Революционерът се е укривал в дома на талигаря Иван Генков Мархолев, разказва Ася Николова, директор на къща музей „Христо Ботев“.
Едно от посещенията на Апостола в Калофер е било през 1869 г. Турските потери обаче били по дирите му. Затова Иван Фетваджиев, който притежавал най-сходни белези с него, му дал своето тескере. По онова време тескерето е играело ролята на паспорт.
"Освен тескерето Фетваджиев му дава и сакото. При една случка в Сопот Левски губи сакото си. В джобовете му турците намират прокламации и тескерето. Така започват мъките на Фетваджиев - заловен е от властите, изпратен е за разпити в Карлово и в Пловдив", обясни Николова.
Дълги са опитите за убеждаване на турските власти, че Фетваджиев е невинен, но все пак успешни. Ето и с коя история той се отървава от затвора в Пловдив.
"Казва, че някои му е откраднал тескерето. Разказва невероятна история как си е изгубил сакото по време на сватба. Тази случка по красив и романтичен начин години по-късно е описана от Иван Вазов в "Под игото", разясни Николова.
И още веднъж Левски има проблем с пребиваването си в Калофер. По това време той отново е отседнал в дома на Мархолев.
"Отново запират всички участници в укриването на Левски, разпитват ги. Калоферските първенци обясняват, че това е невъзможно да се случи в този тих, подбалкански град и ако има сведения, че такъв бунтовник се крие в града - ще уведомят турските власти", каза Николова.
Днес къщата на рода Мархолеви, където се е укривал Васил Левски, тъне в разруха. Тя се намира в близост до метоха Св. Троица, място по-известно като Калоферския Батак. Калоферският Батак, защото след поражението на руските войски в битката за Стара Загора е опожарен и Калофер.
"Тогава в метоха се скриват 60 възрастни, деца, монахините от долния метох. Там влизат турски аскери и избиват всички. Това място напомня и за пребиваването на Левски в Калофер.
В Калофер Левски е нощувал в женския метох Света Троица без за това да разберат дори и монахините", казва Николова
Според историците срещата между Христо Ботев и Васил Левски е кратка в запустялата мелница в покрайнините на Букурещ
Макар и кратка срещата между двамата е достатъчна, за да повлияе върху Ботев. В писмо до приятеля си Киро Тулешков той пише „нечутият характер на Дякона ми помага да си незагубя честното слово и да не изменям на бунтовното си перо“.
Едва 36% от завършилите направление „Здравни грижи“ в Медицинския университет в Пловдив работят като медицински сестри и акушерки. Това показват данните на самия университет, съобщи Петя Георгиева, старши икономист от Института по пазарна икономика. Според нея в България има достатъчно лекари, но недостатъчно медицински сестри, за да се..
Президентът Румен Радев ще сезира Конституционния съд заради решението на председателя на Народното събрание Наталия Киселова да не допусне искането му за референдум. В политическите среди се режисират сценарии, които целят да задушат важните теми в обществото, заяви президентът Радев. Манипулациите, че предложеният от него референдум е срещу..
Директорът на Природонаучния музей в Пловдив Огнян Тодоров изтъкна в интервю за Радио Пловдив основните искания на протестиращите музейни специалисти. " Имаме искания за увеличаване на основният държавен стандарт с 20%, а не както е заложено в бюджета 6,49%" - заяви Тодоров. Огнян Тодоров, който е и председател на Сдружението на..
След протеста на националните медии - има ли решение на управляващите за дофинансиране на БНТ, БНР и БТА? Според депутата Тома Биков, член на комисията по култура и медии в Народното събрание ситуацията в в БНР и БНТ не е тревожна от вчера. Но това, което може да се обобщи след изслушването на генералните директори на двете медии вчера е, че..
До шест месеца трябва да е готова Пътна карта за усъвършенстване на пенсионната система в България. Това реши в сряда Народното събрание, като натовари със задачата министерствата на социалната политика и финансите, Националния осигурителен институт, Комисията за финансов надзор и Националната агенция за приходите. Какви са тенденциите за..