"Нещо по-нестандартно след изборите не можем да очакваме, но нещо по-нестабилно - да. Притихването на партиите е заради неочакваната размяна на победителите - ПП-ДБ очакваха да са победители, но се оказа, че не са. Неочакваното утвърждаване на ГЕРБ като първа политическа сила в рамките на два поредни избора и някакси неочакваното заинатяване на обществото и от двете страни на барикадата. Това си е битка, която продължава да се води и доколкото има индикация от всички страни, ще продължи да се води. Независимо от това дали ще се състави Правителство под формата на някаква коалиция или ще се върви към нови избори." Това коментира политологът Георги Киряков.
По думите му, в самолета на управлението има един пилот, който е в Президентството и много трудно би могло да се говори, че останалите политици са способни да овладеят самолета. "Те са силно приземени, вкоренени в земята, а там всеки гледа не по-далеч от браздата, която е прекопал. Сред политиците много трудно може да се говори за висш пилотаж. Ако те бяха такъв тип умели пилоти, нямаше да се очертават шести поредни избори".
Някаква коалиция може да бъде съставена, но тя ще бъде нестабилна и във вреда на всеки, който се опита да състави такава коалиция на фона на предстоящите наесен местни избори.
Това, какви образи създават политиците по време на кампанията, е съвсем отделен въпрос от това, какво започват да правят те след изборите. " Партия ГЕРБ в рамките на пет избора е печелила три пъти. От тях два пъти категорично не успя да състави мнозинство и е на път да не успее и трети път. Това е по-скоро стратегическия поглед към избирателите - след като вече ти си в ситуация, в която нямаш нужда от тези избиратели, трябва да мислиш по друг начин. Доколкото виждам, Бойко Борисов не си позволява различно мислене от това, което е имал след другите избори. Отново поставя условия, отново казва, че само когато си стиснат ръцете за коалиция, тогава може да се мисли за каквито и да е политики. Това показва, че още не е узрял за необходимия компромис, за да се стигне до някакво стабилно управление".
Киряков определи като прибързано соловото изявление на ПП да се парира възможността да се говори за подкрепа за първи мандат на ГЕРБ. "Имайки предвид страха и на ПП, и на ДБ - Христо Иванов ясно изрази това, че ако коалицията се разпадне, местните избори са изгубени, по-вероятно е да се върви към оставане на двете партии в Коалицията с нежеланието им да подкрепят кабинет на ГЕРБ до съвместно явяване на местните избори, но и с оставането на лошия вкус от тези действия на ПП и оставане на напрежението покрай реденето на листите, когато ПП се оказа "прецакана" в тази игра".
"Възраждане" не са незаобиколим фактор в българската политика. Такива са ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ, защото без тяхното участие не може да се състави кабинет. "Възраждане" все още не са стигнали тавана си на участие. Но ако преминат прага, достигнат от други патриотични формации в предишни избори, тогава може да се мисли, че могат да станат и първа политическа сила.
ИТН са се завърнали на политическата сцена на мястото на "Български възход", независимо как е станало това - с гласовете на избирателите или с машинации са им били подадени контролирани гласове. "Но това прескачане на прага е безполезно, защото и с тях и без тях може да се състави коалиция."
Интервюто с Георги Киряков - звуковия файл:
Парламентът гласува новото правителство на страната. Трудно сглобената коалиция утвърди кабинет с представители на трите групи в НС - ГЕРБ-СДС, БСП-ОЛ и ИТН. Мнозинството бе постигнато с участието и на ДПС-ДПС. Наш събеседник е депутатът от БСП - Обединена левица Иван Петков . Той каза, че може да се говори за компромис при сформиране на това..
Съставянето на правителството е някакъв вид постижение със самия факт, че е редовно след 7 пъти избори и 9 месеца след последния редовен кабинет, коментира журналистът от "Медиапул" Стояна Георгиева. По нейните думи е рано да се каже как коалицията ще се отрази на участниците в нея. Мантрата на ГЕРБ още отпреди изборите, че Бойко Борисов трябва да е..
Тепърва правителството и новият ресорен министър трябва да се фокусират върху ясна преценка за състоянието на цялата система в сектора на железниците. Достатъчно се е говорило само с лозунги, както е от последните години. Железопътният транспорт е приоритетен за Европа, а у нас практически той е по-зле отколкото е бил преди 30-40 години...
Какво можем да очакваме от кабинет с премиер Росен Желязков и тръгваме ли по нов път, който да затвържадава европейската ориентация на България? Темата коментира в програма "Точно днес" доцент Татяна Буруджиева, политолог и университетски преподавател. Тя изрази надежда, че днес ще се направи крачка към нормализация на политическите процеси в..
Има разум в промените на съдебния закон, но те са фокусирани върху настоящата ситуация. И несъмнено целят елиминирането на Борислав Сарафов. И тук, някои мои опоненти, твърдят, че не може да се прави закон за един човек. Да, но когато този човек се е превърнал в еманация, в емблема на системните и структурни проблеми в една институция, то..