Националният празник на България отбелязваме днес и прекланяме глава пред героите, пред саможертвата и величието на хилядите знайни и незнайни български и чуждестранни войни, загинали за нашата свобода.
В утрото на празника говорим:
-За цената на свободата, която е още по-жадувана днес, за младите хора и каузите, които изкачват житейските и историческите стълби към Шипка, за казаното и премълчаното през годините, за прочетеното и написано в историческите книги. Връщаме се 145 години назад във времето, за да си спомним уроците на историята.
-За тях, а също и за интерпретациите им днес, ще говорим със доц. Светослав Живков, историк и преподавател в СУ" Св. Климент Охридски". И още за политическия ни елит преди повече от век и половина и днешният, който точно днес тръгва в поредната предизборна битка. Каква кампания да очакваме и посланията на политиците ще отразят ли дневния ред на обикновения българин?
- Ще ви срещнем и с двама студенти от ПУ"Паисий Хилендарски" - Августин Денков, студент 4 курс, специалност "История", и Иван Панайотов, студент по право, 5 курс - с техните каузи и поводи за национална гордост.
- За новата книга на историка Александър Стоянов „Османо-хабсбургските войни /1500-1792г./", която изследва слабо познат период и поражда размисли и за Освобождението на България през 19 век. - Разговор на Живка Танчева.
- Ще чуем и какво мислят пловдивчани на 3 март, а мненията им ще представи Яница Марова.
- А на финала на програмата ще бъдем в Българското неделно училище "Свети, свети Кирил и Методий" в Атина, преди честването на празника с постановката "Приказка за България". Интервю на Живка Танчева с директора Мими Ничева
Да развеем трибагреника заедно!
Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември. Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...
Провали се и 5-тият опит народните представители да изберат председател на парламента. Защо депутатите продължават да не могат да изберат „пръв след равни“ 12 дни след старта на Народното събрение? Каква е причината и неизбежни ли са нови, 8-ми поред извънредни парламентарни избори? Питаме политолога Георги Киряков . Румъния и България могат..
Днес в предаването ще се срещнем с жив и истински литературен герой и то без кавички. Той е сърбин, когото любовта е довела в България и Пловдив е неговия предпочитан адрес. Той е кино- документалистът, продуцент и преводач Блажо Николич, чиято собствена съдба прилича на филм. За неслучайните предопределености , срещите със съмишленици, които..
Отложеният край на първото парламентарно заседание на 11 ноември постави на пауза държавата, а последният ден от работната седмица прави особен звучен актуалният за нормализирането на политическия процес въпрос ще успее ли подновеното гласуване да постигне заветните 120 гласа за избор на председател на Народното събрание. Всички други теми за неясни..
На 21 ноември Православната църква чества Въведение Богородично. Празникът се чества и като Ден на християнското семейство и на православната младеж. Символиката на празника е новото начало за духовен растеж. Темите днес : Грижата за уникалните мозайки в Епископската базилика на Филипополсблъска позициите на съветници и кметска управа в..