблюдават тенденции за рязко поскъпване, последвано от лек спад и отново - рязко поскъпване".
Сотонов заяви още, че най-добрият регулатор за поддържането на бизнеса, е пазарът и всеки производител трябва да следи тенденциите и да реагира адекватно, така че да не преминава граници.
Секторът "Рибовъдство" е с доста по-малки обеми, в сравнение с другите видове в областта на животновъдството. Затова погледът на държавата не е насочен към него и ставаме свидетели на много "изостанали неща".
Като пример, Сотонов посочи променените корита на реките, които са неактуално отразени на картите. Показателите, отчитащи завишени нива на веществата във водата, в която се отглежда риба, са неточни и изобилстващи от технически грешки.
Интервюто - от звуковия файл:
Възможността да се постигне мир в Украйна е като разликата между климат и синоптична прогноза. "Синоптиката много точно ще ни каже какво се случва и какво се очаква за утре, докато климатът казва: "през зимата би трябвало да има сняг". И тук нещата, които се говорят в момента са някакви синоптични събития, които бързо се променят в зависимост..
На протеста на "Възраждане" пред сградата на Европейската комисия в София се случиха недопустими неща от гледна точка на демокрацията. Това заяви в предаването "Ден след ден" социологът от агенция "Алфа рисърч" Павел Вълчев . По думите му е много важно, че парламентарно представените сили осъдиха вандалския акт, както и европейските институции...
Новата седмица продължава дебата за бюджета, който ще се обсъжда от тристранния съвет в понеделник. Каква кауза ще отстояват синдикатите и как смятат да я защитят? Коментира вицепрезидентът на КТ "Подкрепа" Йоанис Партениотис . "Сегашният бюджет е подчинен на целта да покрием изискванията за приемането на еврото и тази цел е свързана с влизането на..
Украинската общност в Пловдив ще почете днес третата година от войната на Русия срещу страна им и кани всички, които са съпричастни с каузата им в 18 часа пред катедралния храм „Света Богородица“. 24 февруари е датата, която промени съдбата на милиони украинци, дата, която си спомняме с болка за загиналите и страданията на мирното население, но и..
Ще приемат ли задължението да не изнасят уменията си в чужбина и да работят в български болници след завършването, каквато идея за пореден път лансира МОН коментира в програма "Точно днес" председателят на Асоциацията на студентите медици в Пловдив Али Беделов. Според него идеята, студентите да сключват договор за задължителна реализация в лечебно..