"Аз не мисля, че причините са възникнали сега, от много време се виждат зародишите на тези проблеми. Хората, които познават системата, отдавна говорят за това. Сега вече на цялото общество му стана ясно колко много е увредена нашата система". Така Нели Куцкова, бивш съдия и бивш председател на Съюза на съдиите, коментира скандалите в ръководството на прокуратурата.
Нели Куцкова изрази подкрепа за писмото на Съюза на съдиите, в което Висшият съдебен съвет се призовава да отстрани от длъжност Иван Гешев, Борислав Сарафов и Ясен Тодоров. Куцкова напомни, че през юли 2020 година Съюзът на съдиите се обърна към прокурорите да отстояват професионалното си достойнство.
"Но явно там системата е толкова смразяваща, че никой не смееше да надигне глас. И така допреди няколко дни, когато се засегнаха лични интереси на хора на високи места, се разбра какъв голям проблем има в тази система", отбеляза Нели Куцкова.
Тя коментира и така наречената парламентарна квота представители във Висшия съдебен съвет:
"Идеята да има в съвета парламентарна квота беше, че ако такъв орган е съставен само от професионалисти, неизбежно недостатъците на системата и професионалната деформация ще окажат влияние и затова е добре да има външни хора, които да внасят някакъв баланс. Идеята беше това да са известни юристи с добро име, университетски преподаватели. За съжаление с годините се оказа, че парламентарната квота се избира на принципа "на тая партия толкова представители, на оная токлова". И се оказа, че когато партиите си избират хора, които са вече в съдебната система, това вече не е никакъв външен поглед и баланс. Защото тези хора също са зависими от началниците си, и то най-вече в прокуратурата- в съда такава зависимост чак няма".
Според Нели Куцкова главният прокурор би трябвало да е наистина само администратор, който да не може да влияе върху професионалната съдба на останалите прокурори във ВСС.
"Тогава този пост няма да е толкова изкусителен и пътят към него няма да бъде постлан с толкова нечисти помисли", коментира още бившият съдия.
Как лошото време и студа ще се отрази на реколтата от череши в пловдивско коментира в програма "Точно днес" производителят от Куклен Тодор Попов. Според него още е рано да се каже какви са пораженията върху плодните дръвчета, но при някои от ранните череши средно на около 20 цвята има една завързала черешка, което означава, че на 90 % ще има..
Анализотърт от ЦИД Тихомир Безлов, който от години следи контрабандата на цигари, коментира, че има много има много противоречиви съобщения около разбития край Пловдив канал за цигари миналия ноември и последвалите пет месеца по- късно скандали. Той обвърза началото им с две събития в Пловдив - обиските в офисите на ПИМК и „Некст Лоджистик“ през..
Група родопчани от Смолянска област, сред които и Тодор Батков – син, стигна на коне до гръцкото село Димарио, преминавайки през затворения ГКПП „Рудозем – Ксанти“ в знак на протест срещу отказа да се отвори пътят Рудозем – Ксанти след присъединяването ни към Шенгенското пространство. На няколкостотин метра от неработещия пункт, връщащите се от..
Третият епизод на "Елементи в криза" е посветен на огъня. Летните пожари в Цалапица, Царацово и Катуница допринасят за лошото качество на въздуха в Пловдив и разкриват трудностите в комуникацията между граждани и институции. Епизодът представя един от героите огнеборци - главен инспектор Димитър Бришимов, началник сектор "Пожарогасителна..
В Пловдив официално честваха "100 години Седмица на гората“. Инж. Мирослав Димитров, директор на Регионалната дирекция по горите съобщи, че отбелязването в Пловдив започна от началото на седмицата. Служителите на дирекцията са запознали децата от пловдивските училища с работа на лесовъдите и важната роля на горите у нас. Тази есен ще се..