"Обратно на логиката на парламентаристите с искането им за някакви срокове, с времето шансовете за съставяне на Кабинет намаляват, вместо да се увеличават. Те тръгнаха с ентусиазъм и воля за общи действия и законодателна рамка и всякаш всичко спира дотук. В момента, в който се заговори за същинската функция на Парламента да излъчи изпълнителната власт, управлението в държавата, нещата започват да буксуват. Печеленето на време не ми се струва, че води до изграждане на стабилна коалиция". Това заяви политологът Цветанка Андреева.
По думите й, заявявайки, отказа си да бъде номиниран за премиер, Бойко Борисов прави политически жест, че няма да се обвърже с изпълнителната власт. "Това е много повече жест, отколкото - отказ да се обвърже с властта".
Стилът на Борисов го е оставил във властта над десетилетия. "Този стил е изграждане на отношения, дори с опозицията си - виждаме това и към БСП, и към "Възраждане". Когато се готвиш да изграждаш коалиционно управление, това е правилният начин и трябва да бъде разчетен като негов стил. Потенциалът на този стил с времето обаче намалява".
Андреева подчерта, че в този Парламент се възлага много повече надежда на ГЕРБ да изградят Правителство, като се говори за вариант "А" и "Б", съответно - между първата и втората сила в Парламента - евроатлантическо правителство, и от друга страна - експертно, временно, без ярки политически эигури, които да получат подкрепа от други сили в парламента.
Пред ГЕРБ стои тежката дилема дали да влязат в една непрестижна коалиция или отново да тръгнем на избори, заради отказа им да поемат отговорност за управление.
Лидерите на ПП-ДБ все още не могат да управляват процесите и кризата. Вижда се, че имат желание да печелят време. Чисто институционално обаче няма как да се иска удължаване живота на парламент, който не може да излъчи Правителство.
"Абсурдно е да искаш живот за такъв Парламент, абсурдно е да искаш да правиш бюджет, а да седиш в опозиция, абсурдно е да се прави ротация за управление на парламента, ако ще бъде опозиция на партньорите си. Абсурдно е да кажеш, че имаш обща законодателна рамка с опозицията си, защото една власт се осъществява чрез законите и ако ти ги подкрепяш, тогава не си опозиция. Това са въведения, които звучат абстрактно и не водят до нищо добро".
По думите на Андреева, демокрацията функционира, независимо че от две години сме в криза, но са изчерпани партиите и това е предизвикателството пред тях - да вкарат държавата в разумни рамки.
Тя подчерта, че е критик на президента Радев, защото той реализира много повече собствени амбиции и планове, отколкото да съдейства за управлението.
Когато двете основни политически сили си отговорят на въпросите за цената, която трябва да платят, за да има управление България, нещата ще си влязат в рамки. "Предизвикателството пред политическото лидерство е да убедиш хората си, че постъпваш правилно".
Интервюто - звуковия файл:
Новата седмица продължава дебата за бюджета, който ще се обсъжда от тристранния съвет в понеделник. Каква кауза ще отстояват синдикатите и как смятат да я защитят? Коментира вицепрезидентът на КТ "Подкрепа" Йоанис Партениотис . "Сегашният бюджет е подчинен на целта да покрием изискванията за приемането на еврото и тази цел е свързана с влизането на..
Украинската общност в Пловдив ще почете днес третата година от войната на Русия срещу страна им и кани всички, които са съпричастни с каузата им в 18 часа пред катедралния храм „Света Богородица“. 24 февруари е датата, която промени съдбата на милиони украинци, дата, която си спомняме с болка за загиналите и страданията на мирното население, но и..
Ще приемат ли задължението да не изнасят уменията си в чужбина и да работят в български болници след завършването, каквато идея за пореден път лансира МОН коментира в програма "Точно днес" председателят на Асоциацията на студентите медици в Пловдив Али Беделов. Според него идеята, студентите да сключват договор за задължителна реализация в лечебно..
Трето огнище с птичи грип е открито в Пловдивска област, предприемат се всички действия за ликвидиране на заразата След фермата в Асеновград, където в началото на месеца бе открита заразата, тя вече е разпространена и в землищата на с. Манолско Конаре, община „Марица“ и в животновъден обект за отглеждане на патици в с. Боянци. „Възможно е..
Парламентът създаде временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Очаква се в следващите три месеца парламентарните групи да се обединят за решителни мерки за драстичен спад на невинните жертви на пътя. Три месеца тази комисия ще разнищва всички главни проблеми. Надеждите са депутатите да отчетат всичко..