Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Влизането в еврозоната намалява риска за икономиката

Рискът за икономиката става много по-нисък, когато сме вътре в еврозоната. Това обясни финансистът Любомир Дацов в предаването „Точно днес“ преди старта на експертния дискусионен форум „България в еврозоната през 2024 г. – възможности и предизвикателства“.

Той добави още, че е възможно противниците за членство в зоната освен да търсят политически ефекти за събиране на подкрепа, да целят и премахване на валутния борд.

„Има предизвикателства, но същите съществуват и като сме във валутния борд, защото трябва да се движим по-бързо. И в двата случая доходите ще растат, цените ще се изравняват. Разликата е, че без еврото няма да имаме възможността да ползваме защитата, която ни дава Европейската централна банка.

 Не е вярно, че с приемането на еврото ще има по-висока инфлация. Външната инфлация ще е същата“, коментира Дацов. Той припомни, че още от 2000 година лева функционира като евро, тъй като валутата ни е вързана с европейската.

По думите му, ако не ни спъне липсата на работещ парламент и това, че в последните си дни  48-то НС не прие някои от законите, които бяха договорени да бъдат налични, то до средата на годината България ще чуе новината, че от 2024 г. ще е член на еврозоната.

Идеята за отлагане с 20 години на приемането ни в еврозоната Дацов определи като пропиляно време.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В следствие на промените в ЗДП шофьорите леко "отпуснаха газта"

Близо 1 400 нарушения бяха установени  само в първите часове на контрола за средна скорост чрез тол камерите, който е в сила от 7 септември. От тази дата се промените в Закона здвижение по пътищата, за очакваните ефекти на който говорим с председателяна САБ Емил Панчев. По думите му вследствие на очакваните по- високи глоби в него..

публикувано на 09.09.25 в 10:57

Санкците са големи, откриването на подпалвачите е трудно

95% от пожарите са свързани с човешка дейност и затова трябва да бъдем отговорни – заяви в интервю за Радио Пловдив старши комисар Васил Димов – директор на Районната Противопожарната служба. От началото на годината пловдивските огнеборци са гасили 2400 пожара, което е със 180 по-малко в сравнение с предходната година. Въпреки това при..

публикувано на 09.09.25 в 08:28

Аграрният университет открива Академичната година

Аграрният университет в Пловдив официално открива новата учебна година . Ректорът доц. д-р Боряна Иванова ще даде старт на Академичната 2025-2026 година и на Центъра за чисти технологии и ресурсна ефективност на биомасата. Церемонията ще се състоят в присъствието на първокурсниците, преподавателите и официалните гости...

публикувано на 09.09.25 в 07:50

Излиза книгата "Съединението срещу Задкулисието"

Обикновено се изтъква как преди 140 г. целият народ, всички политици и политически сили са били безусловно за Съединението от 6 септември 1885 г., как са загърбили всички разногласия помежду си. В новата книга на Стефан Дечев „ Съединението срещу Задкулисието. Политика и памет (1885-1998) “ обаче се припомнят много забравени факти за голямото..

публикувано на 08.09.25 в 11:33

НВО в 7 клас не трябва да се използва за кандидатстване

В програма "Точно днес" и " Заедно в час " говорим за измененията на НВО след 7 и 10 клас. Въвеждането на интегрирания изпит коментираме с експерта в организацията с нестопанска цел Люба Йорданова . От новата учебна година изпитите по математика от Националното външно оценяване след 7. и 10. клас ще включват интегрални задачи. За решаването на този..

публикувано на 08.09.25 в 08:56